Ničia priesady aj úrodu! 9 rád od čitateľov ako skoncovať s MEDVEDÍKMI raz a navždy
16. 2. 2021, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:23)

Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/3c/45/10/3c4510d0a9f98725f7c97c3cf1ae3835.jpg
Medvedík... Znie to milo, ale len do chvíle, kým sa tento obávaný škodca nasťahuje do vašej záhrady. Ako pred ním čo najlepšie ochrániť úrodu?
Medvedíky obyčajné (Gryllotalpa gryllotalpa) sú nešpecializované škodce, čo znamená, že v príjme potravy si veľmi nevyberajú, škodia na viacerých zeleninových druhoch – zemiaky, mrkva, kapusta, strukoviny, ale aj na obilninách či krmovinách. O niečo väčší záujem v nich predsa len vzbudzujú rastliny plodovej zeleniny, ako paprika, uhorky, tekvice či rajčiaky.
Najviac škodia na jar – v máji a v júni – v čase párenia a pred kladením vajíčok. V noci vyliezajú z pôdy, často poletujú nízko nad zemou a jemne cvrlikajú. Samičky hľadajú miesto na budovanie hniezda, najčastejšie v hĺbke asi 10 až 20 cm pod povrchom pôdy, pričom prehrýzajú korienky rastlín. Hlavne mladé, ešte dobre nezakorenené, tak úplne zničia. Ich prítomnosť dobre vidieť najmä po daždi, keď je pôda v mieste chodbičiek vyvýšená a na hriadke vytvára pásiky.
Populácia medvedíkov pomerne rýchlo rastie, lebo samička kladie i viac ako 300 vajíčok, z ktorých sa po 1 až 3 týždňoch liahnu nymfy. Štyrikrát sa zvliekajú, pričom až medvedíky v poslednom rastovom stupni vyliezajú z hniezda a robia samostatné chodbičky. Tesne po vyliahnutí sa živia humusom, neskôr jemnými korienkami, ale aj živočíšnou potravou (dážďovky, drôtovce, larvy).
Boj s medvedíkmi je na dlhé trate. Okrem rád od našich čitateľov, ktoré nájdete na nasledujúcich stránkach tohto článku, existujú aj odborné spôsoby na elimináciu tohto nepríjemného škodcu. Je to napríklad aplikácia entomopatogénnych organizmov - háďatiek, ktoré pomáhajú zlikvidovať potomstvo medvedíkov.

Mnohí kutilovia vymýšľajú sofistikované pasce a niektorým aj fungujú.
9 rád ako na medvedíkov od našich čitateľov:
Modré granuly
Granuly určené proti slizniakom treba rozsypať okolo dier a neskôr medvedíky pozberať. Mám to overené, fungujú na 95 percent.
čitateľka Martina
Zdroj: Profimedia.sk
Medvedík obyčajný poškodzuje korene priesad v skleníku aj vo voľnej pôde.
Hnijúce zemiaky
Na mieste, kde sa medvedíky najviac vyskytujú, vykopte jamu hlbokú asi trištvrte metra. Vložte do nej vedro s hnijúcimi zemiakmi a s rozloženou slamou. Jamu zakryte plechom. Po zohriatí slnkom „vôňa“ medvedíky priláka. Potom stačí vedro vybrať a škodce zaliať vriacou vodou.
čitateľka Gabriela
Zdroj: profimedia.sk
Ak chcete úrodu zemiakov, vysaďte si ich!
Praktická sieťka
Pri sadení som pod priesady dávala štvorcovú sieťku, ktorá sa používa na stierkovanie.
čitateľka Alica
Zdroj: profimedia.sk
Skôr než vysadíte priesady, do pôdy umiestnite sieť používanú pri stierkovaní.
Šikovná mačka
Nám pomáha mačka. Večer, keď začnú medvedíky vydávať svoje typické zvuky, vyhrabe ich zo zeme a zneškodní.
čitateľka Stanislava
Zdroj: Miyoko Ihara
Proti medvedíkovi pomôže zabojovať aj šikovná mačka.
Overený mix
Mne sa osvedčilo zmiešať šrot, sirup a niektorý z prípravkov proti žravým škodcom a porozhadzovať po hriadke. Medvedíky túto nebezpečnú lepkavú zmes priebežne žerú a hynú.
čitateľ Stano
Zdroj: Shutterstock
Granuly určené na otravu premnožených slizniakov zaberajú aj proti medvedíkom.
Pomoc semien
Nám poradili rozhodiť po hriadke semená repy cukrovej. Neviem, či to bola náhoda, ale po zožraní postupne uhynuli.
čitateľka Monika
Zdroj: https://sk.pinterest.com/saradas/
Podľa jednej z čitateliek im chutia aj semená repy cukrovej, po ktorých hynú.
Plastové fľaše
Pri sadení priesad sme použili zrezané plastové fľaše, ktoré sme zakopali trošku pod úroveň pôdy. Susedné fľaše sme spojili doštičkami mierne vtlačenými do zeme. Keď medvedíky narazili na prekážku, posúvali sa pozdĺž nej a padali do pripravenej pasce naplnenej sirupovou vodou. Vraj to veľmi nepomáha, ale my už medvedíky nemáme.
čitateľka Viera
Zdroj: https://sk.pinterest.com/ManoManoUK/
Z plastových fliaš sa dajú vyrobiť efektívne pasce.
Omamný saponát
Treba použiť vodu zmiešanú so saponátom na umývanie riadu, naliať ju do dier, niekoľko sekúnd počkať a vyliezajúce omámené medvedíky pochytať.
čitateľ Jozef
Zdroj: profimedia.sk
Prostriedok na umývanie riadu nalejte do chodieb, medvedíky začnú vyliezať. Pochytajte ich a hoďte napríklad sliepkam.
DIY pasca
