Reklama

Plánujete vysadiť broskyne, ale máte malú záhradu? Štíhle vreteno je ideálna voľba+VIDEO

Broskyňa je teplomilný druh, ktorý je schopný rodiť aj v chladnejšej oblasti za predpokladu, že dostane požadovanú starostlivosť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Dnes už nie je výnimka, že sa so štíhlym vretenom stretneme nielen v profi ovocných sadoch, ale aj v záhradách. Tento pestovateľský tvar má mnoho nesporných výhod, ak keď si vyžaduje vybudovanie opory, ktorá je naozaj nevyhnutnosťou.

Jablone, hrušky, marhule, čerešne, broskyne...všetky sú na pestovanie v tvare štíhleho vretena vhodné. V záhrade veľa miesta takéto stromy nezaberú, ale na výške úrody vás neochudobnia. Výnos z plochy je maximálny. Rez nie je náročný, ochrane sa síce nevyhnete, ale riziko chorôb je nižšie. Nástup do rodivosti je skorý, plody kvalitné, lebo k nim preniká dostatok svetla, čo umožňuje tvorbu žiaduceho obsahu cukru.

Praktickú výhodu pestovania štíhleho vretena oceníte v čase zberu, ktorý je vďaka prístupu k plodom pohodlný.

— Záhradkár

Podľa toho, do akej výšky strom ponecháte rásť, sa pri zbere dokážete vyhnúť aj použitiu rebríka. Jednoduchá a prehľadná štruktúra tvaru umožňuje jednoduchší rez, ktorý pri broskyniach po nadobudnutí rutiny náročný nie je. Podstatou však je zapestovanie tvaru.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:37
Remaining Time 0:37
Loaded: 16.22%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pre BROSKYNE je typická dutá koruna, ale štíhle vreteno je praktické! Takto ho zapestujete

    Základom rezu je vybrať vhodne smerujúce výhonky, ktoré poslúžia na založenie prvého poschodia polokostrových konárov. Na podporu rozkonárenia je potrebne zrezať stredník. Príliš slabé výhonky zrežte tiež, nie sú potrebné.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.