Reklama

Plánujete VYVÝŠENÉ ZÁHONY v záhrade? Všetko, čo treba vedieť

Ak sa rozhodnete pre vyvýšené záhony, je dobré zvážiť niekoľko dôležitých aspektov.

Zdroj: Mariana Serdynska

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Vyvýšené záhony si našli svoje miesto v mnohých záhradách a ich obľúbenosť stále rastie. Ak nad nimi premýšľate aj vy, tu je všetko, čo by ste mali vedieť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pre bohatú úrodu! Takto treba NAPLNIŤ VYVÝŠENÉ ZÁHONY

    Výber materiálu

    Vyvýšené záhony sú dostupné v rôznych materiáloch. Môžete si ich nechať vyrobiť na mieru, kúpiť hotové alebo si ich postaviť sami. Medzi najobľúbenejšie patria drevené záhony, ktoré pôsobia prirodzene, no dostupné sú aj varianty z tehál, betónu či plastu.

    Zdroj: shutterstock.com

    Zeleninové hriadky môžu byť elegantným doplnkom záhrady. Ako ich založíte je na vás.

    Správna veľkosť?

    Veľkosť záhonov si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií. Osvedčila sa šírka približne 80 až 120 cm, ktorá umožňuje dobrý prístup k rastlinám bez potreby vstupovať do záhona. Ak bude záhon umiestnený pri stene alebo plote a prístupný len z jednej strany, odporúča sa maximálne 60 cm. Výška môže byť rôzna – záleží na tom, čo plánujete pestovať, ale aj na vašej výške a pohodlí pri práci.

    Zdroj: shutterstock.

    Vyvýšené záhony sú hitom medzi záhradkármi!

    Zvoľte vhodné miesto

    Ak chcete svoju záhradu obohatiť o vyvýšené záhony, určite budete premýšľať, kam ich umiestniť, aby vyzerali dobre a zapadli do priestoru. Okrem estetiky je však dôležité aj praktické hľadisko – vyberte slnečné miesto, kde bude záhon vystavený aspoň 6 – 8 hodinám priameho svetla denne, pretože väčšina rastlín ho potrebuje pre zdravý rast. Zároveň myslite na dobrý prístup k záhonu, ideálne zo všetkých strán. Ak plánujete viacero záhonov, nechajte medzi nimi dostatočný priestor na pohodlný pohyb. Veľkou výhodou je aj blízkosť zdroja vody, ktorá vám výrazne uľahčí polievanie.
    Potom už len stačí umiestniť záhony a naplniť ich potrebnými vrstvami - drenáže, kompostu a zeminy. Podrobný postup si môžete pozrieť vo videu na začiatku tohto článku.

    Výhody vyvýšených záhonov

    • 1. Vyvýšený záhon vám umožní mať lepšiu kontrolu nad kvalitou pôdy. Dáte do neho takú, akú potrebujete.
    • 2. Pôda sa vo vyvýšených záhonoch na jar rýchlejšie zohreje.
    • 3. Vyvýšené záhony chránia rastliny pred prízemnými mrazmi.
    • 4. Taktiež máte vďaka nim pohodlný prístup k úrode a to z každej strany. Taktiež vám svojou výškou šetria chrbát pri obrábaní pôdy i zbere úrody.
    • 5. Vyvýšené záhony netreba tak často okopávať, pretože do nich nevstupujete a pôdu tým neutláčate.
    • 6. Vyvýšené záhony navyše zlepšujú priepustnosť pôdy.
    • 7. Vďaka vyvýšenému záhonu sa vám predĺži sezóna. Môžete vysievať skôr a pestovať až do neskorej jesene.
    • 8. Záhony navyše vedia zabezpečiť väčšiu a bohatšiu úrodu. Je to vďaka, už spomínanej, vyššej teplote v nich i kvalitnejšej pôde.
    • 9. Ponúkajú tiež lepšiu mikroklímu pre náročnejšie rastliny.
    • 10. Pre záhradu môže byť krásnym oživením i dominantným prvkom. Vyvýšené záhony môžu mať rôzny tvar, farbu a byť z rôznych materiálov.

    Zdroj: Miriam Doerr Martin Frommherz

    Ak máte problém s hlodavcami (napr. hrabošmi), môžete na dno záhona položiť piletovú sieť.

    Nevýhody vyvýšených záhonov

    • Počiatočná investícia do vyvýšených záhonov vie byť pomerne vysoká, ale taktiež sa dá nájsť množstvo návodov a možností, ako si ich viete aj vyrobiť.
    • Životnosť záhona môže byť časovo obmedzená. Záleží nad materiálom a nad tým, ako budete záhon udržiavať.
    • Vyvýšené záhony sa nedajú v priebehu sezóny premiestňovať. Vzhľadom na ich veľkosť je celkovo náročnejšie meniť ich dispozíciu v záhrade.
    • Takmer každý rok je potrebné doplniť kvalitnú zeminu či dokonca kompost, pretože pôda sa časom zľahne a taktiež z nej ubudne po likvidácii rastlín na konci sezóny.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.