Obľúbený nápoj podlieha prísnemu ŠKOLENIU: Toto sa deje s VÍNOM, než putuje do FLIAŠ
17. 1. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Školenie vína označuje všetky úkony, ktoré vinár vykonáva pred tým, než víno poputuje do fliaš. V tomto procese sa dolaďujú vlastnosti vína a každý vinár má svoj unikátny postup. Cieľom je pozdvihnúť kvalitu finálneho produktu.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Ing. Jaroslav ŠUCHMA
Výroba vína je zložitý proces premeny šťavy zo zrelého hrozna na trblietavý mok plný vôní a chutí. Je to proces, ktorý vinár ovplyvňuje, vstupuje doň a svojím umením prispieva k tomu, aby výsledkom bol produkt, ktorý napĺňa jeho predstavy.
Stáčanie bieleho
Pod pojmom stáčanie si môžete predstaviť oddelenie čistého vína od kvasničných kalov. Dlhým ležaním na kvasničných kaloch by mohla vo víne vzniknúť neželaná vôňa kvasníc. Víno, ktoré je zdravé, sa stáča viackrát bez prístupu vzduchu, aby nestratilo celkový aromatický charakter. Ak má víno nejaký nežiaduci zápach, využíva sa stáčanie s prístupom vzduchu, aby sa zápach čiastočne odstránil. Termíny prvého stáčania sa nedajú určiť podľa dátumu, ale treba sa riadiť senzorickými vlastnosťami ako vzhľad, vôňa, chuť a následný obsah kyselín a neprekvasených cukrov. Druhé stáčanie prichádza na rad 6 až 8 týždňov po prvom, aby sa zamedzilo nežiaducim kvasničným látkam, ktoré ešte vo víne ostali, znehodnotiť produkt. Treba doplniť oxid siričitý.
Zdroj: shutterstock
Víno začína zrieť po stočení z kalov. Zretie je charakteristické oxidačnými a redukčnými procesmi. K látkam, ktoré podliehajú zmenám, patria cukry, organické kyseliny a dusíkaté látky.
Stáčanie červeného
Červené vína sa stáčajú o niečo neskôr z dôvodu podpory biologického odbúrania kyseliny jablčnej, ktorá sa pri jablčnomliečnej fermentácii premieňa na kyselinu mliečnu a tým sa víno zjemňuje. Samozrejme, že vo veľa prípadoch, ako je nízka teplota v pivnici, nemusí prísť k automatickému odbúraniu kyseliny. V tom prípade treba dodať do vína baktérie mliečneho kvasenia spolu s vhodnou výživou a zohriať víno na požadovanú teplotu. Pri bielych a ružových vínach je odbúranie kyseliny jablčnej zriedkavé, ale v niektorých prípadoch sa využíva.
Zdroj: shutterstock
Preventívna ochrana proti všetkým chorobám je dostatočne alkoholické víno s obsahom alkoholu nad 12 obj. percent, s priemerným množstvom organických kyselín, skladovaním vína vo vhodnom prostredí v stále doliatych nádobách, uzavretých bez prístupu vzduchu, dôslednou hygienou prostredia vinárskych priestorov a technologických zariadení.
Technika stáčania vína
1. Pred stáčaním treba preveriť, či je ukončený mikrobiálny proces. Keby počas stáčania stále prebiehalo kvasenie, dochádzalo by k víreniu spodného sedimentu a následne by stáčanie nemalo správny efekt, dochádzalo by k neželanému zakaleniu.
2. Mali by ste vidieť alebo určiť výšku hladiny kalov, aby ste ich nerozvírili a nedošlo opäť k zakaleniu vína.
3. Aj malý vinár by mal používať základnú chemickú analýzu. Pri stáčaní musíte odmerať obsah voľného oxidu siričitého, základná chemická látka ktorá slúži na stabilizáciu vína.
4. Zdravé mladé víno by malo mať svetlú farbu bez akýchkoľvek hnedých odtieňov, aromatický charakter a chuť bez negatívnych vplyvov.
5. Hygiena je pri stáčaní veľmi dôležitý parameter. Musíte dbať, aby nádoba, do ktorej prečerpávate dané víno, bola čistá bez negatívnych zápachov.
6. Ak ste pri druhom stáčaní urobili kontrolu a stabilitu na bielkoviny a tá vám ukázala, že je víno stabilné, treba víno stabilizovať proti vyzrážaniu vínneho kameňa.