Reklama

Záhradkári, pripravte sa na MRAZY! Meteorologička upozorňuje na ohrozenie úrody

V prípade poklesu teplôt budú nútení použiť parafínové sviece.

Zdroj: TASR

Reklama
záhradkár logo

TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky

Meteorologická výstraha! V noci z nedele na pondelok sa môžu vyskytnúť mrazy a vážne poškodiť úrodu ovocia.

V noci z nedele (3. 4.) na pondelok (4. 4.) sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť mráz. Pozor by si mali dávať najmä poľnohospodári a záhradkári, môže ohroziť rozkvitnuté stromy. Na tlačovej konferencii o tom informovala meteorologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Paulína Valová s tým, že nie je časté, aby sa mráz vyskytoval na začiatku apríla.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:10
Remaining Time 0:10
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nepriaznivé počasie neprospieva kvitnutiu a opeleniu čerešní

    Celodenný mráz sa môže vyskytnúť v sobotu (2. 4.) na severe Slovenska. Do nedele rána by malo snežiť na celom území Slovenska, meteorológovia neočakávajú vysoké zrážky. "Dva až päť centimetrov môže spadnúť kdekoľvek na území, aj Bratislava sa môže prebudiť do snehovej prikrývky," poznamenala Valová.

    Nočná teplota by mala byť 1 až -4 °C, na severe miestami až -6 °C. To podľa Valovej znamená, že môže mrznúť aj v nížinách. "Pri rozvinutej vegetácii to môže byť problém," skonštatovala.

    Vedeli ste?

    Jedna sviečka stojí okolo 8 €. Vo veľkom sade sa za jednu noc použijú stovky až tisíce sviec, čo predstavuje náklady v podobe 5 ciferných hodnôt. 

    Noc z nedele na pondelok bude so zmenšenou oblačnosťou, utíši sa aj vietor. Teplota bude na celom území SR klesať pod bod mrazu. V nížinách budú teploty -1 a -2 °C, v dolinách to bude do -12 až -13 °C. Na územiach so snehom môže byť - 15 °C, opísala meteorologička.

    "Na mráz vo vegetačnom období, keď už sú rozvinuté puky, dokonca aj kvety niektorých rastlín, treba dávať veľký pozor. Všetci, ktorí sa tým živia, sa budú musieť zabezpečiť. Toto mimoriadne ohrozí všetko kvetenstvo, ktoré už momentálne je," upozornila.

    Valová si myslí, že aktuálny dážď neprinesie veľa osohu pre veľkú časť Slovenska. Sucho by sa mohlo zmenšovať na severe. Južná polovica krajiny ešte stále ostane v zrážkovom deficite. "Príliš veľa vody nám chýba v tých južných častiach Slovenska," podotkla meteorologička. Zároveň doplnila, že v závere budúceho týždňa by sa malo začať postupne otepľovať.

    V strehu sú všetci ovocinári, my sme navštívili pestovateľa marhúľ a čerešní Ing. Dušana Szaba, ktorý nám povedal bližšie informácie práve o kvitnúcich čerešniach.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ovocinári sa opäť pripravujú na nočnú, SHMÚ hlási prízemné mrazy

      O vašu úrodu nemusíte prísť! Pri mrazoch by ste mali spraviť toto >>>

      Biely náter
      Azda najrozšírenejším opatrením na ochranu ovocných stromov pred mrazmi, je využitie aspoň 20 % vapenného mlieka.

      Bielym náterom natierame kmene stromov a hrubšie kostrové konáre, najlepšie už na jeseň. Biela farba dobre odráža dopadajúce slnečné lúče, reguluje výkyvy teplôt a tak pomáha obmedziť nielen prehriatie kmeňa počas teplých, slnečných dní, ale zabráni aj jeho poškodeniu pri nočnom poklese teplôt. Veľkým plusom je tiež, že pôsobí dezinfekčne.

      Zdroj: pinterest/hobbikert.hu

      Bielenie kmeňov je bežná činnosť, ktorú nezanedbáva žiadny ovocinár.

      Prikryte ich
      Pri mladých stromčekoch a kríkoch môže pomôcť ochrana vo forme:

      • bielej netkanej textílie
      • jutoviny
      • slamených alebo bambusových rohoží

      Na väčších stromoch používame rovnaký materiál, ale snažíme sa chrániť kmeň a hrubšie konáre. Ak však chcete zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, lepšie je kmene tesne neomotávať, ale textíliu napnúť na tri či štyri koly rozostavené okolo kmeňa.

      Zdroj: pinterest/haxnicksusa.com

      Prikrývanie je odporúčanou metódou pre tých záhradkárov, ktorí pestujú menší počet stromov.

      Parafínové sviece
      Pálenie veľkých parafínových sviec je ďalším soôsobom ochrany ovocných stromov alebo viniča pred zamrznutím. Tento spôsom najlepšie funguje pri bezveternom počasí a dokáže ohriať sad o niekoľko stupňov.

      Niekedy treba počas noci zapáliť tisíce takýchto sviečok, aby bola úroda ochránená. Pre každého ovocinára to predstavuje veľmi veľké náklady.

      Zdroj: Gyorgy Varga

      Pálenie parafínových sviečok.

      Vodou proti mrazu
      Protimrazová závlaha, odbornejšie zadažďovanie či rosenie je veľmi efektívným opatrením pri teplote pod 0 °C. Striekanie čistej vody do korún kvitnúcich stromov patrí medzi najspoľahlivejšiu ochranu. Jemné kvapky vody permanentne zvlhčujú povrch dreva a pukov. Zadažďovanie treba ukončiť až vtedy, keď teplota stúpne nad bod mrazu. Lámaniu konárov obalených ľadom predchádzame podopieraním.