Reklama

Nielen termín výsadby, ale aj závlaha rozhoduje o budúcnosti OVOCNÝCH stromov

Mladé stromčeky sa s nedostatkom vlahy vysporiadajú ťažšie ako staré stromy.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nech už ste vysadili ovocné výpestky na jeseň alebo ste sa k tomu dostali len na jar, mali by ste im dopriať dostatok vlahy. Voda totiž významne podporuje zakorenie a následný rast nadzemnej časti.

Jesenná výsadba má oproti jarnej isté výhody. Medzi nimi spomenieme hlavne čas. Ten hrá v zakorenení podstatnú rolu. Stromy zo zimnej výsadby majú totiž oveľa viac času na zakorenenia. V tomto ročnom období totiž nie sú nútené investovať energiu do rastu, kvitnutia a výživy plodov. Na druhú stranu jar je vhodná na výsadbu chúlostivejších druhov, najmä kôstkovín. Aj keď pri súčasnom počasí, keď v našich podmienkach už dozrejú aj banány, termín výsadby nemá pri kôstkovinách významný vplyv na ich ďalší rast.

Ak však všetkým nedávno aj čerstvo vysadeným ovocinám doprajete bohatú zálievku, zakorenenie podporíte tým najsprávnejším spôsobom. 

— Záhradkár

Zdroj: ROB LANG/GETTY IMAGES

Aby sa voda spoľahlivo dostala ku koreňom, mali by ste okolo kmienka stromu vytvoriť takzvaný lavór, ktorý ju tu udrží.

Stromom v jednej dávke doprajte aspoň 20l vody. Dôležité je, aby všetka presiakla do oblasti koreňov a nie sa roztiekla po okolí. Preto, ak nemáte v okolí stromčeka lavór, ako vidíte vyššie na obrázku, urobte ho. Pokiaľ ste pri výsadbe využili aj mykorízne huby, buďte si istí, že pomôžu.

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.