Reklama

Objavili sa vám v záhrade? OKAMŽITE zasiahnite, inak to môže skončiť KATASTROFOU

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nočná mora každého záhradkára: S rastlinou sa môžete stretnúť aj vo vlastnej záhrade
    Reklama
    záhradkár logo

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov

    S blížiacou sa jeseňou treba skontrolovať, či sa vo vašom okolí nerozmnožili rastliny, ktoré vám môžu spôsobiť hotovú katastrofu. Treba sa ich preto čo najskôr zbaviť!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TEASER: Pár TIPOV na spracovanie húb .

      "V poslednom čase, stále častejšie ľudia nachádzajú vo svojich záhradách líčidlo americké (Phytolacca americana) alebo líčidlo jedlé (P. esculenta), ktoré tiež unikli z pestovania," dozvedeli sme sa od prof. Ing. Alexandra Fehéra, PhD. z Ústavu environmentálneho manažmentu FEŠRR SPU v Nitre. "Prvé, americké, sa pestovalo pre bobule na prifarbovanie vína a cukroviniek, rastlina obsahuje však aj toxické látky, ktoré vyvolávajú vracanie a spôsobuje hnačky. Druhé je bez jedovatých látok a popri farbiarstve sa používa aj ako špenát (listy), špargľa (mladé výhonky) a liečivá rastlina ako antireumatikum, laxatívum, diuretikum, má účinky aj antibiotické, antivirotické a antimykotické, zistili sa účinky napr. aj proti HIV," vysvetlil nám profesor Alexander Fehér.

      Zdroj: Shutterstock

      Líčidlo americké - plody

      Ak sa vám v záhrade líčidlo jedlé objavilo, môžu za to, pravdepodobne vtáky. Líčidlo patrí medzi trvalky, ktorých semienka po okolí s obľubou roznášajú, keďže chutným plodom jednoducho nedokážu odolať. Pochádza z Ázie a rastie takmer na všetkých typoch stanovíšť od slnečných po tienisté, na kyslých aj neutrálnych pôdach. Darí sa mu na sídliskách, rumoviskách, popri cestách. Ako pri iných trvalkách, nadzemná časť cez zimu odumrie, no korene bezpečne prečkajú v zemi a na jar opäť vypučí. Treba však dávať pozor, lebo líčidlo sa samovoľne a veľmi rado rozširuje po celej záhrade.

      Zdroj: Shutterstock

      Líčidlo jedlé

      "Stačí, ak sa malý úlomok stonky, napríklad, inváznej rastliny dostane na vhodné miesto v záhrade, zakorení a vytvorí nový porast. Keď sa invázne druhy objavia v záhrade začnú sa nekontrolovateľne šíriť, obsadzujú voľné plochy a sú pohromou pre pôvodné druhy. Pred výberom nových druhov rastlín odporúčam záhradkárom urobiť si prieskum a do výberu zapojiť aj kritérium pôvodu rastliny a možného „invázneho potenciálu“, nielen nároky na pestovanie či estetiku," varuje záhradkárov doc. Ing. Žaneta Pauková, PhD. z Ústavu environmentálneho manažmentu Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre.

      Pri ktorých rastlinách treba spozornieť? Toto sú oni ►►►

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        TEASER: Krásna i nebezpečná BUDLEJA: Prečo si jej pestovanie treba dobre premyslieť?

         Z voľnej prírody by ste si domov nemali nosiť rastliny, ktoré nepoznáte a spozornieť by ste mali aj pri populárnej vistérii, paviniči či budleji. Tie sa totiž rýchlo šíria, hoci status invázne im zákonom pridelený nebol. "Ktoré rastliny neodporúčam pestovať v záhrade? To je výborná otázka, ale neviem, či na ňu existuje jednoznačná odpoveď. Neodporúčam pestovať v záhrade druhy alebo krížence, u ktorých bolo pozorované expanzívne šírenie sa, napr. podslnečník Theofrastov, voškovník polabský, hviezdnik ročný, severoamerické astry," dozvedeli sme sa od doc. Žanety Paukovej.

        Zdroj: SHUTTERSTOCK

        topinambur - topinambury

        Je krásna a podobná sa slnečnici, no Žaneta Pauková by po nej určite nesiahla! "Páči sa mi vysoko dekoratívna slnečnica hľuznatá tzv. topinambur, ktorý dokáže kolonizovať obrovské plochy a preniknúť aj do okolitých záhrad susedov. Vzhľadom na náročnú likvidáciu a vysokú životaschopnosť rastliny by som ju nechcela pestovať." 

        Zdroj: profimedia.sk

        Líčidlo prenechajte radšej vtákom

        Ak sa rozhodnete takéto rastliny zlikvidovať, určite buďte opatrní. Niektoré z nich môžu vyvolať na pokožke nechcené a nepríjemné alergie. Podľa Alexandra Fehéra, napríklad na spomínané líčidlo, nemáme účinné, stopercentné metódy likvidácie tejto rastliny. "V malom pripadá do úvahy ručné vyťahovanie mladých rastlín alebo vykopávanie repovitých koreňov starších jedincov, treba však dať pozor na obnovujúce sa zvyšky koreňov v pôde," radí. Opatrnosť je preto namieste!

        Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) bol pôvodne okrasnou rastlinou dovezenou z Ázie. Dokáže narásť až do výšky neuveriteľných 2 až 5 metrov. V súčasnosti patrí medzi invázne rastliny, pretože sa v našich podmienkach neželane a nekontrolovateľne množí. Navyše vylučuje tekutinu, ktorá dokáže na pokožke spôsobiť nepríjemné, bolestivé a rozsiahle popáleniny. Z toho dôvodu ho nie je jednoduché odstrániť. Jeho stonka môže byť navyše hrubá až niekoľko centimetrov.

        Autor článku

        redakcia Záhradkár

        Kolektív autorov
        Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.