Počasie vonku je nevrlé, ale váš už svrbia prsty? Vysejte prvé semienka, úroda bude o pár dní
25. 1. 2025, 18:00

Zdroj: pinterest/findingzest.com
Túžite po úrode šťavnatej reďkovky, šalátu alebo špenátu? Pokiaľ máte skleník alebo fóliovník už môžete začať s prvými výsevmi. Pôda si oddýchla, prekyprite ju a hor sa do toho.
Zdroj: pinterest/nybgshop.org
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: pinterest/territorialseed.com
Galéria k článku

Reďkovka rekordérka
Od sejby po zber je reďkovka schopná narásť do konzumnej veľkosti už o 4 až 6 týždňov. Dĺžku času stráveného na hriadke určuje nielen počasie, ale aj samotná odroda. Šťavnatú a chrumkavú úrodu prinášajú odrody na celoročné pestovanie. Osivo vysievajte plytko na vopred pripravené hriadky s prekyprenou pôdou. Reďkovkám doprajte pravidelnú zálievku, ktorú ale citlivo prispôsobte teplote pôdy. Vzídené semenáčiky na noc chráňte bielou netkanou textíliou.
Zdroj: Marcela Šišoláková
Sejba do naznačených riadkov sa robí pri mrkve, petržlene, ale aj reďkovke. Po vzídení treba semenáčiky jednotiť na rovnakú vzdialenosť.
Pri klíčení reďkoviek nesmie teplota klesnúť pod 6 °C, optimálna teplota na ich rast je 10 – 12 °C.
Odrody, ktoré stoja za skúšku
- ‘Ester’ je vhodná na rýchlenie aj na celoročné pestovanie. Nepraská, nehubovatie a nevybieha do kvetu. Na hriadke pobudne od sejby po zber asi mesiac.
- ‘Viola’ ako už prezrádza názov, jedná sa o fialovú reďkovku s bielou dužinou. Nevybieha do kvetu, nepraská a dužina nemá sklon k hubovateniu.
- ‘Faraon’ je určená na jarné a jesenné pestovanie i na rýchlenie. Jedná sa o jednu z najskorších odrôd reďkoviek.
- ‘Lada’ má veľké buľvičky s bielou dužinou. Je to odroda vhodná na celoročné pestovanie. Nevybieha do kvetu, nepraská a dužina nemá sklon k hubovateniu.
- ‘Slovana’ je skorá odroda s dvojfarebnými buľvičkami. Má bielu dužinu a mierne pikantnú chuť.
- ‘Felicia’ je skorá odroda vhodná na jarné a jesenné pestovanie.
- ‘Primara F1’ je hybrid odolný proti vybiehaniu do kvetu. Vhodná na jarné aj jesenné pestovanie. Dozrieva približne mesiac od sejby.
- ‘Parat’ je odroda vhodná na celoročné pestovanie, odolná proti chorobám. Buľvičky okrúhleho tvaru sú príjemne šťavnaté.
Odolný šalát
Aj keď sa šalát hlávkový radí k rastlinám dlhého dňa, je na svetlo menej náročný. Jeho veľkou prednosťou je schopnosť rásť aj pri nižšej teplote počas krátkych dní, kedy nedostatok svetla rast hlávok spomalí, ale nezastaví. Majitelia skleníkov a fóliovníkov sa už koncom mesiaca môžu pustiť do predpestovania priesad s následnou výsadbou v marci.
Semená šalátu hlávkového potrebujú na klíčenie izbovú teplotu, po vzídení tolerujú chladnejšie prostredie, otužené priesady bez problémov rastú aj pri 4 stupňoch. Takáto nízka teplota však môže mať pri niektorých odrodách za následok tvorbu fialového sfarbenia listov, ktoré ale nie je prekážkou v konzumácii.
Nezlomný špenát
Ak má pôda v skleníku aspoň 5 stupňov, môžete sa pustiť do priamej sejby špenátu. Rovnako je čas vhodný aj na predpestovanie priesad, ktoré už čoskoro vysadíte do úžitkovej záhrady. Pri špenáte obzvlášť dbajte na dodržanie rozostupov medzi rastlinami, aby ste sa vyhli problémom s napadnutím hubovými chorobami. Semenáčiky už po vzídení vyjednoťte na vzdialenosť 10 cm. Zalievajte priamo ku koreňom v pravidelných intervaloch, aby bola pôda neustále mierne vlhká, nie mokrá.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.