PAGAŠTAN je jesenný poklad! S čím všetkým vám môže pomôcť?
8. 11. 2024, 18:01

Zdroj: shutterstock.com
Pagaštan nie je len tradičnou súčasťou jesenných dekorácií a kreatívnych diel detí, ale prekvapí tiež blahodarnými, zdraviu prospešnými účinkami a využitím v domácnosti.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Síce si na pagaštane konskom (Aesculus hippocastanum) nepochutíte, no pri vonkajšom použití je pre organizmus doslova zázrakom. Kvety, kôra ale najmä plody majú protizápalové a revitalizačné účinky, vďaka čomu sa v ľudovom liečiteľstve a farmaceutickom priemysle používajú na rôzne zdravotné ťažkosti.
Zdroj: shutterstock.com
Pomleté a vysušené pagaštany sú základnou ingredienciou na prípravu kozmetických produktov aj čistiacich pomocníkov do domácnosti. Vedeli ste, že prívlastok „konský“ je skutočne odvodený od koní? V záznamoch zo 16. storočia sa uvádza, že plody tohto stromu boli využívane ako liečivo pre dýchavičné kone.
Výťažky z pagaštanu podporujú krvný obeh svalov a tkanív. Vo forme tinktúr, oleja alebo mastí uľaví pri bolestiach kĺbov, dne, reumatizme, svalovici či hemeroidoch. Ak vás trápia kŕčové žily, unavené a opuchnuté nohy, dajte pagaštanu šancu. Účinne zmierni opuch, neutralizuje zápal a bolesť. Je tiež zložkou opaľovacích krémov, nakoľko absorbuje škodlivé účinky ultrafialových lúčov. Vyniká antiseptickými vlastnosťami a priaznivo pôsobí na problematickú, aknóznu pleť. Vyskúšajte jeho silu aj na vlasy, dodá im lesk a pevnosť.
Vďaka obsahu saponínov, ktoré majú podobnú chemickú štruktúru ako tenzidy obsiahnuté v komerčných pracích prostriedkoch, sa ukázal ako ich spoľahlivá, finančne dostupná a hlavne ekologická alternatíva. Gaštanový prací prostriedok je obzvlášť šetrný k farbám a dobré skúsenosti s ním majú najmä alergici alebo ľudia s ochoreniami dýchacích ciest.
Zdroj: shutterstock.com
Hojivú masť z pagaštanu konského skladujte v chladničke.
Revitalizujúci gaštanový olej
Na jeho prípravu budete potrebovať 6 až 8 gaštanov a 300 ml olivového oleja. Gaštany nakrájajte na štvrtiny a vložte do pohára. Zalejte olejom a pohár uzavrite. Premiestnite na okenný parapet a občas premiešajte. Asi po štyroch týždňoch olejový extrakt preceďte cez sitko a prelejte do tmavej fľaše. Podľa potreby jemne vmasírujte na postihnuté miesta.
Zdroj: shutterstock.com
Okrem známejšej pagaštanovej masti si môžete vyrobiť aj domácu čistiacu masku.
Čistiaca maska na tvár
Blahodárne pôsobí na problematickú pleť so sklonom k mastneniu a tvorbe akné. Pripravíte si ju z dvoch lyžíc gaštanového prášku, rovnakého množstva jogurtu a jednej lyžice medu. Do misky vložte všetky ingrediencie a zmiešajte do hladkej konzistencie. Naneste na čistú a suchú pokožku, nechajte pôsobiť 10 minút a nakoniec opláchnite vlažnou vodou.
Ako si vyrobiť z pagaštanu ekologický prací prostriedok? Čítajte na ďalšej strane! >>>

Zdroj: Michal Sedláček
Prášok z pagaštanu konského využijete na výrobu domácej kozmetiky aj pracieho gélu.
Gaštanový prášok
Poslúži vám ako základ na výrobu pracieho prášku či pleťovej masky a navyše ho budete mať kedykoľvek poruke. Čerstvé gaštany rozštvrťte nožom a vložte do mixéra. Mixujte na vysokých otáčkach. Na mriežku rozprestrite bavlnenú utierku, nasypte naň prášok, urovnajte a nechajte niekoľko dní sušiť pri izbovej teplote. Poprípade sušte v rúre pri teplote 60 °C asi hodinu s mierne otvorenými dvierkami. Hotový prášok skladujte v uzavretej nádobe a používajte podľa potreby.
Zdroj: redakcia Záhradkár
Je to až neuveriteľné, ale gaštany vám vyperú bielizeň!
Eko tip: BIO prací prostriedok
Pagaštanový prací prostriedok sa vyrába veľmi jednoducho. Stačí, ak tri lyžice pagaštanového prášku nasypete do fľaše a zalejete pol litrom teplej vody. Uzavrite, občas premiešajte a nechajte lúhovať šesť hodín. Nakoniec preceďte cez sitko, nalejte do priehradky na prací prášok a používajte ako bežný prací gél.
Náš TIP! Ak chcete prací prostriedok používať na bielu bielizeň, prášok si vyrobte iba z jadier a pagaštany pred mixovaním ošúpte. Extra čistý výsledok docielite pridaním lyžičky sódy bikarbóny. Jemnú vôňu vykúzli pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.