Reklama

Oranžové zlato: RAKYTNÍK patrí do každej záhrady, je to vitamínová bomba + TOP ODRODY

Červené plody odrody ‘Sirola’ sú nielen chutné, zdravé a výživné, ale aj dekoratívne.

Zdroj: Samuel MICHÁLEK

Reklama

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides) stále nie je pre záhradkárov bežným ovocným druhom. Je to rastlina s bohatou históriou a mimoriadnym významom. U nás sa najskôr pestoval ako okrasný a menej známy ovocný ker.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:34
Remaining Time 0:34
Loaded: 34.90%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Ako využiť a spracovať zdravé plody rakytníka?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    V súčasnosti sa považuje za rastlinu, ktorá by nemala chýbať v domácnosti zameranej na zdravú výživu. Pestovanie rakytníka sa v posledných rokoch zvýšilo aj u profesionálnych ovocinárov na Slovensku. Od roku 2009 sa jeho výmera zo 4,4 ha zvýšila na 64,4 ha v roku 2022. Tento druh sa považuje za zázračnú rastlinu, z ktorej je možné na konzumáciu využiť takmer všetky jej časti. Záujem oň majú aj tí, ktorí chcú v domácich podmienkach dopestovať mimoriadne zdravé plody. Ak sa rozhodnete pestovať túto výnimočnú a na vitamíny bohatú rastlinu, mali by ste vedieť, aké má prednosti i nároky.

    Kam ho vysadiť

    Rakytník je na pestovanie nenáročný. Môžete ho pestovať aj v menej kvalitných pôdach chudobných na živiny i s nízkym obsahom humusu v pôde. Pre vývoj kvetov i plodov však potrebuje optimálne zásoby fosforu a draslíka. Je vhodný aj do záhrad s väčším sklonom pozemku, kde dobre viaže pôdu a zabraňuje pôdnej erózii. Úspešne ho môžete pestovať aj v zatrávnených záhradách. Kry dorastajú do výšky 3 až 4 m. Z týchto dôvodov vysádzajte rakytník niekde na okraji záhrad s dostatkom priestoru, keďže sa môže rozširovať podzemkami z koreňovej sústavy. Kry majú veľmi pekný tvar.

    Pestovateľské podmienky

    Koreňový systém rakytníka je plytký, dobre znáša sucho a vyžaduje primeranú pôdnu vlahu. Neznáša veľmi zamokrené pôdy. Darí sa mu v pôdach mierne kyslých až neutrálnych s pH 5,6 až 7. Rastliny sú dobre adaptabilné na rôzne pôdno-klimatické podmienky. Majú hustú listovú plochu, ktorú tvoria ploché, kopijovité listy striebornej farby. Rakytník môže v malej záhrade pôsobiť obmedzujúco vzhľadom na množstvo tŕňov, ktoré sú súčasťou tohto druhu a sú nepríjemné na dotyk. S touto skutočnosťou treba počítať.

    Rakytník je vhodný do väčších záhrad, keďže vyžaduje priestor a dostatok svetla. Zatienenie inými rastlinami zhoršuje jeho kondíciu i životnosť.

    — Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Vysádzajte v páre

    Rakytník je opadavý ker a dvojdomá rastlina s jednopohlavnými samičími a samčími kvetmi. Ak chcete, aby zarodila aspoň jedna samičia rastlina, vždy musíte k nej vysadiť aj jednu samčiu. Pre dosiahnutie úrody sa musia vzájomne opeliť vetrom kvety samičej rastliny peľom samčej rastliny. Rodiace kríky majú veľkú násadu plodov. Ich farba je rozmanitá v závislosti od pestovaných odrôd od žltooranžovej (‘Habego’, ‘Hergo’, ‘Slovan’, ‘Sluníčko’), oranžovočervenej (‘Askola’, ‘Bojan’, ‘Leikora’, ‘Vitaminaja’, ‘Voroběvská’) po červenú (‘Aromat’, ‘Krasavice’, ‘Sirola’ a iné). Samičie rastliny rodia plody podľa odrôd rozmanitých farieb, eliptických, podlhovastých i vajcovitých tvarov. Plody rakytníkov sú šťavnaté trpkasto kyslej chuti. Môžete ich konzumovať priamo v záhrade v čerstvom stave, ale najmä spracované vo forme rôznych produktov.

