Obľúbené RÍBEZLE: Menej tradičné spôsoby ich pestovania
9. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: ROBO HUBAČ
Ríbezle môžete pestovať v tvare kra a stromčeka. Inšpiráciou pre ich výsadbu a následný rez vám môžu byť nasledovné menej tradičné spôsoby pestovania a vedenia.

Zdroj: Archív NMH
Rýnsky spôsob pestovania ríbezlí na drôtenke a následný rez v prvom, druhom a treťom roku po výsadbe.
Rýnsky spôsob vedenia
Pri rýnskom spôsobe sa pred jesennou výsadbou ponechajú na kroch vzdialených 80 až 150 cm od seba len tri výhonky – stredný a dva bočné. V predjarí sa skrátia na polovicu. Hlavné konáre sa vyväzujú na drôtenku z troch drôtov vzdialených od seba 40 až 50 cm. V ďalších rokoch sa rezom udržiava plochá koruna, bočný obrast hlavných konárov sa skracuje na dva až tri púčiky. Až do piateho roka sa odstraňujú všetky výhonky vyrastajúce z koreňov. V piatom roku sa nechajú narásť nové a v nasledujúcom sa postupne staré drevo nahrádza mladými výhonkami.
Zdroj: Archív NMH
Borminský spôsob pestovania ríbezlí na drôtenke a následný rez v prvom, druhom a treťom roku po výsadbe.
Borminský spôsob vedenia
Pri borminskom spôsobe je nutný a pomerne prácny každoročný rez. Kry sa vysádzajú do riadku vo vzdialenosti 125 až 150 cm. Po hlbokom povýsadbovom reze sa na každom ponechá päť až osem výhonkov, ktoré sa rezom postupne zapestovávajú tak, aby púčiky po celej ich dĺžke vypučali. Bočný obrast sa skracuje na jeden púčik. Kry sa rovnako vyväzujú na drôtenku. Pri oboch spôsoboch pestovania môžu ríbezľové kry dorásť do výšky 150 až 160 cm.
Iné spôsoby nájdete na ďalšej strane...

Zdroj: Archív NMH
Bojnicky systém pestovania ríbezlí.
Bojnícky systém
Pri tomto spôsobe sa využíva naplno vertikálna pestovateľská rovina. V praxi to znamená, že sa na jednom mieste pestujú dva až tri stromčeky s rozdielnou výškou korunky. Alternatívou je kombinácia kríčkového a stromčekového tvaru. Treba však myslieť na zvýšenú potrebu vody a živín, ktorá vyplýva zo zahusteného sponu.
Zdroj: Samuel Michálek
Pestovanie ríbezlí v tvare štíhleho vretena zabezpečí vyššiu úrodu a pohodlnejší zber.
Štíhle vreteno
Vo forme štíhleho vretena tvorí základ jeden dominantný výhonok, na ktorom sa pravidelne obmieňa rodivý obrast. Aby bol čo najlepšie vyvinutý, vyrodené výhonky sa z rastlín odstraňujú okamžite po zbere. Bezodkladne treba odrezať aj výmladky rastúce z bázy, ktoré by zahusťovali porast a konkurovali terminálnej osi. Tento veľmi intenzívny pestovateľský tvar vyžaduje dostatočne pevnú oporu a doplnkovú závlahu.

Zdroj: Canva
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Vetvenie ríbezlí na dva výhony.
V-systém
Je alternatívou štíhleho vretena. Rastliny sa pestujú s dvomi terminálnymi osami, pričom každá je vyviazaná na drôtenku na opačnú stranu radu. Takto vzniká akési dvojvreteno. Rastliny vyžadujú vyššiu dávku vody a potreba živín je dvojnásobná.
Zdroj: Profimedia
Pestovanie ríbezlí vo forme modifikovaného štíhleho vretena.
Modifikované štíhle vreteno
Pri modifikovanom štíhlom vretene sa ríbezle pestujú vo forme vertikálnej steny pri opornej konštrukcii. Spon výsadby je 0,7 x 3 m. Konečná výška porastu sa pohybuje na úrovni 1,8 až 2,8 m. Vhodnou oporou sú bambusové, prípadne drevené kolíky, z ktorých každý fixuje jednu rastlinu, všetky opory sú následne uchytené minimálne na troch radoch vodiacich drôtov. Cieľom výchovného rezu je vybudovať silný vertikálny kordón, po ktorého obvode sa budú nachádzať najrodivejšie jedno- až trojročné výhonky, ktoré treba v pravidelných cykloch obnovovať.