Reklama

Nerobte zbytočné CHYBY! Skleník treba dezinfikovať INAK, radí odborníčka na ochranu RASTLÍN

Záhradkári často po zbere úrody nechávajú skleník na zimu iba vymrznúť, a  tým je akože dezinfikovaný. Ale to je veľký omyl!

Zdroj: shutterstock

Reklama
Oľga Schlosáriková

Oľga Schlosáriková

Certifikovaná poradkyňa v oblasti ochrany rastlín

Záhradkári často po zbere úrody nechávajú skleník na zimu iba vymrznúť, a tým je akože dezinfikovaný. Ale to je veľký omyl!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovák vyrába skleníky v tvare IGLU! Novinka, ktorú musíte vidieť z VTÁČEJ PERSPEKTÍVY
    Zdroj: instagram.com/pomoduomo

    Dezinfekcia celého skleníka

    Aj pôdu a rám so stenami treba vyčistiť. Konštrukciu treba ošetriť proti plesniam a škodcom. Vhodné riešenie je aj použitie sírnej sviece alebo sírnych knôtov. Priestor musí byť uzavretý. Pri horení vzniká oxid siričitý, ten sa šíri po celom skleníku a zahubí všetky spóry v skleníku či v pivnici. Skvele účinkuje aj proti voškám a moliciam, ktoré by mohli v priestore prezimovať. Síra je minerál bežne vyskytujúci sa v prírode, preto nie je v skleníku žiadnym narušiteľom. Naopak, keď sa síra dostane do pôdy, funguje ako výživa pre rastliny v budúcej sezóne.

    Zdroj: shutterstock

    Na skleníku vymeňte nielen rozbité, ale aj prasknuté sklá, ktoré by nemuseli vydržať váhu snehu. Ak treba, doplňte okenný tmel. Z ponechaných skiel umyte nečistoty, prípadne tieniacu farbu.

    Ďalším spôsobom, ako dezinfikovať pôdu, je využitie dusíkatého vápna. Pôdu treba navlhčiť, posypať vápnom a zakryť fóliou. Efektívne zničí zárodky chorôb, vajíčka, larvy škodcov a  taktiež aj semená burín. Zároveň dodá do pôdy dusík vápnik.

    Príprava skladovacích priestorov

    Kto nestihol vydezinfikovať priestory na skladovanie, je najvyšší čas. Na trhu je dnes veľa prípravkov, ktoré dezinfikujú povrch od baktérií, vírusov, plesní nežiaduceho hmyzu. Samozrejme, záleží, akú veľkú plochu máte. Náter z haseného vápna (kúpite v  obchodoch pod názvom hasené vápno na bielenie) využijete v  skladoch, pivniciach, komorách a miestnostiach, kde skladujete ovocie, zeleninu a potraviny.

    Zdroj: Shutterstock

    Na vyčistenie pivnice pred zimou a uskladnením potravín si určite nájdite čas. Eliminujete tým tvorbu plesní a znehodnoteniu skladovaných potravín.

    Všade tam, kde je vysoký dôraz na čistotu a hygienu. Nezabudnite na čistotu políc, debničiek a skriniek. Z  mnohých prípravkov môžete použiť napríklad Sanosil S003/ Detectair. Predáva sa aj na okamžité použitie v  rozprašovači. Na povrchu nezanecháva žiadne stopy a nie je potrebné ho oplachovať. Zloženie výrobku je na báze peroxidu a striebra.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS