Nie každá odroda je vhodná do POHÁRA! TOP výber ovocinára na zaváranie
11. 8. 2023, 8:00 (aktualizované: 23. 7. 2024, 14:39)

Zdroj: shutterstock
S letnou sezónou je spojená aj obľúbená činnosť záhradkárov – zaváranie. Zavárať sa dá prakticky všetko. Nie každá odroda je však do pohára rovnako vhodná.
Zdroj: Marián KOMŽÍK
Zdroj: Marián KOMŽÍK
Zdroj: Marián KOMŽÍK
Galéria k článku

Medzi najčastejšie zavárané ovocie u nás patria marhule, jahody, broskyne, slivky a hrušky. Čoraz častejšie sa opäť zavárajú aj rôzne druhy drobného ovocia, ktoré sa však častejšie spracúva na džemy, marmelády a sirupy, prípadne sa mrazí. Renesanciu zažívajú aj jablká a duly, ktoré sa kedysi hojne zavárali, postupne sa však ich kompóty vytratili.
Voňavá dula
Obsahuje obrovské množstvo pektínov, vďaka ktorým sú jej plody veľmi pevné a tvrdé a v čerstvom stave nejedlé. Práve tepelnou úpravou plody zmäknú, vytratí sa pektínová trpkosť a stanú sa jedlými. Navyše pri tomto procese sa z dúl uvoľní ich špecifická silná aróma, čoho výsledkom je to, že dulový kompót je nielen mimoriadne chutný, ale aj veľmi aromatický. Zo všetkých jadrovín je dula rozhodne na zaváranie najvhodnejšia a najchutnejšia.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Keby ste chceli dulový kompót ešte viac doladiť, vyskúšajte napríklad klinčeky, škoricu či badián. Ale pozor, veľmi opatrne a citlivo, aby ste zbytočne nepotlačili prirodzenú arómu a chuť duly.
Vhodnými odrodami sú napríklad ‘Ronda’, ‘Mammut’, ‘Citrónová’, ‘Leskovac’, ‘Robusta’ či ‘Muškátová’.
Hrušky sú klasika
Asi nie je potrebné zdôrazňovať, že najpopulárnejšou odrodou je ‘Williamsova’. Za svoju obľubu vďačí najmä vynikajúcej chuti a vábivej aróme plodov, ktorá nastavuje už od roku 1770 štandard všetkým novým odrodám. Je ideálna na konzumáciu v čerstvom stave, po dozretí je mimoriadne šťavnatá. Ide o letnú odrodu. V prípade, že ju plánujete zavárať, plody treba podtrhnúť, čiže obrať zo stromu ešte v pevnom stave pred úplným dozretím. Opatrne aj s časom pasterizácie. Ak všetko dodržíte, ako treba, výsledok vás nadchne.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Hrušky sa zavárajú nakrájané na väčšie kocky alebo na štvrtiny. Plody možno najskôr ošúpať, a to najmä v prípade odrôd s pevnejšou šupkou.
Zo sortimentu neskorších odrôd, ktoré sú logicky pevnejšie, sa zamerajte na staršiu ‘Lucasova’, z novších vyskúšajte ‘Bohemica’, ‘Erika’, ‘Dicolor’ či ‘Nojabrskaja’.
Egreše a ich kombinácie
Egreše sú vďaka vysokému obsahu pektínov na zaváranie rovnako veľmi vhodné. Ak ich nechcete rozvariť, odporúčame obrať ich na začiatku dozrievania, keď sú ešte dostatočne pevné. Plne dozreté plody pri pasterizácii praskajú a vytekajú. Veľmi dobrý efekt dosiahnete, keď ich zavaríte v pomere 1 : 1 napríklad s višňami, ktoré dozrievajú súčasne s egrešmi. Egreše dodajú kompótu potrebné cukry a višne zas kyseliny.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Tieto kompóty sa jedia buď ako príloha k hlavnému jedlu, alebo ich môžete využiť ako polotovar do sladkých jedál. Oceníte ich napríklad pri pečení bublaniny, rovnako skvelé sú do ryžového nákypu.
Kyselkavé višne
Ideálne na tento účel sú dobre vyzreté, nie však zmäknuté plody stredne neskorých a neskorších odrôd, napríklad ‘Újfehértoi Fürtös’, ‘Nefris’, ‘Kelleris’ či ‘Morella neskorá’. Višňový kompót je lahodne kyslastý a aromatický. Určite vás poteší, že v porovnaní s čerešňami višne oveľa menej napáda vrtivka čerešňová, takže nepríjemných bielych votrelcov v kompóte zvyčajne hľadať nemusíte.
Zdroj: profimedia.sk
Mimochodom, pokiaľ chcete višňový kompót ozvláštniť a vylepšiť do dokonalosti, pridajte na jeho povrch pred uzatvorením pohára za lyžicu rumu.
Marhúľ nikdy nie je dosť
Patria jednoznačne k najobľúbenejším zaváraninám u nás. Pri marhuliach netreba do kompótov nič pridávať. Stačia čisté a vyzreté plody a cukrový sirup. Aj tu však platí, že nie každá odroda je na zaváranie vhodná. Vo všeobecnosti platí, že vyhnúť by ste sa mali najmä skorým odrodám. Tie majú zväčša riedku štruktúru dužiny, ktorá sa pri tepelnej úprave rýchlo rozpadá, čo nie je pri kompótovaní vítaná vlastnosť.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Z najmodernejších odrôd skúste siahnuť aj do sortimentu superneskorých odrôd, ktoré dozrievajú v priebehu augusta či až septembra. Medzi tie patria napríklad francúzske odrody ‘Farbaly’, ‘Faralia’ či ‘Fardao’.
Na kompóty sú vhodné pevnejšie plody stredne skorých a neskorých odrôd. Vhodné sú napríklad odrody ‘Hargrand’, ‘Goldrich’, ‘Orangered’, ‘Harlayne’ či ‘Bergeron’.
Odolné slivky
V prípade sliviek rovnako siahajte do sortimentu neskorých odrôd, ktoré majú najlepšiu štruktúru dužiny. Na rozdiel od marhúľ sú ich úrody stabilnejšie a menej ovplyvnené neskorými jarnými mrazmi. Vhodné sú odrody so stredne veľkými plodmi s dužinou dobre oddeliteľnou od kôstky. Pozor treba dať na pasterizáciu. Ak prekročíte určený čas, slivky zmäknú a rozpadajú sa. Citlivou pasterizáciou, naopak, docielite pevné a mimoriadne chutné ovocie.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pri samotnom postupe zavárania sliviek polovice plodov postupne špirálovito ukladajte do pohára. Na zaliatie použite cukrový sirup, do ktorého môžete pridať klinčeky, škoricu alebo badián. Pred uzavretím pohárov odporúčame podobne ako pri višniach pridať navrch pohára za lyžicu rumu.
Odporúčame odrody ‘Stanley’, ‘Valjevka’, ‘Gabrovská’, ‘Haganta’, ‘Jofela’, ‘Toptaste’ či ‘Haroma’. Veľkoplodé odrody ako ‘Tophit’, ‘Topgigant’, ‘Hanka’ či ‘Joganta’ sú pre svoju nadmernú veľkosť nepraktické.