Reklama

Obaľovač jablčný

Obaľovač jablčný

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Obaľovač jablčný je motýľ, ktorého škodlivosť sa začína v momente vžierania sa húsenice do plodu. Húsenica postupne preniká až k jadrovníku pričom za sebou necháva hrdzavočierny trus.

Slovenský názov: obaľovač jablčný

Latinský názov: Cydia pomonella

Výskyt: Patrí k bežným a veľmi závažným škodcom jadrovín, ale aj marhúľ či orechov. Je pôvodcom pravej červivosti plodov. Vyskytuje sa vo všetkých pestovateľských oblastiach.

Popis: Obaľovač jablčný je motýľ, ktorého škodlivosť sa začína v momente vžierania sa húsenice do plodu. Húsenica postupne preniká až k jadrovníku pričom za sebou necháva hrdzavočierny trus. Môže sa stať, že sa týmto trusom na plod prilepí blízky list.

Zimu prečká v štádiu dospelej húsenice zakuklenej v kokóne, ktorý nájdete pod odumretou kôrou, v mačine, v plotoch a inde. Keď sa na jar začne otepľovať zakukľujú sa a v závislosti od nadmorskej výšky sa od polovice mája liahnu motýle. Dôležité je, že cez deň ich lietať neuvidíte. Ich aktivita začína podvečer a trvá až do prvej polovice noci.

Samičky po kopulácii kladú vajíčka na listy a mladé plody, pričom párenie aj kladenie vajíčok ovplyvňuje teplota vzduchu. Minimálna hranica je 16 až 17 °C. Húsenice vyliahnuté na listoch najskôr obžierajú listovú čepeľ a potom prechádzajú na plody.

Tie z vajíčok na plodoch sa do nich priamo vžierajú a ostáva za nimi už spomínaný trus. Jedna húsenica poškodí až tri plody počas svojho života. O 3 až 5 týždňov dospeje a zakuklí sa podľa teplôt od konca júna až do začiatku júla. Druhá generácia motýľov sa liahne v druhej polovici júla a húsenice už koncom mesiaca.

Ochrana: Medzi prvé opatrenia proti obaľovačovi patrí rozmiestnenie feromónových lapačov, ktorými zistíte približnú hranicu výskytu škodcu. Na základe tejto signalizácie sa následne aplikujú postreky insekticídnymi prípravkami, najlepšie ovocídnymi, ktoré preventívne likvidujú vajíčka.

Ak zistíte výskyt dvoch vajíčok približne na 100 plodoch použite larvicídy ničiace larvy. Termín postrekov je v čase liahnutia húseníc, čiže asi mesiac po odkvitnutí.

K ďalším metódam ochrany patrí prevoňanie sadu feromónmi samičiek až v takej koncentrácii, že samček ju nenájde a nedôjde k oplodneniu. Táto metóda nezaberá proti iným druhom obaľovačov. A čím je vyššia teplota ovzdušia, tým je nižší účinok feromónu. Ďalšou možnosťou a aj najjednoduchšou je udržanie čo najlepších podmienok pre hniezdenie vtáctva, ktoré je prirodzeným nepriateľom škodcu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS