PLAST, hlina, drevo či kov? Vyberte si tú správnu nádobu na pestovanie ZELENINY
15. 4. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Črepníky, koše či debničky naplnené rozmanitou zeleninou sú najľahším riešením pre tých, ktorí majú miniatúrnu či dokonca žiadnu záhradu a túžia po vlastnej úrode. Existuje naozaj široká škála zeleninových druhov, ktoré prospievajú v nádobách a môžu skrášliť terasu, schodisko alebo okenné parapety.
Zdroj: Mak Media Agency
Zdroj: pinterest/silkandsagedesign.com
Zdroj: čitateľka Marcela
Galéria k článku

V záhradných centrách možno s potešením sledovať neustále sa rozrastajúcu ponuku rozličných typov nádob na pestovanie rastlín. Pri výbere by ste si mali klásť niekoľko otázok. Predovšetkým sú to otázky ceny a vášho vkusu. Veľmi podstatné je, kam chcete nádobu umiestniť. Zámerom jednotlivých nádob alebo skupinových črepníkov je zlepšiť vzhľad a vniesť zeleň a farby na prázdne, nezaujímavé či nepekné miesta. Najvhodnejšie podmienky na pestovanie zeleniny i byliniek nájdete na balkónoch orientovaných na východ či na západ, ale ani pri severnej orientácii nie je nič stratené. Ak ste si vybrali miesto, nasleduje otázka veľkosti. Pri výbere môže pomôcť zváženie typu rastlín, ktoré chcete pestovať. Ak ste sa rozhodli pre umiestnenie, veľkosť a typ rastlín, mali by ste sa zamyslieť aj nad praktickými vecami, ako je zavlažovanie, stabilita a hmotnosť nádob.
Užitočná krása
V nádobe možno teoreticky pestovať akýkoľvek zeleninový druh, dôležité je len vybrať správny typ nádoby. Viac ako na materiáli záleží na veľkosti nádoby. V sortimente však nájdete veľké množstvo materiálov, z ktorého sú pestovateľské nádoby vyrobené.
- Plastové sú ľahké, zvyčajne pomerne lacné a dostupné v rôznych tvaroch, farbách aj veľkostiach. Zvyčajným materiálom je polyetylén, jeho cena je nízka, rovnako ako jeho trvácnosť a schopnosť tepelnej izolácie. Nájdete však aj hrubostenné nádoby z veľmi trvanlivých plastov, ako je polypropylén, polystyrén a polyuretán. Tieto sú síce drahšie, ale nevyblednú a nepopraskajú o pár rokov tak ako lacnejšie varianty. Niektoré majú aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
- Hlinené majú tú výhodu, že ich povrch lepšie dýcha, takže ku koreňom rastlín sa ľahšie dostáva vzduch, na druhej strane aj rýchlejšie vysychajú, takže ich musíte častejšie zalievať. Pri nešetrnej manipulácii sa ľahko rozbijú, a pokiaľ nemajú označenie, že sú mrazuvzdorné, často ich zničí mráz. Majú však príjemnú farbu, ktorá sa do záhrady hodí, a vekom získavajú nezameniteľnú patinu.
- Drevené vyzerajú prirodzene a veľmi pekne vyniknú takmer v každom prostredí. Hrubé drevo je navyše vynikajúci tepelný izolátor. Väčšina nádob sa však vyrába z mäkkých typov dreva, preto je dôležité materiál ošetriť konzervačným náterom. Ak nádobu práve nepoužívate, určite ju nikdy nenechajte úplne preschnúť.
- Kovové síce vyzerajú veľmi dobre, moderne a nie sú až také ťažké, ale majú množstvo nevýhod. Substrát sa v nich oveľa rýchlejšie prehrieva, a pokiaľ povrch nie je ošetrený vhodným náterom, čoskoro začnú hrdzavieť alebo stratia lesk, pre ktorý ste si nádobu kúpili.
Zdroj: shutterstock
Nie vždy je možné pestovať zeleninu v ideálnych podmienkach, najmä keď máte obmedzený priestor, ale vyplatí sa nájsť slnečné miesto chránené pred vetrom a ľahko prístupné na polievanie a pletie.
