Jej listy sú zdravšie ako špenát! Spoznajte silu PÚPAVY LEKÁRSKEJ
6. 4. 2023, 13:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Shutterstock
V záhrade či na poli a najmä v udržiavanom trávniku rastlina asi nepoteší. Vedeli ste však, že v minulosti ľudia vytrhávali trávu, aby urobili miesto púpave? Spoznajte túto úžasnú rastlinu z pohľadu bylinkárov.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je u nás známou rastlinkou. Málokto však o nej vie, aká je všestranná, aké má skvelé účinky a že sa dá použiť úplne celá.
Zber a spracovanie
Zberá sa od kvetu až po koreň. Púpavu využijete celú od kvetov cez púčiky, listy až po koreň. Listy je ideálne zberať, keď nekvitne, koreň na jar a na jeseň, hoci jeseň je predsa len vhodnejšia, lebo vtedy sú v ňom najviac koncentrované všetky prospešné látky. Treba ho dôkladne umyť a sušiť prekrojený.
Zdroj: Canva
Nezabudnite, že všetky byliny treba zberať na čistých miestach.
Z kvetov púpavy je vynikajúci prírodný med či sirup. Taktiež sa z nich pripravuje chutný čaj. Čoraz modernejšie je pridávať kvety aj do šalátov, ale aj iných jedál. Sú chutné, radia sa medzi obľúbené jedlé kvety a zároveň pôsobia dekoratívne. S kvetmi by ste nemali mať problém, keďže púpava patrí k rastlinám s najdlhšou dobou kvitnutia.
Listy púpavy sušte na tienistom a dobre vetranom mieste. Trvá to dlhšie a treba ich otáčať. Dobre usušené listy sú pekne zelené. Skladujte ich na suchom a tmavom mieste.
Zdroj: Shutterstock.com
Púpava má všestranné využitie.
Púpava pre zdravie
Rastlina je bohatým zdrojom vitamínu A, C, D a niektorých vitamínov skupiny B. Obsahuje draslík, vápnik i železo, ktorého zdrojom sú práve čerstvé listy. Med i sirup pomáhajú pri liečbe kašľa, keďže podporujú vykašliavanie.
Púpava je vo všeobecnosti dobrá voľba pri chorobách dýchacích ciest. Zároveň je vhodnou prevenciou angíny či chrípky. Je výborná tiež pri podpore trávenia, stimuluje tvorbu tráviacich štiav a pomáha pri zápche.
Zdroj: Canva
Semienka púpavy sa pomocou vetra dokážu premiestniť do vzdialenosti 8 až 10 km.
Celá rastlina dobre vplýva na funkciu čriev a môže pomôcť aj pri ich zápale. Stačí, ak ju zaradíte do svojho jedálneho lístka. Jej ďalšou skvelou vlastnosťou je, že pôsobí močopudne a pomáha prečistiť obličky. Čistiace účinky má aj na pečeň, žlčník či lymfatický systém. Celkovo je to silne čistiaca bylina pre celé telo a vďaka tomu pomáha aj pri problémoch s akné a ekzémoch.