Reklama

Pokladáte sa za zdatného OVOCINÁRA: Otestujte sa! Poznáte všetky konáre na STROME?

Tradícia rezu ovocných stromov a  krov je stará niekoľko storočí. Ľudia veľmi rýchlo zistili, že vhodný rez urobený v správnom čase predĺži životnosť ovocných drevín a súčasne ich pomôže udržať v dobrom zdravotnom stave.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Rast stromu sa v priebehu jeho života postupne mení. Môžete ho však usmerňovať rezom a výživou. Rez musíte prispôsobiť veku ovocnej dreviny, požiadavkám druhu, prípadne odrode a podmienkam, ktoré panujú na stanovišti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Ako vysadiť OVOCNÉ STROMY tak, aby sa ujali?

    Tradícia rezu ovocných stromov a  krov je stará niekoľko storočí. Ľudia veľmi rýchlo zistili, že vhodný rez urobený v správnom čase predĺži životnosť ovocných drevín a súčasne ich pomôže udržať v dobrom zdravotnom stave. Otázka teda znie: Ako rezať správne? Nejeden záhradkár sa už nad ňou určite zamýšľal. Dokonca ani mnohí profesionálni ovocinári sa veľakrát nedokážu zjednotiť v názore na správny rozsah rezu niektorej dreviny.

    Vývinové fázy

    Pri reze čerstvo vysadených stromov sa treba zamerať na vytvorenie stabilnej koruny z kostrových konárov. Zároveň sa usmerňuje jej rast, aby sa do nej dostali slnečné lúče. V takzvanej fáze rodivosti musí byť rodivosť a  rast v  zmysluplnej rovnováhe, čo sa dá dosiahnuť presvetľovacím rezom. Strom by mal potom dávať bohatú a  kvalitnú úrodu. Nemal by rásť ani prisilno, ani prislabo, aby sa vytvorilo nové, zdravé a rodivé drevo. V pokročilom veku stromu sa rezom odľahčujú staré konáre, aby sa nezlomili. Ich odstránením sa podporí rast nových výhonkov. Strom sa zmladí, aby znovu nadobudol rodivosť.

    Zdroj: shutterstock

    Častou chybou je každoročné skracovanie jednoročných výhonkov. Tým docielite ovocinársky neprijateľný, metlovitý vzrast stromu, nízku produkciu a zbytočné rany.

    Druhy konárov

    Ovocný strom – polokmeň alebo vysokokmeň – má stredník, tri až štyri silné hlavné konáre, rastúce pod uhlom 45 až 60 stupňov od stredníka, a niekoľko bočných konárov. Okrem nich sú na strome ešte rodivé konáre krátke rodivé drevo. Všetky stromy a kry rastú podľa rovnakej schémy. Korene privádzajú vodu a  živiny zo zeme do výhonkov a  listov. Výživnou zmesou sa zásobujú najmä vrcholové časti výhonkov rastúcich kolmo nahor. Medzi ne patrí vrchol koruny, vrcholy bočných konárov výhonky, ktoré rastú na vrchnej strane konárov. Rast vrcholových častí je preto najintenzívnejší.

    Zdroj: Shutterstock

    Rezné plochy na výhonkoch a konároch by mali byť tesne nad púčikom alebo v mieste konárového krúžka, lebo ponechané čapíky môžu spôsobiť odumieranie dreva. Ak režete v strede medzi internódiami, čapík nad posledným púčikom vždy zaschne a neskôr môže spôsobiť problémy.

    Princíp tvorby plodov

    Ak strom sústredí všetku energiu do rastu, neostane mu sila na tvorbu plodov. Dôsledkom bude to, že sa na vzpriamene rastúcich výhonkoch neobjavia žiadne plody. Inak sa správajú ovísajúce výhonky, ktoré sú slabo zásobené živinami. Ich rast je nedostatočný a majú nekvalitné plody. Najrodivejšie sú vodorovne rastúce konáre, prípadne tie, ktoré sa mierne odkláňajú od kmeňa, pretože rast listov a plodov je v zdravej rovnováhe. Dajú sa z  nich zberať sladké plody a zároveň primerane rastú. Kostrové konáre, tvoriace tvar koruny, by mali vyrastať z kmeňa pod 60-stupňovým uhlom.

    Zdroj: shutterstock

    Kvetné púčiky sa pre ďalšiu sezónu diferencujú už počas leta, a tak podľa ich množstva môžete vopred odhadnúť potenciál budúcoročnej úrody.

    Poznáte tieto dôležité ovocinárske pojmy? >>>

    Zo slovníka ovocinára

    Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ

    Rast stromu sa v priebehu jeho života postupne mení. Môžete ho však usmerňovať rezom a výživou.

    • Rodivý obrast: Všetky časti stromu, kde sa môžu vytvárať kvetné púčiky, ktoré nie sú súčasťou kostry stromu. Rodivý obrast sa vytvára na takzvaných rodivých konároch, ktoré vyrastajú z hlavných kostrových kotlovitých a vretenovitých korún, aby boli rodivé konáre rozdelené rovnomerne po celom strome.
    • Kostrové konáre: Nie sú to rodivé konáre. Slúžia na vytvarovanie stromu a sú základom stavby koruny. Zapestovávajú sa v určitom, pokiaľ možno čo najmenej ostrom, uhle priamo z kmeňa. Na kmeni by sa mali tvarovať v špirále.
    • Stredník: Stredný výhonok je predĺžené kolmé pokračovanie kmeňa a slúži na stavbu koruny rovnako ako kostrové konáre. Skrátené výhonky: Jednoročné výhonky medzi susediacimi púčikmi (internódiami). V protiklade oproti tomu vykazujú dlhé výhonky dlhé internódiá a rastú silnejšie. Na skrátených výhonkoch sa vyskytujú listové aj kvetné púčiky.
    • Dlhé výhonky: Letorasty, ktoré okrem niekoľkých výnimiek tvoria iba listové púčiky. Viacročné konáre vyrastajúce na dlhých výhonkoch sa označujú ako rodivé.
    • Vlky: Dlhé tenké výhonky s dlhými internódiami tvoriace sa v hustej korune. Tieto výhonky trpia nedostatkom svetla a sú bezcenné. Z koruny by ste ich však nemali úplne odstrániť, pretože inak bude strom tvoriť stále nové vlky, väčšinou vedľa rezných plôch.

    Technika rezu

    Všeobecne platné pravidlá dobrého rezu sa uplatňujú rovnako pri všetkých ovocných stromoch.

    • Rezné plochy na výhonkoch a konároch by mali byť tesne nad púčikom alebo v mieste konárového krúžka, lebo ponechané čapíky môžu spôsobiť odumieranie dreva.
    • Ak režete v strede medzi internódiami, čapík nad posledným púčikom vždy zaschne a neskôr môže spôsobiť problémy. Rezná plocha by sa mala mierne zvažovať od púčika.
    • Uvedomte si, že veľké konáre sú ťažké, a keď odstraňujete konár jedným rezom zhora nadol, pri zakončení rezu sa konár odlomí, a pritom odtrhne kus kôry pod miestom rezu. Vzniknutá rana sa ťažko hojí. Vždy najprv režte zospodu a až potom urobte rez zhora.

    Zdroj: shutterstock

    Ak strom sústredí všetku energiu do rastu, neostane mu sila na tvorbu plodov

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.