Častými škodcami kapustovín sú larvy motýľov z čeľade mlynárikovitých. Hoci najznámejší je mlynárik kapustový, v niektorých regiónoch a rokoch sa vo väčšej miere vyskytuje mlynárik repový.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Kaleráb na jesenný zber je ohrozovaný mlynárikom kapustovým
Spoznajte škodcu
Mlynárikom vyhovuje suchéa teplé (20 až 25 °C) počasie, keď sa najrýchlejšie a v hojných počtoch rozmnožujú. Chladné, veterné a daždivé dni populáciu výrazne znižujú – motýle kladú menej vajíčok a hynú.
V júni sa nielen na hostiteľských rastlinách kuklia. Druhá generácia motýľov sa liahne v júli, v teplých rokoch sa môže vyvinúť aj tretia.
Mladé larvy prvého a druhého instaru žijúce v skupinách a vyhrýzajúce malé dierky do listov nezapríčiňujú významné škody. Oveľa nebezpečnejšie sú po treťom zvliekaní. Živia sa mäkkými časťami listov, z ktorých mnohokrát zostane len pevná žilnatina, čím spôsobujú holožery.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Top 7 odrôd kapusty vhodných na pestovanie v podmienkach Slovenska
Spôsoby ochrany nájdete na ďalších stranách!
Užitočné predátory
Veľký význam v potláčaní populácie mlynárikov majú ich prirodzení nepriatelia, ako je vajíčkový parazitoid Trichogrammaevanescens, larválny parazitoid Cotesia glomerata a parazitoid kukiel Pteromalus puparum.
Iní nepriatelia!
Larvami a kuklami sa živia tiež rôzne druhy vtákov, rovnako ich napádajú hubové a bakteriálne choroby.
Znížiť napadnutie kapustovín vám pomôžu rajčiaky, šalvia, mäta, rozmarín či dúška materina. Stačí, keď rastliny hneď v máji vysadíte medzi priesady. Ich vôňa motýle odradí od kladenia vajíčok.
Ošetrenie porastu chemickými prípravkami povolenými do kapustovín a registrovanými proti larvám motýľov sa odporúča až v prípade, že výskyt húseníc spozorujete na viac než 10 percentách rastlín kapusty alebo na 5 percentách rastlín karfiolu.