Reklama

Ochráňte rajčiaky obsypané červenými PLODMI! Daždivé počasie praje CHOROBÁM aj...

Do záhrady sa dostáva s infikovanou sadbou, ktorá navonok nemusela javiť príznaky napadnutia hubou.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Scéna ako z hororu pre záhradkárov. Na listoch aj plodoch rajčiakov sa objavia neohraničené vodnaté sivozelené škvrny, ktoré neskôr hnednú, zasychajú a vráskavejú. Nákaza sa nekontrolovateľne šíri...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    7 dôležitých pravidiel starostlivosti o rajčiaky v čase dozrievania plodov

    Pleseň na rajčiakoch

    Pleseň zemiaková na rajčiakoch (Phytophthora infestans) sa rozširuje počas vlhkého počasia a výdatných dažďov. Hubám najviac vyhovuje striedanie teplých a  studených dní či nocí. Daždivé letné dni sú tak na ich šírenie ideálne.

    Zdroj: shutterstock

    Dnes ju prax v rámci výskytu na rajčiakoch nazýva plesňou rajčiakov alebo plesňou zemiakov na rajčiakoch.

    Nebezpečné škvrny na listoch rajčiakov však nespôsobuje len pleseň zemiaková, ale aj septorióza (Septoria lycopersici). Rýchlo sa šíria od spodných listov, čoho dôsledkom je postupné usychanie a  odumieranie listovej hmoty. Rozdielom v  porovnaní s  plesňou je to, že iba zriedkakedy sa škvrny objavujú na stonkách, kvetných stopkách alebo na kalichu, ktorý obklopuje dozrievajúci plod.

    Zdroj: shutterstock

    Pri silno napadnutých rastlinách zostávajú zdravé iba najvrchnejšie listy, plody sú obnažené a vystavené nepriaznivému slnečnému žiareniu, v  dôsledku čoho dozrievajú nepravidelne.

    Nenásytné húsenice

    Mora bavlníková (Helicoverpa armigera) sa takisto podieľa na poškodzovaní úrody rajčiakov. Dalo by sa povedať, že je dokonca ideálnym predskokanom hubovitých chorôb, ktoré plody poškodené húsenicami druhotne napádajú. Dospelé jedince mory sa objavujú od mája do septembra.

    Zdroj: shutterstock

    Húsenica mory bavlníkovej dokáže vyhľadať porasty rajčiakov aj na niekoľko kilometrov.

    Samičky kladú vajíčka jednotlivo alebo v skupinách na rastliny, pričom jedna ich bez problémov nakladie až 3 000. Húsenice spôsobujú škody najmä na kvetných púčikoch, súkvetiach a plodoch. Typickými príznakmi napadnutia sú vyhryzené otvory chodbičky.

    Prevencia je dôležitá

    Rajčiaky treba pestovať na slnečnom stanovišti s dostatočným prúdením vzduchu. Snažte sa vyhnúť miestam v  blízkosti vodných tokov a  nádrží, v  tieni budov a  vysokých plodín. Neopakujte rovnakú hriadku z  minulého roka ani tú, na ktorej ste pestovali zemiaky. Z ďalších preventívnych opatrení proti šíreniu plesní je dôležité:

    Zdroj: dobrasemena.cz

    Jedným z najlepších riešení, ako predchádzať plesni zemiakovej na rajčiakoch, je výber osiva, ktoré je proti nej odolné. Odrody ako ‘Crimson Crush F1’, ‘Cocktail Crush F1’ alebo hybrid ‘Consuelo F1’ k nim nepochybne patria.

    • vylamovanie a vyväzovanie rajčiakov,
    • neprehusťovanie porastov,
    • neprehnojovanie dusíkom,
    • optimálna závlaha,
    • odstraňovanie spodných listov.

    Priama biologická ochrana

    PROTI PLESNI

    Z priamej biologickej ochrany sa dajú proti plesni či septorióze využiť prípravky na báze prírodných enzýmov, neživých baktérií či rastlinných extraktov. Ich výhodou je, že aplikáciu môžete vykonať aj v čase, keď sa už na rastlinách nachádzajú dozreté plody. Biologické prípravky navyše vykazujú dobrú účinnosť aj na už napadnutých plodinách.

    Zdroj: shutterstock

    Altela je kontaktný prípravok, ktorý zastavuje vývoj hubových a bakteriálnych chorôb. Neaplikujte pri vysokých teplotách alebo pri poludňajšom slnečnom žiarení. Ak sa do 48 hodín po aplikácii objavia zrážky, odporúča sa ošetrenie zopakovať.

    Ako teda fungujú? Doslova znepríjemňujú hubovitým chorobám klíčenie. Znamená to, že na povrchu listu, prípadne už aj na hube prerastajúcej listy vytvoria povlak, ktorý je pre ňu nepríjemným prostredím – vysuší ju. Rastline však neuškodí. Limitovať bude len hubu.

    PROTI HÚSENICIAM

    V rámci biologickej ochrany je účinný prípravok na báze baktérie Bacillus thuringiensis, kmeň kurstaki, ktorý pôsobí ako požerový preparát špecificky proti húseniciam motýľov radu Lepidoptera. Húsenice po požití prípravku zastavujú požer a po 2 až 5 dňoch hynú. Podmienkou dobrej účinnosti je intenzívny požer húseníc a vysoké pokrytie listovej plochy postrekovou kvapalinou vrátane spodnej strany listov.

    Zdroj: shutterstock

    Ošetrenie sa vykonáva v čase liahnutia z vajíčok, prípadne v raných vývojových štádiách lariev.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS