Ktoré ORECHY sú NAJZDRAVŠIE? Prekvapí vás, ktoré vedú!
22. 12. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Shutterstock
Sú kalorické, sú zdravé a mali by ste ich jesť každý deň!

Pistácie
Patria medzi najzdravšie orechy. Vynikajú vysokým obsahom vlákniny, bielkovín a zdravých tukov. Ak máte podráždené nervy alebo ste v strese, zjedzte zopár pistácií, pretože majú upokojujúce účinky.
Vlašské orechy
Orechová klasika nie je vhodná len do pečenia, ale aj na priame jedenie. Obsahujú veľké množstvo mastných kyselín omega-3, ktoré okrem iného podporujú mozgovú činnosť a zlepšujú pamäť.
Zdroj: Shutterstock
Kešu oriešky
Fungujú ako prírodné antidepresívum, za čo môže jedinečná kombinácia minerálnych látok, ako sú horčík, meď, fosfor, mangán a zinok. Okrem toho znižujú riziko tvorby žlčových kameňov až o 25 %.
Zdroj: Shutterstock
Kešu oriešky priaznivo vplývajú na imunitu.
Mandle
Jadrá mandľových kôstok sú ideálne pre ženy, pretože majú vysoký obsah vitamínu E, ktorý spolu s nenasýtenými mastnými kyselinami pôsobí na pokožku ako elixír. Navyše účinkujú antioxidačne a podporujú imunitu.
Zdroj: Shutterstock
Orechy sú síce zaradené v zozname nevhodných potravín, no určite to neplatí pre všetky druhy. Bohaté na histamín sú napríklad arašidy, vlašské orechy, otázne sú kešu oriešky. Tým je lepšie sa vyhnúť, ale mandle, lieskovce, pistácie, brazílske či makadamiové orechy či rôzne semienka sú už v poriadku.
Lieskovce
Patria medzi menej mastné orechy, sú výborné na srdce a cievy a pomáhajú aj pri cukrovke 2. typu. Pre vysoký obsah železa a vápnika sú obľúbenou maškrtou športovcov. Obsahujú vzácny bór, ktorý je dôležitý na pevné kosti.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Lieskovce
Para orechy
Brazílske orechy sú najvýdatnejší zdroj selénu, ktorý je dobrou prevenciou nádorových ochorení. V 100 g je totiž až 1 914 mikrogramov selénu, čo je 35-násobok dennej potreby. Denne sa odporúča zjesť najviac 2-3 orechy, aby nedošlo k predávkovaniu. Dávky nad 900 mikrogramov sú toxické.
Zdroj: shutterstock
Para orechy
Arašidy
Arašidy sú semená podzemnice olejnej (Arachis hypogaea). Možno neviete, avšak ide o strukovinu. Podzemnicu olejnú môžete pestovať aj u nás. Ideálna je však oblasť južného Slovenska. Plody obsahujú nenasýtené tuky, sacharidy, bielkoviny, proteíny a vitamíny skupiny B, ktoré sú potrebné na správnu funkciu nervovej a obehovej sústavy. Významný je aj obsah minerálnych látok, ako sú fosfor, vápnik, zinok či horčík.
Zdroj: Shutterstock
Pekanové orechy
Americké príbuzné vlašských orechov obsahujú viac tukov – až 72 percent, zato žiadny cholesterol. Ich prednosťou je vysoký obsah horčíka, železa, vápnika, draslíka, fosforu a zinku. Prečisťujú cievy, zlepšujú trávenie, upokojujú nervy a udržiavajú mozog v dobrej kondícii.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
pekanové orechy
Muškátové orechy
Dávajte si pozor na to, koľko ho skonzumujete - vo väčšom množstve je totiž muškátový oriešok jedovatý. V menšom je však plný arómy a patrí k Vianociam. Podporuje chuť do jedla, pôsobí proti nespavosti a zmierňuje nadúvanie.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Koreniny na prípravu karí korenia, súčasťou je aj muškátový orech
Zdroj: pinterest/islandoliveoil.com
Makadamové orechy patria medzi jedny z najdrahších na svete.
Makadamové orechy
Hoci pre človeka predstavujú kalorickú bombu, sú obľúbené pre vynikajúcu chuť. Obsahujú vápnik, fosfor, vitamín B a dôležité antioxidanty – vitamín E a selén.
Zdroj: pinterest/graines-baumaux.fr
Šáchor vytvára hľuzy, ktoré pripomínajú chuťou oriešky
Šáchor
Sú skvelou alternatívou k orechom pre ľudí, ktorí sú na skutočné orechy alergickí. Majú tiež vysoký obsah vlákniny a sú veľmi chutné. Môžu sa jesť čerstvé, pečené, sušené alebo sa z nich robí mlieko podobne ako z mandlí.
Žalude
Žalude mali radi už starí Slovania a zo žaluďovej múky sa po stáročia piekol chlieb. Pomáhajú pri hnačke, žalúdočných problémoch, pôsobia protizápalovo a neobsahujú lepok. Žaluďová múka má pritom lepšie výživové hodnoty než biela. Je bohatá na draslík, vápnik, horčík a vlákninu a je významným zdrojom vitamínu B.
Zdroj: Zuzka Slaninková
Plody duba žalude sú zdravou bezlepkovou pochúťkou
Píniové (ne)orechy
Jedlé semienka niektorých borovíc, nesprávne označované ako oriešky, majú zaujímavú živicovú vôňu a pikantnú chuť. Hoci sú veľmi mastné a energeticky výdatné, v rozumnom množstve majú priaznivé účinky na zdravie. Obsahujú esenciálne mastné kyseliny omega-6, ktoré potrebujete na udržanie zdravého srdca a ciev.
Zdroj: shutterstock
Píniové orechy