Reklama

Pár zaujímavosti o BYLINKÁCH, ktoré vás možno prekvapia

(Ilustračné foto)

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Dodajú zaujímavú chuť jedlám, odbremenia nás od zdravotných problémov, no skrývajú tiež v sebe mnoho tajomstiev.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Rozmarín pridávajte do jedál s rozumom, pri vyššom množstve narobí viac problémov ako úžitku.

Rozmarín lekársky

Jeho pomenovanie pochádza z latinského spojenia „ros marinus“, čo v preklade znamená morská rosa. Je symbolom lásky a vernosti, čo si môžete všimnúť počas svadieb, kde sa používa pri dekorovaní svadobných kytíc či stolov alebo zdobí obleky svadobčanov. Paradoxne, bol aj symbolom smrti, kedy sa používal ako kadidlo. V Matthioliho herbári sa môžete dočítať, že rozmarínové drevo slúžilo k výrobe fláut. Podľa filozofie feng šuej je rozmarín doslova vymetačom negatívnej energie. Patrí tiež medzi rastliny s najsilnejším protizápalovým účinkom. V čínskej medicíne sa po stáročia používa ako bylinka posilňujúca mozog a pôsobí ako prevencia pred prepuknutím neurodegeneratívnych ochorení. Je tiež tajnou prísadou mnohých bylinných likérov. Veľmi obľúbené je rozmarínové víno, ktoré si ľahko môžete vyrobiť macerovaním. Stačí, ak 20 g rozmarínu naložíte do 250 ml vína a necháte lúhovať.

Zdroj: Shutterstock

Okrem toho, že je rozmarín skvelým dochucovadlom jedál, mnohí ho využívajú aj ako okrásnu bylinku do okien a záhrad. Rozmarín sa používa ako korenie, najmä v rámci talianskej a francúzskej kuchyne. Má močopudné a prečisťujúce účinky na močové cesty.

Rozmarín ako elixír dlhovekosti?

Talianske mestečko Acciaroli sa môže pochváliť vskutku výnimočnou dlhovekosťou svojich obyvateľov. Z 2000 obyvateľov má približne 15% viac ako 100 rokov. Navyše, nikto z nich netrpí neurogeneratívnymi či srdcovo-cievnymi ochoreniami. Podľa viacerých štúdií môže za to nielen zdravá strava založená na bohatom príjme zeleniny, ovocia a olivového oleja, ale aj zarážajúce množstvo rozmarínu, ktoré obyvatelia skonzumujú.

Zdroj: Shutterstock

Rozmarín pomôže pri bolestiach chrbta z klimatizácie a svalovom stuhnutí: 50 g rozmarínu zalejte pol litrom vriacej vody , nechajte desať minút lúhovať a preceďte do vane.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Zdroj: Canva

Bazalka je neoddeliteľnou súčasťou talianskeho pesta.

Bazalka

Síce ju poznáte ako poprednú bylinku talianskej kuchyne, prekvapí vás jej bohatá história a kultúrne prepojenie v rôznych častiach sveta. Pochádza z ďalekej Indie, kde je považovaná za posvätnú rastlinu a známa pod názvom „Tulsi“. Indovia veria, že pomáha dušiam na ceste do raja.

Zdroj: Shutterstock

Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, okram toho obsahuje vitamíny A, C, D a E. Lístky, ktoré sú typické pre taliansku kuchyňu obohacujú aj minerály ako vápnik, draslík, horčík a železo. Podporuje trávenie tukov a pomáha aj pri žalúdočných nevoľnostiach. Žuvanie čerstvých lístkov pomôže zmierniť aj nepríjemnú migrénu. Bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky. 

Slovo „bazalka“ pochádza z gréckeho slova „basileus“, čo znamená „kráľ“. V dávnom Egypte bola súčasťou pohrebných obradov, v Ríme ju považovali za afrodiziakum a najčastejšie využívali vo forme éterických olejov. Dnes sa bazalka používa nielen vo varení, ale aj v tradičnej medicíne pre jej liečivé vlastnosti. Obsahuje silné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a podporujú zdravie srdca. Má aj protizápalové účinky, pomáha uvoľňovať stres a podporuje trávenie.

Zdroj: Shutterstock

Obsahuje silice a triesloviny, minerálne látky a vitamín C.

Stretnúť sa môžete s niekoľkými druhmi bazalky, ktoré sa líšia chuťou i vôňou. Napríklad, sladká bazalka (sweet basil) sa často používa v talianskych jedlách, no korenistá bazalka (Thai basil) je pre silnejšiu a pikantnejšiu chuť obľúbenou súčasťou thajskej kuchyne.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Zdroj: Shutterstock

Tymián Tymián je podobne ako bazalka obľúbeným dochucovadlom najmä stredomorskej kuchyne. Je to korenie s výraznou vôňou, ktoré má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a zdravie. Pri jeho konzumácii buďte obozretní, nie je vhodný pre tehotné ženy a ľudí so srdcovými poruchami.

Tymian

Tento trvalý, nízky aromatický poloker pochádza z teplých oblastí Stredomoria a v stredoveku patril medzi čarodejnícke bylinky používané pri magických rituáloch. Dnes je obľúbený nielen na dochucovanie jedál, ale aj ako užitočná bylinka s blahodarnými účinkami najmä pri ochoreniach dýchacej sústavy a pri liečení rôznych respiračných problémov. Vďaka svojej aróme, je jednou z mnohých bylín obsiahnutých v známom francúzskom likéri, benediktínke (Bénédictine).

Zdroj: Pinterest/forums.egullet.org

Kokteil s likérom Bénédictine

Tento bylinkový likér sa vyrába podľa pôvodnej receptúry pochádzajúcej z benediktínskeho opátstva Fécamp na brehu rieky Seiny. Benediktínka je známa svojou bohatou a komplexnou chuťou, v ktorej sa miešajú rôzne bylinky, korenie a koreniny. Tymián do likéru prispieva svojou charakteristickou aromatickou a harmančekovou vôňou, čo robí z benediktínky jedinečný a lahodný nápoj.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Zdroj: Shutterstock

Oregano obsahuje karvakrol. Výskumy dokázali, že karvakrol dokáže účinne likvidovať nádorové bunky, a to spustením ich „programovej smrť“. Nádorové bunky sú v podstate nesmrteľné, pretože nereagujú na regulačné mechanizmy, ktoré riadia normálnu bunkové procesy v zdravých bunkách a vyvolávajú ich prirodzené odumretie. Karvakrol však tieto rakovinové bunky dokáže prinútiť, aby odumreli. Okrem oregana ho nájdete tiež v  majoráne, mäte, tymiáne a bazalke.

Oregano

V dávnej minulosti si oregano Gréci a Rimania spájali s radosťou a šťastím. Jeho názov pochádza z gréckych slov „oros“, čo znamená hora, a „ganos“, čo znamená radosť. Starí Gréci verili, že kravy, ktoré pasú na poliach plných oregana, majú omnoho chutnejšie mäso. Grécke ženy sa pred spaním potierali rozdrvenými jeho lístkami, pretože verili, že takto budú mať sny o svojom nastávajúcom. V niektorých kultúrach ho používali ako protilátku po uhryznutí škorpiónom či pavúkom.

Zdroj: Shutterstock

Oreganový olej je všeliek.

Oregano si síce predovšetkým spájate s pizzou a talianskymi cestovinami, no je to tiež bylinka s mnohými zdraviu prospešnými účinkami. Pomôže pri chorobách dýchacích ciest, zápaloch pečene, bolesti zubov či rôznych zápaloch. Je tiež vysoko výživné. Len 100 gramov oregana pokrýva 159 % denného príjmu vápnika a 204 % denného príjmu železa. Taktiež sa v ňom nachádza až štyrikrát viac antioxidantov ako v čučoriedkach, 42-krát viac antioxidantov ako v jablkách a 12-krát viac antioxidantov ako v pomarančoch, čo robí z oregana výnimočnú superpotravinu.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Levanduľa

S bohatou históriou, liečivými účinkami a očarujúcou vôňou je levanduľa právom považovaná za jednu z najpopulárnejších byliniek na svete. V starovekom Egypte patrila k najdrahším zdrojom parfumov. Používali ju pri balzamovaní faraónov, o čom svedčí nález v hrobke Tutanchamóna. Traduje sa, že aj Kleopatra používala parfém s jej vôňou, aby zviedla Júliusa Caesara.

Zdroj: shutterstock

Doprajte si rozmaznávanie účinkami levandule.

O Mone Lise sa to dá rovnako isto predpokladať, lebo pravdepodobne bola manželkou bohatého florentského obchodníka. Vo Florencii sa v 16. storočí levanduľa bežne používala napríklad pri praní. Otázkou je len to, pod ktorým názvom ju poznala, pretože latinské Lavandula sa odvodilo od lavare, teda umývať, ale po taliansky sa okrem lavanda nazýva spigonardo. V tých časoch sa v Európe pestovala nielen pre krásu a parfumy, ale ľudia sa spoliehali aj na jej antibakteriálne a liečivé účinky. Levanduľu si napríklad viazali okolo zápästia ako náramok, čím ich mala ochrániť pred morom. Vedecké dôkazy o tom však zatiaľ chýbali.

Zdroj: Shutterstock

Levanduľový čaj je na bolesti hlavy ideálny.

Dodal ich až neskôr jeden zo zakladateľov arómoterapie René-Maurice Gattefossé. V roku 1910 si počas práce v laboratóriu popálil ruku a na liečenie používal len olej z levandule. Rana sa rýchlo zahojila bez vzniku infekcie a nezostala mu ani jazva. Vo výskumoch tak úspešne pokračoval a dnes už vieme, že okrem hojenia rán pôsobí levanduľa na trávenie, upokojuje pri napätí a podráždení či podporuje dobrý spánok.

Autor článku

Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.