Obľúbené PISTÁCIE možno pestovať aj u nás: Na čo nezabudnúť?
7. 12. 2022, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Shutterstock
Pistácie skvele chutia k vínu a využitie nájdu pri príprave sladkých i slaných múčnikov. Aj keď patria k najdrahším orechom, ich pestovanie nie je veľmi rozšírené.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Pistácie sú plody nižších subtropických stromov pochádzajúcich z oblastí Ázie a Stredného východu. Dobre sa im darí najmä v horúcom a suchom podnebí s chladnými zimami. Sú to pomerne mrazuvzdorné rastliny, ktoré znesú vysokú škálu teplôt (cez zimu - 10° C i nižšie). Rodiť začínajú až keď majú osem až desať rokov, a dožívajú sa aj niekoľko sto rokov. Charakteristická je ich striedavá úroda – jeden rok môže byť vysoká, druhý rok zase veľmi nízka. Opadavé listy sú perovité, plody rastú v bohatých strapcoch. Keďže pistácie (Pistacia vera) sú dvojdomé rastliny, pre dosiahnutie úrody je potrebné vysadiť samčiu i samičiu rastlinu a vybrať spoľahlivú odrodu v záhradnom centre.
Zdroj: Pinterest/gardenia.net
Pistácia pravá (Pistacia vera)
Prečo sa oplatí pistácie pestovať?
- Oriešky sú veľmi výživné. Obsahujú až 60 % prospešných nenasýtených tukov, okrem toho je v nich veľa železa, draslíka, fosforu, horčíka, vápnika, selénu i zinku. Dodávajú telu aj provitamín A, vitamíny skupiny B, E a esenciálne aminokyseliny.
- Znižujú vysoký krvný tlak, riziko srdcových ochorení, infarktov a rakoviny čriev, redukujú hladinu cholesterolu.
- Sú vhodné pri psychickej námahe a strese.
- Patria medzi pomerne drahé oriešky.
Zdroj: Shutterstock
Pistácie môžete pestovať aj vo vašej záhrade.
Ako pistácie pestovať sa dozviete na ďalšej strane! >>>
Zdroj: Pinterest/zitronenlust.de
Pistácie môžete pestovať v nádobách podobne ako ostatné subtropické rastliny.
Pestovanie v črepníku
Tak oko ostatné subtropické rastliny, pistácie sa bez obáv dajú pestovať v črepníku. Doprajte im priepustnú zeminu a vyššiu vlhkosť vzduchu. Majú radšej suchší substrát, ktorý medzi jednotlivými zálievkami nechajte mierne preschnúť. Mladé pistácie je dobré každý rok presadiť. Postupujte však opatrne, lebo korene sú veľmi jemné a lámu sa. Od apríla do septembra rastliny každých 14 dní prihnojte. Ďalšia starostlivosť je podobná ako pri pestovaní oleandrov. Rastliny v črepníkoch na zimu umiestnite do chladnejšej miestnosti, kde sa teplota pohybuje do 6 °C. Keďže sú to opadavé rastliny, svetlo v tomto období vôbec nepotrebujú. V zime zalievajte minimálne, aby nezačali hniť korene.
Zdroj: Pinterest/flickr.com
Stromčekom doprajte v záhrade chránené miesto a cez zimu ich chráňte pred holomrazmi.
Pestovanie v záhrade
Pistácie sa dajú pestovať aj vo voľnej pôde, zvoľte im však chránené stanovište pri múre domu. Vyberajte miesto s južnou expozíciou bez dosahu severných vetrov. Vyhovuje im suchšie prostredie, pôda musí byť dobre priepustná, piesčitá, nakoľko neznášajú ťažké substráty. Rez zvyčajne nie je potrebný, v našich podmienkach stromčeky dosahujú výšku 1,5 až 2,5 m a podobnú šírku. Mladé rastliny jed dobré na zimu zasypať vrstvou lístia a chrániť pred holomrazmi.
Zdroj: Pinterest/centerofthewebb.ecrater.com
Pistácie si môžete dopestovať aj pomocou semien. No či pohlavie rastliny zistíte až o osem rokov, čo značne ovplyvní úrodu.
Ako si ich rozmnožiť?
Pistácie si môžete rozmnožiť semienkami, ktoré však musia byť čerstvé, čiže nie solené či pražené. Pred vysievaním ich na 2 až 3 dni namočte do teplej vody. Potom ich zasypte substrátom tak, aby polovica ostala neprikrytá. Substrát udržiavajte mierne vlhký. Na svetlom mieste pri teplote 18 až 20 °C vyklíčia o 3 až 6 týždňov. Semenáče začínajú kvitnúť medzi 6. až 8. rokom (apríl alebo máj), kedy zistíte, či je rastlina samčia, alebo samičia, čo značne ovplyvňuje dosiahnutie úrody.
Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že pistácie sa dajú pestovať aj v črepníku?