Reklama

Odborník objasňuje: Štíhle vreteno má svoje PRE aj PROTI

štíhle vreteno čerešní

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Tí, ktorí majú šťastie na väčšiu záhradu, môžu využiť pestovanie takzvaných solitérnych stromov. Ak však máte len obmedzené priestorové možnosti, riešením je pestovanie stromov v tvare dobre známeho štíhleho vretena.

Solitérne rastúce ovocné stromy sú vyššie a mohutnejšie, menej náročné na starostlivosť, ale majú aj nevýhody, napríklad, že do plnej rodivosti vstupujú pomerne neskoro. Vo väčšine prípadov v 7. až 10. roku života, no závisí to od ovocného druhu aj od použitého podpníka. Zatiaľ čo štíhle vretená rodia oveľa skôr a na prvú úrodu vás nenechajú dlho čakať.

Zdroj: Marián Komžík

Na štíhle vreteno je treba tiež zvoliť vhodnú odrodu.

V súčasnosti sa štíhle vreteno s úspechom využíva pri pestovaní väčšiny ovocných druhov (hrušky, marhule, broskyne, nektárinky, čerešne, višne, slivky). Rovnako k tomu dopomohla selekcia slabšie rastúcich podpníkov aj pre ďalšie ovociny, lebo využitie silnejšie rastúcich podpníkov, napríklad semenáčov, nie je pre tento pestovateľský tvar najvhodnejšie.

Vo všeobecnosti možno štíhle vreteno opísať ako ovocný strom s vertikálnou osou (stredníkom), na ktorej sú v spodných častiach umiestnené polokostrové konáre. Tie treba v pravidelných intervaloch obmieňať. Na ostatných častiach stredníka sa nachádzajú už priamo plodonosné konáre s rodivým obrastom. V prípade štíhleho vretena možno hovoriť o takzvanom pyramidálnom tvare.

—  

Zdroj: Archív

Tvar štíhleho vretena umožňuje svetlu prenikať aj k spodným konárom.

VÝHODY

Viac úrody z menšej plochy 

Medzi základné prednosti a devízy tohto pestovateľského tvaru patrí hlavne zvýšenie úrody a nárast takzvanej špecifickej úrody z jednotky plochy. U viacerých pestovateľov stále pretrváva mylné presvedčenie, že klasické väčšie stromy rodili viac. A hoci je to pravda, po prepočítaní na plochu, na ktorej daný strom rástol, a pri porovnaní s tou, na ktorej pestujete stromy v tvare štíhleho vretena, možno hovoriť o zvýšení úrody len zmenou podpníka a pestovateľského tvaru o viac ako 70 percent v prípade tej istej odrody. V závislosti od veku výsadby, ovocného druhu a kondičného stavu je možné z jedného stromu získať aj viac ako 25 kg čerstvého ovocia.

Zvýšenie kvality ovocia 

Vďaka ideálnemu postaveniu plodov na strome a vhodným svetelným pomerom môžete dopestovať ovocie dokonale vyfarbené a tvarovo vyrovnané pri dosiahnutí požadovanej veľkosti.

Efektívnejšie ochranné opatrenia 

Vzhľadom na výšku stromov a rozloženie konárov môžete zabezpečiť dostatočné a efektívne ošetrenie a ochranu proti hubovým chorobám aj živočíšnym škodcom. Netreba toľko ochranných postrekov, lebo vhodné vzdušné a svetelné pomery stromu výrazne obmedzujú jednak napadnutie rastlín hubovými chorobami (skracuje sa časový interval vlhčenia listov a tým sa znižuje riziko vzniku infekcie), prípadne ich negatívny dosah na úrodu.

Zdroj: Matlak

Množstvo chemických postrekov môžeme znížiť ak aplikujeme aj nepriamu ochranu v podobe rezu a strihu napadnutých výhonkov.

Rovnako sa znižuje riziko odumierania konárov vo vnútorných partiách koruny vplyvom nedostatku svetla, ako je to pri starších stromov klasických tvarov. Pozitívna je aj minimalizácia vyholovania starších konárov, hlavne pri marhuliach.

Skorší nástup do rodivosti 

Ovocné stromy v tvare štíhleho vretena často prinášajú prvé plody už v druhom roku pestovania. Plná rodivosť nastupuje medzi 3. a 5. rokom v závislosti od vysadeného druhu.

Pohodlná starostlivosť 

Hoci je hlavnou výhodou štíhleho vretena pre záhradkárov hlavne mladších ročníkov, ktorí už nedisponujú príliš veľkými záhradami, fakt, že stromy zaberajú podstatne menej miesta, je tu ešte jedna praktická výhoda – takmer všetku starostlivosť o stromy možno vykonať pohodlne zo zeme, bez použitia rebríka. Pri starších stromoch si vystačíte s pomôckami v podobe teleskopického náradia, či už pôjde o ochranné ošetrenia, rez, prebierku plodov, alebo zber.

NEDOSTATKY štíhleho vretena

Potreba doplnkovej závlahy

Pretože stromy sa štepia hlavne na slabšie rastúce podpníky, treba im počas celej vegetácie zabezpečiť dostatok vlahy a živín. Hlavná časť koreňového systému sa nachádza v hĺbke 15 až 40 cm, čo rastline v prípade vlahového deficitu neumožňuje čerpanie vody z väčšej hĺbky.

Zdroj: Profimedia

Doplnková kvapková závlaha je v ostatných rokoch nutnosť.

Nutnosť aspoň minimálnej opory 

Plytký koreňový systém podpníka má zníženú aj mechanickú funkciu, preto je potrebná určitá opora a fixácia stromu. V prípade, že by ste túto podmienku opomenuli, mohlo by dôjsť až k jeho zlomeniu. Pri všetkých ovocných druhoch pestovaných v tvare štíhleho vretena preto treba použiť ako oporu minimálne drevený kôl. Ak plánujete väčšiu výsadbu, odporúčame zvážiť vybudovanie drôtenej opornej konštrukcie.

Kratšia životnosť stromov 

Nevýhodou pre pestovateľa môže byť znížená rentabilná životnosť stromov do 25 rokov (pri extrémne intenzívnych výsadbách iba 18 rokov).

Len na slabo rastúcom podpníku 

Niekoho môže odradiť i to, že si musí zadovážiť ovocný výpestok naštepený na  slabšie rastúcom podpníku, lebo inak daný pestovateľský tvar (štíhle vreteno) stráca opodstatnenie a význam.

Vyberáme pre vás niečo PLUS