    Domáci liečivý olej

    Rakytníkové oleje sa získavajú lisovaním priamo zo semien. V domácich podmienkach po odšťavení semená ľahko rozmixujete na jemnú práškovú hmotu, ktorú lúhujte 2 týždne v kvalitnom olivovom oleji. Olej získa jemný nádych oranžovej farby a lahodnú chuť. Konzumujte jednu kávovú lyžičku jeden- až dvakrát denne pred jedlom. Má blahodarné účinky na liečbu ciev i žalúdka. Skonzumovať môžete aj vysušené šupky či dužinu vylúhovanú v čajoch s pridaním medu.

    Pôvod rakytníka rešetliakovitého

    Pochádza z Ázie – z oblasti Indie, Himalájí, Afganistanu a Číny. Postupne sa rozšíril cez Sibír do rôznych lokalít Ruska i krajín v Európe – cez Rumunsko, Nemecko, Francúzsko, Švédsko, Fínsko, Nórsko až do iných častí sveta. Ľudia ho už v minulosti využívali pri liečení zažívacích a kĺbových ochorení. Konzumáciou plodov, štiav, koncentrátov, olejov a čajov z rakytníka prispievate k zvýšeniu imunitného systému. V domácich podmienkach sa používa rakytník pri prechladnutí a iných ochoreniach, ako sú chrípky, angíny, bolesti hlavy a podobne. Táto rastlina je u nás nedocenená. V lekárňach i v obchodoch si môžete kúpiť produkty a čaje, ktoré boli vyrobené z rôznych častí tejto rastliny. Rakytník sa právom považuje za rastlinu budúcnosti. Obsah vitamínu C sa pohybuje na úrovni 1 300 až 1 540 mg/kg. Podľa odrôd v čerstvom stave však môže byť aj významne vyšší: od 200 do 250 mg v 100 g plodov. Je to výrazne vyššia dávka vitamínu C ako pri konzumácii citrónov v rovnakom množstve. Jedna čerstvá bobuľa rakytníka stačí na pokrytie dennej dávky vitamínu C v organizme človeka. Plody obsahujú i vitamín A, E i vitamín P, ktorý je nositeľom bioflavonoidu rutín. Ten má antioxidačné aj protizápalové účinky, pomáha pri prechladnutí, kardiovaskulárnych ochoreniach i vysokom cholesterole. Plody rakytníka obsahujú draslík, vápnik, horčík, železo, karotén, ale aj vitamíny zo skupiny B6, cholín a mnohé iné výživné látky vrátane aminokyselín.

    Aký je rozdiel medzi samičími a samčími rastlinami? >>>

    Výsadba a starostlivosť

    Odrody rakytníka sú mrazuvzdorné, najviac sa pestuje v nízkych a stredných polohách, ale je možné ho pestovať aj vo vyšších oblastiach. Do rodivosti vstupuje v treťom až štvrtom roku po výsadbe a dožíva sa v priemere 16 až 18 rokov. Rastliny vysádzajte vo vzájomnej vzdialenosti 1,5 až 2 m do hĺbky 0,4 m. V prvých dvoch rokoch po výsadbe výhonky skracujte o 1/3, aby rastliny dobre zakorenili a vytvorili dobrý základ pre tvorbu krov a ich nástup do rodivosti. Nové sadenice rakytníka môžete získať zakorenením polodre­vitých odrezkov alebo koreňovými odkopkami, prípadne potápaním výhonkov do pôdy.

