Reklama

Ovocinár radí, ako mať maliny až 5 MESIACOV! + ZOZNAM najchutnejších odrôd

Prevencia a hygiena porastu sú základom úspešného pestovania malín. Porast nesmie byť prehustený.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Pri pestovaní malín sa môžete rozhodnúť, v ktorom období budete zberať ovocie. V závislosti od toho si vyberajte odrody, ktoré kvitnú a prinášajú úrodu len jedenkrát v lete, alebo kvitnú viackrát počas vegetácie a aj obdobie zberu plodov sa tak predlžuje.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viackrátrodiace maliny aj černice zrežte týmto rezom

    Plodom maliny sú chutné aromatické kôstkovičky, ktoré tvoria súplodie s plodovým lôžkom. Zrelé maliny sa od stredu lôžka ľahko oddeľujú. Väčšina odrôd je samoopelivá. Pestovanie dvoch až troch odrôd v záhrade zvyšuje úrodu. Maliny je možné pestovať na území Slovenska pri priemerných ročných teplotách 6 až 9 °C, v nízkych i vyšších oblastiach. Na dopestovanie chutných a veľkých plodov zvoľte kvalitný výsadbový materiál, kvalitné odrody a slnečné stanovište s dobrými výživnými pôdami.

    Nároky na pestovanie

    Maliny vyžadujú priepustné, stredne ťažké, piesočnatohlinité pôdy dobre zásobené humusom s pôdnou reakciou mierne kyslou (pH 5,6 až 6,5). Rastliny majú vysoké nároky na vodu. Pri nedostatku vlahy v jarných i letných mesiacoch ich pre optimálny rast nových výhonkov i vývoj a kvalitu plodov nezabudnite polievať. Produkcia malín na Slovensku nie je veľká. Pohybuje sa v objeme 6 až 7 týždňov. V obchodoch sa ponúkajú maliny z dovozu. Výmera malín sa u nás vo veľkých výsadbách za 15 rokov znížila o 50 ha. V  súčasnosti sa pestujú na výmere len 9,5 ha a nepokryjú požiadavky domácich konzumentov.

    Zdroj: Shutterstock

    Záhradkári majú príležitosť pestovať maliny doma vo svojich záhradách, pre svoju potrebu i radosť blízkych aj päť mesiacov v roku. Maliny majú vyššie nároky na pestovanie vrátane technológie, rezu aj ochrany.

    Úrodu zberajte viackrát

    Pri pestovaní malín sa môžete rozhodnúť, v ktorom období budete zberať ovocie. V závislosti od toho si vyberajte odrody, ktoré kvitnú a prinášajú úrodu len jedenkrát v lete, alebo kvitnú viackrát počas vegetácie a  aj obdobie zberu plodov sa tak predlžuje. Dôležitý je spôsob pestovania na trvalom stanovišti. Výhonky malín vyrastajú každý rok z adventívnych púčikov umiestnených na koreňoch a  koreňovom krčku. Maliny majú vyššie nároky na kvalitu pôdy, pôdnu vlahu i  výživu. Na dosiahnutie kvalitných a  veľkostne vyrovnaných plodov musíte zabezpečiť v poraste malín dostatok svetla.

    Ako sa postarať o porast malín? >>>

    Ošetrovanie malín

    Svetlo a dostatok vzduchu sú základnými faktormi na udržanie zdravého a vzdušného porastu, v ktorom sa nebude rozširovať priesvitka sploštená (Didymella applanata). Je to choroba hubovitého pôvodu, ktorá spôsobuje silné odumieranie celých výhonkov. Spoznáte ju podľa hnedých nekrotických škvŕn na listoch, ktoré usychajú a začínajú predčasne opadávať. Na spodnej časti mladých výhonkov sa objavujú fialové a potom hnedé škvrny, ktoré neskôr zasychajú. Následne na nich praská kôra, odlupuje sa a celé výhonky predčasne odumierajú.

    Zdroj: shutterstock

    Pri pestovaní malín sa využívajú jednoduché oporné konštrukcie. Dôležité je, aby bola konštrukcia funkčná a dodávala porastu prvok technologickej vyspelosti. Na uchytenie výhonkov stačí použiť vodivé drôty alebo aj napínacie siete.

    Na jeseň je ťažké určiť, ktoré výhonky sú zdravé a ktoré napadnuté týmto ochorením, keďže sú už všetky sfarbené dohneda. Ochorenie sa dá eliminovať prípravkami, ktoré sú v danom roku povolené a  dostupné v  špecializovaných predajniach. Pre rok 2024 je povolený fungicíd Signum so systémovým účinkom, ktorý môžete použiť maximálne trikrát počas vegetácie. K predčasnému odumieraniu výhonkov prispieva aj vysoká vlhkosť vzduchu v  zaburinenom a  hustom poraste. Preto ho udržiavajte čistý a vzdušný. Účinným spôsobom ochrany je odstraňovanie chorých výhonkov už v priebehu vegetácie. Huba tak nebude mať možnosť prezimovať do ďalšieho roka.