Nevyhnutná drenáž
Nádobám, ktoré budú stáť v miskách, nezabudnite na dno nasypať takú hrubú vrstvu drenáže (piesku, štrku, kamienkov, keramzitu), aby siahala približne až po okraj misky. Pri naplnení misky, bude vo vode ponorená len drenáž a nie substrát, zabránite tak premokreniu koreňového systému pestovaných rastlín.
Zdroj: shutterstock
Dobrá drenáž je veľmi dôležitá, zabráni premokreniu substrátu a hnitiu koreňov.
Voda pod kontrolou
Nádoby musia vysadeným rastlinám umožniť brať si iba toľko vlahy, koľko potrebujú. Na pestovanie sú preto ideálne buď nádoby s drenážnymi otvormi, ktoré postavíte do misiek, alebo samozavlažovacie nádoby s ochranou proti preliatiu. Na miestach, kde často a intenzívne prší, nepoužívajte črepníky – či už keramické, alebo plastové – bez otvorov. Pri silných zrážkach alebo preliatí nemá prebytočná voda kam odtiecť, rastliny stoja vo vode a následne hnijú.
Zdroj: shutterstock
Množstvo vody v črepníkoch sledujte najmä pri stredomorských a suchomilných bylinkách. Správnu starostlivosť spoznáte aj podľa ich vône. Práve teplo a primerané sucho rozvíjajú ich typickú arómu.
Nenáročné nádoby
Samozavlažovacie črepníky obvykle poznáte podľa dvojitého dna. V spodnej časti nádoby je rezervoár na vodu a v hornej priestor na pestovateľský substrát. Kvalitné výrobky sú navyše vybavené bezpečnostným prepadom, cez ktorý môže prebytočná voda v prípade preplnenia rezervoára odtekať. Výhodou týchto nádob je, že vám ušetria prácu pri zalievaní. Rezervoár stačí väčšinou naplniť raz za niekoľko dní. Ak sa chystáte pestovať zeleninu, ihneď zamietnite malé črepníky aj úzke a nízke debničky, hoci aj tie samozavlažovacie. Stavte na čo najväčší objem. V malých nádobách rastlinám závlaha dlho nevydrží. Nevýhodou veľkých nádob býva ich hmotnosť a je nutné počítať s tým, že ich váha sa ešte znásobí pre vlhkú zeminu. Z hľadiska bezpečnosti sa odporúča veľké a ťažké nádoby umiestniť k stenám budovy, nie k zábradliu. Ak máte, naopak, ľahkú nádobu, ktorú by mohol odniesť vietor, na jej dno položte kameň či tehlu, aby ste ju udržali na mieste.
Zdroj: shutterstock
Hlavné typy nádob
- Voľne stojace: Základný typ nádoby vhodný na terasu, chodník, pred vstupné dvere a balkón. Patria sem štandardné črepníky, debničky, misy a urny nepotrebujú zvláštny podstavec a nie sú špecificky určené pre žiadny druh rastlín.
- Okenné debničky: Umiestňujú sa na podobločnicu alebo sa upevňujú na stenu pod oknom. Existuje veľa typov vyrobených z plastu, laminátu, kovu, terakoty či dreva. Možno ich použiť na trvalú výsadbu, hoci sezónne výsadby sú častejšie.
- Závesné koše: Nádoby zavesené na háku alebo inej konštrukcii, v ktorých rastliny vytvárajú pologuľovitý až guľovitý tvar. Tradičné typy sa vyrábajú z drôtu, hoci v súčasnosti sú čoraz obľúbenejšie uzavretejšie samozavlažovacie typy.
- Nástenné nádoby: Debničky alebo koše s plochou zadnou stenou, ktorou sa pripevňujú na múr, plot a iné zvislé konštrukcie. Dostupné sú v rozličných podobách a materiáloch a vyrábajú sa z terakoty, plastu, dreva, drôtu alebo kovu.
- Pestovateľské veže: Čoraz obľúbenejší typ nádob. Materiál, veľkosť a tvar sú veľmi rôznorodé. Môžu byť voľne stojace alebo na podstavci, pri všetkých variantoch však platí, že vysadené rastliny vytvárajú tvar stĺpa.
- Vyvýšené záhony: Väčšinou neprenosné nádoby, ktoré sa budujú z tehál, prírodného alebo umelého kameňa, drevených paliet alebo dosiek. Plnia sa hrubším materiálom, kompostom a substrátom, ktorého hlavnou zložkou je humus.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.