    Zber plodov

    Pri výbere odrôd v záhradných centrách si všímajte údaj o termíne ich dozrievania. Zberajú sa podľa odrôd od polovice augusta do polovice septembra, vo vyšších polohách aj koncom septembra až začiatkom októbra. Plody majú priemernú veľkosť 6 až 8 g. Pri ručnom zbere môže dôjsť k prasknutiu šupky i dužiny a k vytečeniu šťavy, v dôsledku čoho je nereálne obrať takto celú úrodu. Optimálnym riešením je odrezať zarodené dvojročné vetvičky s plodmi a dať ich zmraziť na 18 až 24 hodín do mrazničky. Zmrznuté vetvy s plodmi ľahko otrasiete oklepávaním do pripravenej nádoby. Plody sa rýchlo rozmrazia a sú pripravené na ďalšie spracovanie.

    Rakytníková šťava sa používa na zlepšenie imunitného systému i liečbu rôznych ochorení ciev i pokožky v ľudovom liečiteľstve.

    — Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Režte minimálne

    Pri pestovaní rakytníka vykonávajte minimálny rez. Režte ho pri odoberaní zarodených výhonkov na jeseň. Pre dosiahnutie optimálnej úrody udržiavajte kry vo výške 2 m. Skracujte konce výhonkov, aby ste zabránili nekontrolovanému rastu do výšky 3 až 4 m. Odstraňujte choré a poškodené konáre. Porast rakytníka starší ako 10 rokov, môžete rezom pákovými nožnicami zmladiť aj so všetkým starým drevom. Pôdu vyčistite, prekyprite a doplňte základné živiny. V priebehu troch rokov dosiahnete opäť dobrú kondíciu nového porastu.

    Choroby a škodce

    Sortiment odrôd sa stále vyvíja. Nové odrody zaujmú nádhernými úrodami, kvalitou plodov s vysokým obsahom vitamínov. V nedávnej minulosti bol rakytník nenáročnou rastlinou, ktorá nepotrebovala žiadnu ochranu. Plody rakytníka si obľúbili aj vtáky, ktoré spôsobujú ich konzumáciou na väčších plochách značné škody. V porastoch rakytníka sa vyskytli alternáriové ochorenia kôry, ovocné hniloby i nekrózy kôry. Plody napáda u nás od roku 2020 aj vrtivka rakytníková, ktorá spôsobuje hnednutie a hnitie plodov, ktoré usychajú a predčasne opadávajú, čo môže výrazne znížiť úrodu. U nás má táto vrtivka zatiaľ jednu generáciu. V poraste sa objavuje od začiatku júla do polovice augusta. Zatiaľ sa odporúča pre čiastočnú elimináciu, alebo reguláciu škodcu v záhradách použiť žlté lepové dosky, ktoré pravidelne kontrolujte a meňte. Pred kuklením lariev v pôde je možné vykonať plytké skyprenie pôdy a položiť na ňu netkanú textíliu na zabránenie vyletenia nových jedincov z pôdy.

    Ako ich rozoznať?

    Pestovatelia sa často pýtajú, aký je rozdiel medzi samičími a samčími rastlinami.

    • Púčiky samičích rastlín sú vždy menšie. Samičie rastliny vytvárajú veľmi malé kvety s veľkosťou 2 až 3 mm, žltej až žltozelenej farby a nachádzajú sa po jednom až dvoch v pazuchách listov.
    • Samčie púčiky sú výrazne väčšie tmavohnedej farby. Pred kvitnutím majú vyvinuté eliptické kvetenstvo s krátkymi tyčinkami. Samčie kvety majú pred opelením kvetov výrazne pretiahnutý tvar. Aj z týchto dôvodov je lepšie využiť na pestovanie rakytníka rešetliakovitého väčšie záhrady, kde môžete pri jednej samčej rastline odrody ‘Pollmix’ pestovať aj sedem až osem samičích rastlín.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS