Neželaná návšteva: Ako šetrne ODOHNAŤ cudzie MAČKY zo záhrady?
16. 9. 2024, 11:00 (aktualizované: 10. 10. 2024, 14:38)

Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Mačky sú síce roztomilé a pôvabné stvorenia, no tie cudzie rozhodne nebudete vo svojej záhrade vítať s otvorenou náručou. Dokážu narobiť riadnu šarapatu a na každom kroku zanechať nepríjemné prekvapenia. Čo podniknúť, ak si ich prítomnosť neprajete?

Vlastná mačka nie je len skvelá spoločníčka, ale v záhrade vie byť aj veľmi užitočná pomocníčka. Pred nájazdom hlodavcov ochráni úrodu i príbytok, od dozrievajúceho ovocia účinne odoženie operence, na rastlinách i trávniku nenarobí toľko škody ako veľký pes a prakticky o nej ani neviete. Stačí jej pohodlný pelech, škrabadlo, čerstvá voda, dvakrát denne maškrta a odvďačí sa vám láskou. Iná situácia nastáva, ak nie je vaša. V lepšom prípade jedna, v tom horšom početná plejáda z celej ulice.
Zdroj: shutterstock
Mať štvornohého najlepšieho priateľa i krásnu záhradu sa vôbec nemusí navzájom vylučovať. Stačí priestor trochu prispôsobiť všetkým jeho obyvateľom.
Aby sa deti mohli na záhrade zahrať, musíte každé ráno pozbierať z trávnika všetky mačacie výkaly, a ak nechcete mať z altánku nočný mačací hotel, večer sa bez schovávania sedákov a vankúšov nezaobídete. Frekvencia návštev sa úmerne zvyšuje, ak máte na pozemku pieskovisko pre deti či jazierko s rybami. Aby ste to vyriešili, nemusíte sa všetkého na záhrade vzdať a uchýliť sa k radikálnym riešeniam. Aj keď na každú mačku platí niečo iné, vzájomnou kombináciou metód sa vám ich podarí šetrne odohnať.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Vaša mačka má svoje pudy a návyky, rada sa hrá a vyvádza. Aby nechala na pokoji okrasné trávy, trvalky a nebrúsila si pazúry na kmeňoch stromov, vysejte jej mačaciu trávu, umiestnite do záhrady škrabadlo a pár hračiek, ktoré ju zabavia, a ostatné rastliny si prestane všímať.
Ako šetrne odohnať cudzie mačky zo záhrady? Čítajte na ďalšej strane! >>>
Repelentné prípravky
V ponuke nájdete aj ekologicky neškodné prípravky, ktoré možno použiť nielen vonku, ale i vnútri. Aplikujú sa postrekom raz za dva týždne na suchý povrch predmetov alebo rastlín, a navyše likvidujú i zápach. V exteriéri, najmä po daždi, sú však menej účinné.
Ultrazvukové zariadenia
Na základe detektora pohybu vysielajú ultrazvukový signál, ktorý na danom mieste mačky i psy prekvapí a v budúcnosti sa mu vyhnú. Sluch človeka i ostatných zvierat signál nedokáže zachytiť, no nie je škodlivý ani pre samotné mačky. Využijete ich napríklad v blízkosti jazierok a záhonov, ktoré nechcete viditeľne ohradzovať.
Zavlažovací systém
Mačky neznášajú chodenie po mokrej tráve i pôde a spustená závlaha ich bezpečne odplaší. Robotická kosačka
Postará sa nielen o zostrih trávneho koberca, ale ho aj postráži pred neželanými votrelcami. Mačky sa jej zľaknú a pri pravidelnom kosení budú trávnik zďaleka obchádzať.
Zdroj: pinterest/waltersgardens.com
Kocúrnik spôsobuje mačkám dobrú náladu, trvá to asi 10 minút a potom nastane útlm. Na mačky pôsobí ako afrodiziakum, skôr ich pritiahne ako odoženie.
Užitočné rastliny
Mačkám nevonia aróma cesnaku, ruty voňavej, citrusov či Plectranthus canina. Určite sa však vyhnite druhom, ako je mäta pieporná či kocúrnik, ktoré sú pre ne skôr lákadlom.
Zdroj: ronstik / Getty Images
V záhrade využijete aj biely ocot.
Pomocníci z kuchyne
Tak ako niektoré rastliny, aj vôňa niektorých potravín či korenín mačky spoľahlivo odoženie. Vyskúšajte neželané miesta posypať mletým čiernym korením, kávovou usadeninou, práškovým kakaom či postriekať octom.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Záhrada v Modre.