Nezabudnuteľné odkazy profesora Hričovského: TOP 20 vzácnych rád pre všetky generácie
14. 8. 2024, 12:00

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Nestor slovenského ovocinárstva nás nečakane opustil 2. júla 2024 vo veku 92 rokov. Pán profesor Ivan Hričovský bol nielen uznávaný a naslovovzatý odborník, ale predovšetkým milý a láskavý človek. Jeho rady budú určite živé ešte minimálne niekoľko desaťročí a s rešpektom a pokorou sa od neho budú učiť aj nasledujúce generácie.

Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Hlboké myšlienky pána profesora sú doplnené fotografiami jeho milovanej záhrady tak, ako ju zanechal.
Rada prvá
Jedzte minimálne jedno jablko denne. Je zdrojom vitamínov, obsahuje vlákninu, redukuje cholesterol, znižuje riziko mozgovej porážky, srdcového infarktu. Je životným elixírom.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada druhá
Večer si nedajte poldeci slivovice, ale orechy.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada tretia
Deti by mali konzumovať slivky, ktoré sú významným zdrojom vitamínu C. Pre detský organizmus sú vhodné, pretože sú ľahko stráviteľné.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada štvrtá
Ročne spotrebujeme 67 kg ovocia na jedného človeka, je to však málo, mali by sme zjesť aspoň 90 kg. Najviac zjeme jabĺk, a to takmer 22 kg. Takých orechov, ktoré okrem iného prospievajú mozgu, zjeme len 350 g ročne.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada piata
Pestujte staré odrody ovocných drevín, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti chorobám. Naši ľudia pred sto rokmi nepoznali, čo je to chemická ochrana. Známe sú odrody jabloní ‘Boskoopské’ či ‘Hontianske’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada šiesta
V záhrade by nemali chýbať jablone, hrušky, slivky, čerešne, višne a v teplejších oblastiach marhule. Z drobného ovocia si vysaďte rakytník s vysokým obsahom vitamínu C, aróniu čiernoplodú, zemolez kamčatský, v severnejších polohách čučoriedky, brusnice.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada siedma
V súčasnosti mnohí už neradi používajú chemickú ochranu. Odporúčame siahnuť po rezistentných odrodách proti chrastovitosti či odrodách menej citlivých na múčnatku jabloňovú. Vyberajte z odrôd ‘Angold’, ‘Jarka’, ‘Topaz’, ‘Gold Star’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada ôsma
Z hrušiek odolných proti chrastovitosti stoja za zmienku odrody ‘Dronardova’, ‘Nelisova zimná’, ‘Špinka’, ‘Konferencia’, ‘Diana’, ‘Beta’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada deviata
Ak túžite po čerešni, vrtivka čerešňová nenapadne odrody ‘Karešova’ a ‘Gaštanka’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada desiata
Slivky odporúčame tolerantné (‘Čačanská lepotica’) či rezistentné (‘Jojo’).
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada jedenásta
Z marhúľ stoja za zmienku najmä odrody ‘Veselka’, ‘Veharda’, ‘Veľkopavlovická’ a z broskýň ‘Redhaven’, ‘Flamingo’, ‘Cresthaven’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada dvanásta
Na pestovanie netreba veľkú záhradu či sad. Na balkónoch či terasách môžete napríklad pestovať jablone na slabo rastúcom podpníku M9 či hrušky na podpníku dula. A potom môžu byť aj ríbezle, egreše, jahody, maliny... A k tomu okrasné ruže. Balkón sa dá využiť na krásu aj úžitok.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada trinásta
Vysádzajte jablone na podpníku MM 106. Medzi letné (skoré) odrody patria ‘Júlia’, ‘Priesvitné letné’, jesenné sú napríklad jeho obľúbené ‘Rubín’, ‘Rubinola’ a z neskorých zimných odrôd vysaďte ‘Melrose’, ‘Ontario’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada štrnásta
Hrušky vyberajte tie na podpníku dula. Azda najobľúbenejšou skorou odrodou výbornou na priamy konzum aj spracovanie je odroda ‘Williamsova’, jesenná je ‘Konferencia’ alebo ‘Dicolor’, zimná ‘Lucasova’. Ázijské hrušky sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti hrdzi hruškovej.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada pätnásta
Na malých pozemkoch sa dajú pestovať pomaly rastúce ovocné stromy na podpníkoch, napríklad jablone na podpníku M9. Okrem toho sú aktuálne veľmi populárne ovocné stromy s plochou korunou, pretože šetria priestor.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada šestnásta
Ovocné dreviny kupujte v renomovaných ovocných škôlkach, tam, kde je zaručená odroda, podpník a zdravý materiál.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada sedemnásta
Začiatkom marca režte všetky jadroviny, ríbezle, egreše, josty, maliny, černice. Kôstkoviny režte po zbere úrody. Marhule, broskyne v auguste, orechy začiatkom mája a moruše začiatkom septembra.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada osemnásta
Dajte si poradiť od odborníkov zo Slovenského zväzu záhradkárov. Zasadiť strom je totiž jedna vec, ale treba ho aj orezávať, určiť správny čas, vedieť vybrať správnu odrodu.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada devätnásta
Najlepšou voľbou je úžitkovo-okrasná záhrada, aby naše Slovensko bolo aj krásne, aj zdravé. Preto využite každú piaď pôdy na to, aby vám priniesla úrodu a potešenie.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Rada dvadsiata
Práca v záhrade ozdravuje – duševne aj fyzicky.