Chcete na buriny v trávniku použiť CHÉMIU? Pokoj! 5 zásad, ktoré treba DODRŽAŤ
19. 6. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: shutterstock
Okrasné trávniky, ale aj lúčne porasty sa skladajú z viacero druhov tráv. Nikdy to nie je len jeden druh, preto na to treba myslieť aj pri výbere chemickej ochrany. Na otázky odpovedá certifikovaná poradkyňa na ochranu rastlín, Oľga SCHLOSÁRIKOVÁ.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Aké pesticídy sú určené proti burinám v trávniku?
Zdroj: shutterstock
Nie vždy sme schopní určiť, ktorá choroba či škodca môžu za nepekný vzhľad trávnika. Buriny však rozoznáte aj na diaľku.
Do okrasných trávnikov sa používajú v zásade selektívne herbicídy. Nikdy nepoužívajte totálne, iba ak by ste si chceli zelenú plochu zničiť. Selektívnym si z trávnik odstránite nechcenú burinu. O trávnik sa však treba starať nielen postrekom, ale aj prevzdušňovaním a odstraňovaním uschnutých stebiel trávy a machu. Prevzdušnený koreňový systém dokáže potom lepšie prijímať živiny a vlahu. Často ho po zime treba ošetriť proti plesni snežnej fungicídnym prípravkom.
Je rozdiel v zásahu proti jednoklíčnolistovým a dvojklíčnolistovým burinám?
Zdroj: Shutterstock
Burinu s dužinatým koreňom môžete odstrániť aj ručne a to odrezaním v hĺbke 8 cm.
Najznámejšie jednoklíčnolistové druhy sú lipnicovité (mätonoh trváci, kostrava červená), ale zaraďujú sa medzi ne aj iné z takmer 10-tisíc druhov. V zásade jednoklíčnolistové majú jednu zárodočnú vrstvu v semene, dvojklíčnolistové majú dve. Herbicídy do trávnikov sa používajú na dvojklíčnolistové buriny, aby nezničili jednoklíčnolistové pri okrasných trávnikoch. Totálny herbicíd pôsobí na jednoklíčnolistové aj na dvojklíčnolistové buriny
Kedy je vhodný termín na ošetrenie trávnika proti burinám?
Zdroj: shutterstock
Pri opakovanom používaní chemických prípravkov vzniká rezistencia a neskôr môžu byť neúčinné.
Najvhodnejší čas na postrek je v ranných hodinách, keď ešte nesvieti slnko, ktoré znižuje účinok postrekov. Aplikácie herbicídov sa vyvarujte:
- za dažďa,
- pri silnom vetre,
- pri teplotách vyšších ako 25 °C,
- pri nadmerne preschnutom trávniku,
- ak je trávnik čerstvo pokosený alebo spásaný.
Ako treba postupovať, aby ste si nepoškodili trávnik chémiou?
Zdroj: shutterstock
Vždy sa poraďte s odborníkom o herbicíde, čase postreku, termíne a zvážte, v akom stave máte trávnik.
Ak sa bojíte použiť tekutý prípravok vo forme postreku, na trhu sú herbicídy v sypkej forme. Pôsobia dlhodobo (približne 2 mesiace) a zároveň obsahujú hnojivo na trávu. Treba ich však aplikovať pred dažďom alebo dobre popolievať. Aplikuje sa 1 kg na 33 m² . Po postrekoch nie je vhodné trávu kosiť, pretože účinná látka preniká do listov a byle. Citlivé buriny krátko po postriekaní zastavujú rast, postupne strácajú farbu a následne vädnú. Rozpätie je od 3 do 21 dní. Ak by ste trávnik pokosili skôr, prípravok môže byť neúčinný.
Ktoré zásady treba dodržiavať po chemickej ochrane trávnika?
Zdroj: shutterstock
Kým postrek na listoch úplne nezaschne, na ošetrený trávnik nevstupujte vy, ani váš pes!
Zásad je viac, ale hlavná zásada je výber herbicídu! Neaplikujte postreky pri teplote vyššej, ako je 25 °C. Keď už prípravok na trávnik použijete, nedovoľte svojim domácim miláčikom (psom, mačkám) konzumovať trávu aspoň 10 dní. To isté platí aj pri hospodárskych zvieratách.