Reklama

Nezabúdajte na UŽITOČNY hmyz: Na čo pri výstavbe HMYZIEHO HOTELA pamätať?

Kto býva v hmyzom domčeku?

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

Udatných drobných bojovníkov oceníte hlavne v boji proti voškám či ostatným nebezpečným škodcom. Zabezpečte im počas zimy dobrý úkryt a počas sezóny sa vám iste odvďačia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Tip pre deti: Ako zhotoviť HMYZÍ HOTEL z plechovky?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Ucholaky, lienky, lumky, lumčíky, chalcidky, larvy zlatoočiek, pestríc, dravých byľomorov či niektoré kutavky budú pre záhradu počas sezóny požehnaním. Napríklad taký ucholak počas noci dokáže zlikvidovať až stovku vošiek. Jednotkou sú však larvy lienok, ktoré ich za život skonzumujú v tisícoch. Ak chcete mať vo svojej záhrade takýto užitočný hmyz, postavte mu úkryt. Jednoduchší príbytok vyrobíte z hlineného črepníka lebo prázdnej konzervy, do ktorej vložíte duté konáriky alebo slamu. Luxusnejší hotel možno kúpiť v hobby obchodoch, ak si trúfate, môžete ho vyrobiť aj sami.

    Na čo pri výstavbe hmyzieho hotela pamätať?

    • Domček by mal byť asi 20 až 40 cm hlboký, samozrejmosťou je strieška a zadná stena. Osadiť by ste ho mali asi vo výške jedného metra na bezpečnom suchom a slnečnom mieste orientovanom na východ alebo juh.
    • Na steny používajte iba prírodné, najlepšie tvrdé drevo, ktoré nie je chemicky ošetrené či lakované. Pre hmyz tak bude mať prirodzenú štruktúru a nebude sa v ňom báť usadiť.
    • Ako výplň poslúžia prírodné materiály, ktoré nájdete v blízkosti domu. Aj keď sa zdá, že šišky či kúsky dreva sú dobrou voľbou, včely a mnoho ďalšieho hmyzu tento materiál neobľubuje. Vhodné sú bambusové rúrky, duté stonky, suchá slama či tráva. Vetvičky s príliš veľkým priemerom určite nepoužívajte. Keď už, je nutné do nich vyvŕtať diery.
    • Otvory vo väčších kusoch kmeňa alebo dreva by mali byť hlboké 10 až 15 cm a s priemerom 2 až 9 mm. Mali by smerovať od kôry smerom do stredu stromu, nie po dĺžke kmeňa. Mohlo by sa stať, že drevo časom praskne a hmyz či hmyzie vajíčka budú nechránené.

    Návod na zhotovenie jednoduchého hmyzieho hotela z plechoviek nájdete na ďalších stranách! >>>

    Krok 1.: Na zhotovenie minihotela budete potrebovať: plechovku, hlinu na modelovanie, bambusové tyčky, špagát.

    Krok 2.: Dno plechovky zvnútra vysteľte asi 1 cm hrubou vrstvou hliny na modelovanie, ktorá postupne vysychá na vzduchu.

    Krok 3.: Podľa výšky plechovky narežte rovnako dlhé kúsky bambusových tyčiek. Nepôjde to ľahko, preto o pomoc poproste rodičov.

    Krok 4.: Bambusové tyčky vkladajte do plechovky smerom od obvodu do stredu.

    Krok 5.: Okolo plechovky obmotajte pevný motúz a previažte uzol.

    Krok 6.: Hotový hmyzí minihotel zaveste na slnečné suché miesto v záhrade a zakrátko očakávajte prvých nájomníkov.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.