    Pravidlá vysádzania

    Vhodné je jesenné i skoré jarné obdobie. Rastliny vysádzajte do radu vo vzájomnej vzdialenosti 0,4 až 0,6 m. Zakorenené sadenice vytvoria v  ďalších rokoch dostatočné množstvo nových výhonkov, ktoré budete rezom regulovať. Pre zabezpečenie dostatku svetla i vzdušnosti môžete mať v záhrade šírku radov 1,5 až 1,7 m. Na výsadbu používajte zdravý jednoročný certifikovaný materiál z  ovocných škôlok, pri ktorom je garantovaný zdravotný stav i odrodová pravosť. Mladé sadenice zrežte nožnicami na výšku približne 0,3 až 0,4 m, aby dobre zakorenili a  vytvorili zdravú listovú plochu. Po výsadbe ich zalejte. Malinám môžete už v  prvom roku po výsadbe pripraviť opornú konštrukciu, aby ste zabránili neskoršiemu poliehaniu výhonkov na zem v  období rodivosti. Malinové pásy by mali mať šírku 0,4 až 0,8 m, čo zabezpečíte rezom. Dobrou agrotechnikou a udržiavaním porastu bez burín znížite vzdušnú vlhkosť v  poraste. Predídete tak odumieraniu malín vplyvom nežiaducich chorôb.

    Zdroj: shutterstock

    Maliny vysádzajte do radu vo vzájomnej vzdialenosti 40 až 60 cm. Vhodným termínom je skorá jar a jeseň. Nezabudnite na zálievku.

    Kedy treba rezať maliny? >>>

    Ako ich rezať

    Pri malinách je rez jednoduchým agrotechnickým úkonom. Treba ho vykonávať dôslednekaždý rok. Odrodené výhonky už počas vegetácie odstraňujte, aby ste presvetlili porast a odstránili prípadné choré výhonky. Podľa potreby prihnojte organickými alebo minerálnymi hnojivami základných živín NPK pre ďalšiu vegetáciu. Rozdiel je len v  spôsobe rezu raz rodiacich a remontantných malín.

    1. Pri raz rodiacich odrodách (rodiacich na dvojročných výhonkoch) nedosiahnete v  prvom roku po výsadbe očakávanú úrodu. Často sa nepodarí dopestovať výhonky na požadovanú dĺžku 1,4 až 1,6 m. V jarnom období vyberte osem až deväť dobre vyvinutých stredne silných výhonkov, prípadne 10 až 12 výhonov slabšieho vzrastu. Ostatné výhonky rastúce mimo malinového pásu, ako aj tenký a slabý obrast odstráňte rezom tesne nad zemou. Dvojročné výhonky vybrané na produkciu plodov skráťte o 15 až 20 cm po zdravé púčiky. Výhonky vyviažte k  pripravenej opornej konštrukcii.

    Zdroj: shutterstock

    Dvojročné výhonky vybrané na produkciu plodov skráťte o 15 až 20 cm po zdravé púčiky. Výhonky vyviažte k pripravenej opornej konštrukcii.

    2. Remontantné maliny (rodiace na jednoročných výhonkoch) prinášajú úrodu vo vrchnej časti nových výhonkov v danom roku. Odrodené výhonky odstraňujte už od začiatku augusta do polovice októbra. Režte tesne nad zemou. Veľký porast môžete aj pokosiť. V priebehu mája až júla v  nasledujúcom roku dopestujete v záhrade súvislý a dobre zapojený porast nových vzpriamených jednoročných výhonkov, ktoré budú rodiť počas dvoch mesiacov. Koncom júla (po odkvitnutí) sa začínajú tvoriť plody na plodných výhonkoch vyrastajúcich v pazuchách listov. Ak by ste chceli na remontantných odrodách dosiahnuť úrodu na jednoročnom i  dvojročnom výhonku v júni, pri reze vyberte dobre vyvinuté výhonky, na ktorých na jeseň po zbere odstráňte odrodenú hornú časť. Pod ňou sa nachádzajú púčiky, ktoré poskytnú plody na dvojročnom výhonku v júni budúceho roka. Aj na tento účel sú dostupné maliny ako napríklad odroda ‘Polka’.

    Zdroj: shutterstock

    Odrodené výhonky odstraňujte už od začiatku augusta do polovice októbra. Režte tesne nad zemou. Veľký porast môžete aj pokosiť.

    Výber TOP odrôd malín podľa ovocinára

    Pri výbere odrôd podľa dozrievania si môžete vybrať maliny rodiace:

    • Na minuloročných takzvaných dvojročných výhonkoch, ktoré rodia v závislosti od odrody od júna až do polovice augusta. Označujú sa aj ako raz rodiace letné odrody malín. Dĺžka rodivosti väčšiny letných odrôd je 21 dní. Patria sem: ‘Afrodita’, ‘Bojana’, ‘Canby’, ‘Fertödi Zamatosh’, ‘Glen Ample’, ‘Glen Shee’, ‘Granát’, ‘Mája’, ‘Miral’, ‘Rubín’, ‘Sajana’, ‘Tulameen’, ‘Veten’, ‘Zeva II’.
    • Na nových takzvaných jednoročných výhonkoch, na ktorých sa vytvárajú kvety viackrát počas vegetácie. Sú to remontantné maliny, ktoré začínajú prinášať bohatú úrodu od začiatku až polovice augusta a rodia 62 až 65 dní do neskorej jesene. Patria sem: ‘Ada’, ‘Heritage’, ‘Ljulin’, ‘Medea’, ‘Poľana’, ‘Autumn Bliss’, ‘Golden Bliss’.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS