Reklama

Parapety plné PRIESAD vám na jar doslova prekážajú? PARENISKO bude pre vás ako stvorené!

Murované parenisko z pálených tehál či betónu dotvorí celkový kolorit záhrady.

Zdroj: Pinterest

Reklama

Nemôžete si vzhľadom na malý pozemok dovoliť postaviť skleník a pohľad na preplnené parapety plné priesad vás doslova desí? Rozhodnite sa pre parenisko! Rozšíri vaše záhradnícke možnosti, zjednoduší prácu a predĺži zber vlastnoručne dopestovanej úrody.

Ak túžite mať ekologický priestor určený na pestovanie priesad, prvej jarnej zeleniny, sadeníc letničiek či na teplo náročnejších druhov, vybudovať parenisko bude rozhodne správnym krokom k splneniu tohto cieľa. Vďaka menším rozmerom sa preň nájde čestné miesto aj v úplne malej záhrade a zručný majster ho bude mať zhotovené v priebehu chvíle.

Zdroj: Pinterest/nordicsublime.tumblr.com

Parenisko využijete na pestovanie priesad, prvej jarnej zeleniny, sadeníc letničiek či na teplo náročnejších druhov.

Ak vás od stavby odrádza zložitá konštrukcia, ktorú poznáte zo záhrady starých rodičov, ani vtedy sa ho nemusíte vzdať. V súčasnosti na trhu nájdete bohatú ponuku hotových výrobkov, ktoré spĺňajú aj tie najnáročnejšie predstavy. Vašou úlohou bude len zaručiť rastlinám vyhovujúce pôdne podmienky a pripraviť vhodný podklad.

Zdroj: Canva

V súčasnosti na trhu nájdete bohatú ponuku hotových parenísk, ktoré spĺňajú aj tie najnáročnejšie predstavy.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Zdroj: Jana Tomková jarabincová

Priečny rez pareniskom

Jednoduchý princíp

Najlepší termín na zhotovenie pareniska je pred začiatkom sezóny, od januára do konca marca. Základom je pevná oporná konštrukcia prikrytá oknami s výplňou zo skla, plexiskla či fólie. Vyhrievanie vnútorného priestoru zabezpečujú slnečné lúče a procesy bakteriálneho rozkladu hnoja, pri ktorých sa uvoľňuje teplo. Najvhodnejším výhrevným materiálom je čerstvý konský hnoj, no v prípade jeho nedostatku ho možno nahradiť aj kravským, králičím, ovčím či kozím, nie však starším ako šesť týždňov.

Zdroj: Shutterstock

Keďže murované parenisko nie je mobilné, jeho nevýhodou je problematická výmena výhrevnej vrstvy.

Kam ho umiestniť?

Pre parenisko vyberte v záhrade dostatočne oslnené miesto chránené pred studenými severnými vetrami, najlepšie situované v blízkosti stavby či plota. Okná jednoduchého pareniska s pultovou strechou by mali byť orientované na juh, pri dvojitom so sedlovou strechou ich nasmerujte na východ a západ. Aby ste aj počas nepriazne počasia mali k nemu dobrý prístup, nezabudnite na spevnený chodník alebo aspoň umiestnenie šľapákov.

Zdroj: Shutterstock

Keďže po čase dochádza k vyčerpaniu živín z pôdy, parenisko zhotovte tak, aby sa dalo neskôr ľahko premiestniť.

Príprava záhona

Podľa veľkosti obvodového rámu vymerajte rozmery pareniskového záhona a vyhĺbte v zemi dostatočný základ s hĺbkou do 60 cm (podľa typu pareniska). Dno najskôr prikryte tenkou vrstvou suchého lístia a následne pridávajte po vrstvách hnoj. Rozmiestnite ho rovnomerne, dobre ho našuchorte a nakoniec spevnite pritlačením, aby v ňom nezostalo veľa vzduchu. Ak je suchý, pokropte ho teplou vodou. Na vrstvu hnoja navrstvite zeminu v hrúbke 10 až 20 cm. V rohoch základu zatlčte do zeme hranoly z tvrdého dreva, na ktoré zasuniete rám. Pripevnite okná a prekryte ich rohožami. Po dvoch až troch dňoch môžete začať s vysievaním. Rohože odstráňte s pribúdajúcimi slnečnými dňami a po objavení prvých rastlín.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Ako prepariť výsevný substrát jednoducho doma v rúre?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Shutterstock

    Nemáte skleník a na jar vám parapety plné priesad doslova prekážajú? Vynikajúcim riešením je vybudovanie pareniska.

    Nemáte hnoj?

    Keďže zohnať čerstvý hnoj je dnes skôr zázrak, na vyhrievaciu vrstvu môžete použiť aj suché lístie, staré seno alebo slamu. Pri plnení pareniska materiál striedajte s liadkom vápenatým v dávke asi 1 kg na 100 kg slamy a kropte horúcou vodou, čo urýchli rozklad a tvorbu tepla. Pri správnom postupe by mal celý proces trvať asi dva až tri dni. Následne pridajte 10 až 20 cm vrstvu preosiatej kompostovej zeminy. Zarovnajte ju, utlačte a vysievať či vysádzať môžete začať o ďalšie tri až štyri dni.

    Zdroj: Shutterstock

    Keďže priesady vyžadujú chránené miesto, dostatok svetla a tepla, ich pestovanie v parenisku je viac ako prospešné. Počas sezóny, po ukončení rýchlenia sadeníc, bude parenisko vynikajúcim zdrojom substrátu napríklad na pestovanie letničiek.

    Akú výplň okien zvoliť?

    Parenisko je skvelou možnosťou, ako využiť staré drevené okná z domu vyplnené aspoň trojmilimetrovým sklom. Ak takú možnosť nemáte, namiesto skla postačí aj napnutá polyetylénová fólia. Dokonca je aj výhodnejšia. Ľahšie sa s ňou manipuluje, je lacnejšia a lepšie prepúšťa ultrafialové lúče, čo rastliny rozhodne uvítajú. Jej nevýhodou je kratšia životnosť a rýchlejší úbytok tepla počas noci. Fóliu je možné použiť aj v dvoch vrstvách, medzi ktorými vznikne izolačná medzera so vzduchom. Okná môžete vyplniť aj plexisklom či polykarbonátom.

    Zdroj: Pinterest

    Rastlinám v parenisku zabezpečte dostatok vlahy, pravidelne vetrajte a pri slnečnom počasí parenisko zatieňujte textíliou.

    Starostlivosť

    Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody prvej jarnej zeleniny a zdravých priesad, treba sa o parenisko náležite postarať. Rastlinám zabezpečte dostatok vlahy, pravidelne vetrajte a pri slnečnom počasí parenisko zatieňujte textíliou. Tepelné straty počas noci a v prípade neskorých jarných mrazíkov znížite prikrytím rohožami alebo kobercom. Poprípade môžete na bočné strany pridať vrstvu polystyrénu.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.