Reklama

Opätovné ochladenie rozvoj infekcie nezastaví, na kučeravosť sa treba včas pripraviť

Kritickým obdobím šírenia kučeravosti broskýň je začiatok jarného obdobia. Silné infekcie môžu nastať po častých dažďoch alebo hmlách v marci až začiatkom apríla.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Kučeravosť listov broskýň v minulom roku potrápila mnohých pestovateľov podobne, ako monilióza. V tomto roku hube nedajte šancu usídliť sa na stromoch, úspech praje pripraveným.

Pomaly sa blíži termín, kedy by ste sa mali prejsť okolo svojich broskýň, aby ste dokázali odhadnúť správny čas ochrany stromov proti zákernej kučeravosti listov broskýň. Prichádzajúce ochladenie patogén trochu spomalí, ale určite nezastaví. K prebudeniu mu dopomohlo aktuálne oteplenie.

Zdroj: Kamil Hudec

Takto by mali vyzerať púčiky na broskyniach, keď sa rozhodnete aplikovať postrek proti kučeravosti.

Životaschopné spóry, ktorými sa choroba šíri, prezimujú pod šupinami púčikov a na výhonkoch. Teploty okolo 10 stupňov a daždivé počasie ich prebúdza k činnosti.

— Záhradkár

Keď sa púčiky na koncoch výhonkov začnú mierne nalievať a je badateľný posun vo vegetácii, treba zbystriť pozornosť, pretože termín prvého ošetrenia proti kučeravosti listov broskýň sa nezadržateľne blíži. Na ochranu použite meďnaté alebo sírnaté prípravky. Ošetrenie opakujte v závislosti na počasí, keďže rozvoj choroby podporuje aj ovlhčenie listov po daždi. Neprekračujte však odporúčaný časový odstup medzi jednotlivými oštreniami. Po vypučaní ošetrovanie s meďnatými prípravkami ukončite.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    BROSKYŇOVÝ DÁŽDNIK: Jednoduchým trikom zabránite kučeravosti

    V čase kvitnutia priebeh choroby už nezvrátite. Stromom však môžete pomôcť zvládnuť stres podpornými látkami na báze aminokyselín alebo použitím listových hnojív.

    — Záhradkár

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.