Reklama

Pestujte rebríček obyčajný: "MYŠÍ CHVOST" rozžiari záhony a doplní domácu lekárničku

Rebríček obyčajný známy ako myší chvost sa využíva na liečenie už dlhé roky.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Väčšina ľudí však túto bylinu pozná pod názvom myší chvost. V prírode sa zberá na liečebné účely, v trávniku sa pokladá za burinu. Vyšľachtené odrody si však zaslúžia pozornosť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Správna príprava BYLINKOVÉHO ČAJU v štyroch krokoch: TOTO asi robíte zle aj vy!

    Pôvodná divorastúca forma rebríčka obyčajného (Achillea millefolium) má drobné špinavobiele, niekedy ružovkasté kvietky, ktoré sú usporiadané do chocholíkov. Otvárajú sa od júna do októbra. Jemné listy sú perovito zložené a pripomínajú listy papradí. Tvoria prízemnú ružicu, z ktorej vyrastá trs tuhých, riedko olistených stoniek. Rastlina vysoká 50-80 cm je hojne rozšírená v celej Európe, u nás rastie najmä na lúkach, popri poľných cestách, na rumoviskách či na okrajoch polí. Rebríček nezvyknú napádať choroby ani škodcovia, s výnimkou vošiek.

    Zdroj: shutterstock.com

    Rebríček sa stal stredobodom záujmu nielen liečiteľov, ale aj šľachtiteľov.

    Do trvalkových záhonov si môžete vybrať zo širokej palety farieb, dokonca aj z dvojfarebných odrôd:

    • žlté: ‘Anthea’, ‘Braise’, ‘Credo’, ‘Inca Gold’, ‘Coronation Gold’, ‘Moonshine, ‘Schwefelblute’
    • ružové: ‘Pink Grapefruit’, ‘Island Pink’, ‘Saucy Seduction’, ‘Deep Rose’, ‘Cerise Queen’, ‘Pretty Belinda’
    • béžové: ‘Mac Vities’
    • tmavooranžové: ‘Terracotta’
    • červenooranžové: ‘Braise’
    • žltomarhuľové: ‘Annelore Pahl’
    • červené: ‘Burgundy’, ‘Christel’, ‘Red Beauty’, ‘Paprika’, ‘Pomegranate’, ‘Red Velvet’
    • karmínové: ‘Laura’, ‘Summerwine’
    • biele: ‘Weisses Wunder’, ‘King Range’, ‘Schneetaler’
    • meniace farbu: ‘Feuerland’ (z karmínových na oranžové), ‘Handozeit’ (ružovkasté sa zmenia na svetložlté)";i:10;s:99:"viacfarebné: ‘Walther Funcke’ (žlto-červené), ‘Petra’ (červeno-biele)

    Rebríček má rád suché a slnečné stanovište s vlhkou a priepustnou zeminou. Mladé rastlinky pravidelne zavlažujte, staršie rastliny bez ujmy prežijú aj dlhšie obdobie sucha. Ak si nechcete kupovať hotové rastliny, ľahko si ich dopestujete zo semien vysiatych na jar. Staršie jedince môžete jednoducho rozdeliť na viacero exemplárov, čo sa robí začiatkom jari alebo na jeseň. Odkvitnuté súkvetia sa počas vegetácie odporúča odstraňovať, na jeseň ich už však nezrezávajte. V zimných mesiacoch budú pôsobiť veľmi dekoratívne, keď ich prizdobí srieň alebo jemná vrstva snehu.

    Všetko o jeho zbere, využití a spracovaní sa dozviete na nasledujúcej strane >>>

    Pri výbere odrôd prihliadajte nielen na farbu kvetov, ale aj na výšku rastlín. Nižšie odrody vysaďte na okraj záhona alebo popri chodníku. Vyššie potrebujú oporu a umiestnenie do zadných častí záhonov, prípadne sa uplatnia ako solitéry v trávnikoch. Vyniknú v prírodných záhradách napríklad s makmi, margarétami, ostrôžkami, kráskami, kocúrnikmi, so šalviami či s floxmi.

    Zdroj: Shutterstock

    Použite 100 g čerstvej alebo 200 g sušenej bylinky. Zalejte litrom studenej vody, po 12 hodinách sceďte, ohrejte a pridajte do kúpeľa. Odvar pomôže pri opotrebovaní platničiek.

    Z rebríčka (z pôvodnej formy) sa zberajú kvety či celá kvitnúca vňať. K tomuto účelu je vhodné zobrať si nožnice a zvoliť si suchý a slnečný deň. Bylinku potom sušte na tmavom a suchom mieste. Zakúpiť si môžete aj v lekárni. Šťava aj vývar z rebríčka zastavuje pri lokálnom použití krvácanie a podporuje hojenie rán. Je takzvanou ženskou bylinkou, uľavuje pri menštruačných bolestiach a kŕčoch i rôznych iných problémoch. Je účinný pri ťažkostiach so žlčníkom a s pečeňou, pri pálení záhy, ako aj pri migréne či prechladnutí. Pomôže aj aknóznej pleti a rýchlo sa mastiacim vlasom.

    Priťahuje včely, motýle a rôzny hmyz. Vynikne v trvalkových záhonoch počas celého leta a začiatkom jesene. Rebríček je vhodný aj na rez a do sušených aranžmánov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.