Reklama

Plné koše jahôd z FRIGO SADBY? Chladené sadenice môžete vysadiť aj na JAR

Na jar po výsadbe rastie frigo sadenica veľmi bujne a v lete má neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Frigo sadba je odborný termín, ktorým sa označujú chladené prostokorenné jahodové sadenice bez listov. Na jar po výsadbe rastú veľmi bujne a v lete majú neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rozrástli sa vám jahody a neviete, čo s nimi? Založte z nich nové jahodovisko, ešte to stíhate

    Čo je frigo sadba?

    Prostokorenné jahodové sadenice bez listov sa vyorávajú špeciálnymi mechanizmami z pôdy už v novembri, prípadne decembri v na to špecializovaných firmách. Škôlky ktoré expedujú frigo sadenice jahôd potláčajú na svojich porastoch kvitnutie a tvorbu plodov a intenzívnejšie ich ošetrujú a hnoja tak, aby boli v dobrej kondícií a tvorili tak ďalší biologický materiál. Po vyoraní sa čistia a balia do balíčkov. Uskladnené sú v debničkách obalených fóliou, aby neunikala vlhkosť, pri -2 až -4 °C v závislosti od odrody.

    Zdroj: shutterstock

    Ak teplota stúpne na 0 °C na dlhšie ako 24 hodín, jahody sa „zobudia“ a musia byť skladované v chladiacom boxe pri teplote 1 až 2 °C a následne do niekoľkých týždňov vysadené.

    Prečo kupovať frigo?

    + vyšší potenciál rastu

    + väčšie plody

    + lepšia ujateľnosť

    + termín výsadby jar a leto

    + bez chorôb a škodcov

    V čom spočíva úspešnosť pestovania? >>>

    Tajomstvo úrody

    Jahodová sadenica si vytvára zásobné látky na to, aby prežila zimu. Keďže sme ju vybrali tesne pred zimou von z pôdy, jahoda disponuje týmito zásobnými látkami a na jar má väčší potenciál rastu ako čerstvá sadenica presadená zo záhradky.

    Zdroj: shutterstock

    Pre dobrú prispôsobivosť klimatickým a pôdnym podmienkam možno frigo jahody pestovať takmer na celom území SR.

    Preto na jar už hneď po výsadbe rastie frigo sadenica veľmi bujne a v lete má neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby. Ďalšou výhodou je vyššia ujateľnosť aj pri vyšších teplotách, nakoľko frigo nemá listy, nevyžaduje toľko vody.

    Kedy je najlepšie vysádzať frigo sadbu? >>>

    Termín výsadby

    Termín výsadby je tiež výhodou, nakoľko u frigo sadby, dostupnej celé vegetačné obdobie, nie ste odkázaní na počasie. V produkčných výsadbách s ohľadom na plody nikto nezabezpečí takú ochranu rastlín ako v profesionálnej škôlke, preto zo sadeníc z nich po čase dochádza k rozšíreniu škodcov na jahodách ako napríklad kvetovka jahodová, roztočce, či hubovitým škvrnitostiam listov a múčnatke.

    Zdroj: shutterstock

    Prítomnosť škodcov obmedzíte výsadbou nových, certifikovaných a zdravých frigo sadeníc, aké nájdete v našej ponuke a zabezpečíte si tým optimálnu úrodu.

    Spôsob pestovania

    Jahody vysádzame na dobre pripravený záhon bez burín, zásobený potrebnými živi­nami, napríklad kvalitným, dobre vyzretým maštaľným hnojom alebo kompostom v dávke 40 až 60 kg na 10 m² a 500 až 600 g viaczložkového hnojiva, a to na miesto, kde sa jahody nepestovali najmenej tri roky. Jahody možno úspešne pestovať i na fólii alebo netkanej textílii, najlepšie na vyvýšených hrobčekoch (0,20 až 0,30 m nad terénom), a to v jedno-, dvoj- alebo trojriadkoch v univerzálnom spone 0,5 x 0,3 m.

    Zdroj: profimedia.sk

    Najlepšie sa im darí v stredných hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké ílovité pôdy sú na ich pestovanie najmenej vhodné.

    Na vysádzanie používame len zdravé sadenice so silným koreňovým kŕčkom a srdiečkom, ktoré majú dobre vyvinutú koreňovú sústavu s dĺžkou koreňov aspoň 40 mm. Pred samotnou výsadbou je nutné sadenice namočiť na hodinu do vody a korene skrátiť o ¼. Hneď po výsadbe je nevyhnutná výdatná závlaha a podľa počasia i doplnková počas zakoreňovania.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.