Nepatria len na hroby: CHRYZANTÉMY skrývajú v sebe bájnu históriu i symboliku
24. 10. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock/Natalia Greeske
Chryzantémy patria medzi najstaršie kultúrne rastliny s bohatou históriou i symbolikou a rozhodne nemusia byť len súčasťou hrobovej výzdoby. Využite ich potenciál naplno a na konci sezóny vďaka nim vneste pestrofarebnú dávku energie aj do záhrady.
Zdroj: pinterest.com
Zdroj: Pinterest
Zdroj: Jarmila Szabóová
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
U nás síce máme chryzantémy (Chrysanthemum) pre ich jesenné kvitnutie počas Dušičiek viac-menej spojené so smrťou a smútkom, v iných kultúrach však symbolizujú život, radosť, dlhovekosť, šťastie či nový začiatok. Hoci pôvodne pochádzajú z Číny, ich názov je odvodený zo starogréckych slov chrysos, čo v preklade znamená zlato, a anthemion, teda kvet. A presne také sú. Skutočne cenné drahokamy, ktoré vďaka neúnavnému kvitnutiu, pestrej palete farieb a odolnosti oživia záhradu i črepníkové aranžmány práve vtedy, keď sa už ostatné rastliny začínajú ukladať na zimný spánok. Ak teda túžite vyšperkovať jesenné obdobie do dokonalosti, chryzantémy budú rozhodne ideálnou voľbou.
Zdroj: Shutterstock
Jesenná výzdoba v znamení ružových vresov, georgín, chryzantém a tekvičiek.
Rastliny s bájnou históriou
Chryzantémy pôvodne pochádzajú z východnej Ázie, kde sa pestujú viac ako 3 tisícročia, čo dokazujú zmienky v historických čínskych spisoch z 15. storočia pred naším letopočtom. Ich krásu si zamilovali budhistickí mnísi a v 8. storočí ich z Číny priniesli do Japonska. Cisárska rodina si tento kvet natoľko obľúbila, že sa stal jej symbolom, ústredným motívom cisárskej pečate i štátneho znaku Japonska.
Zdroj: Shutterstock
Cisárska rodina si tento kvet natoľko obľúbila, že sa stal jej symbolom, ústredným motívom cisárskej pečate i štátneho znaku Japonska.
Chryzantémy sú v Japonsku známe ako „kiku“ a je im zasvätený mesiac september. Každoročne sa tam od roku 910 koná 9. septembra obľúbený tradičný festival Kiku no Sekku, teda Sviatok chryzantém, počas ktorého tieto kvety aranžujú do rozmanitých tvarov a nájdete tam tie najkrajšie a najväčšie exempláre. Pre obe kultúry majú chryzantémy dôležitý význam a sú symbolom slnka, sily, priateľstva, dlhovekosti či zdravia. Často sa objavujú na obrazoch, výšivkách a dokonca sa používajú v tradičnej čínskej medicíne na zrelaxovanie tela a duše, zmiernenie horúčky i bolesti hlavy. Európa spoznala tieto impozantné kvety oveľa neskôr, a to až v 18. storočí.
Zdroj: Pinterest
Záhrada chryzantém v Japonsku
Článok pokračuje na ďalšej strane! >>>

Zdroj: shutterstock
Hnojenie chryzantém nie je potrebné. Odstraňujte suché kvety i listy, a v prípade, že hlásia silnejšie mrazy, rastliny cez noc zakryte.
Pestrý výber
O ich rozmanitú ponuku sa zaslúžilo v prvom rade Japonsko, kde bolo už v 17. storočí známych viac ako 500 odrôd. Po ich introdukcii do Európy sa však šľachtitelia s týmto číslom neuspokojili, a tak dnes máte na výber z niekoľko tisíc variantov, ktoré sa líšia výškou rastlín, tvarom, farebnosťou a veľkosťou strapcovitých súkvetí – úborov. Môžu byť veľkokveté a drobnokveté, jednoduché, poloplné i plné.
Zdroj: Shutterstock
Chryzantémy patria medzi najšľachtenejšie rastlinné druhy. Existuje nespočetné množstvo druhov a odrôd chryzantém, ktoré sa líšia farbou, veľkosťou kvetov a tvarom.
Podľa tvaru kvetov sa delia na guľovité, margarétkovité, pomponkóvité, ihlicovité, baletkovité, pavúkovité, lyžicovité či veternicovité. Z pôvodnej žltej farby sa šľachtiteľom podarilo vykúzliť okrem modrej hádam všetky možné odtiene. Okrem bielej, žltej, ružovej, oranžovej, červenej, bronzovej až bordovej očarí i zelený či exkluzívny dvojfarebný variant. Kvety dopĺňajú tmavozelené, výrazne laločnaté striedavé listy s výraznou arómou.
Zdroj: pinterest/naturallivingideas.com
Chryzantémy patria medzi typické jesenné kvety.
Ochrana pred mrazom
Ak chcete kvitnúcu krásu chryzantém vychutnávať čo najdlhšie, sledujte počasie a v prípade prvých nočných mrazov včas zasiahnite. Často stačí jediná chladná noc a kvety zbytočne omrznú. Aby ste tomu predišli, stačí ich na noc prekryť netkanou textíliou a dopoludnia zas odokryť. Črepníkové rastliny po odkvitnutí treba presunúť na zimu na chránené miesto, chryzantémy vysadené v záhrade však prežijú naše zimy zvyčajne bez ujmy. V chladnejších oblastiach sa ich oplatí prihrnúť zeminou a chrániť vrstvou nástielky alebo čečinou. Nikdy ich však nezasypávajte lístím, ktoré môže zapríčiniť zahnívanie koreňov.