Polievajte zadarmo! Všetko, čo potrebujete vedieť o zachytávaní dažďovej vody
24. 5. 2024, 8:09 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Tak ako je to za posledné roky zvykom, jar nastúpila skôr, ako by mala, a s teplým počasím nastáva obdobie sucha. Dážď síce prichádza, ale návalový, ktorý nedokáže pôda efektívne zadržať. Preto je čoraz viac potrebné zachytávať dažďovú vodu.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Dostatočné zásobovanie vodou má vplyv na výšku a kvalitu úrody, ako aj na čas vegetácie. Väčšina druhov zeleniny obvykle vyžaduje viac vlahy, než im prirodzene poskytujú dažďové zrážky. Pri dodatočnom zavlažovaní je potrebné brať do úvahy aktuálne počasie a poznať nielen vlastnosti pôdy v záhrade, ale aj potreby jednotlivých druhov. Pestovanie na ľahších pôdach vyžaduje častejšie, ale menšie dávky zavlažovania, zatiaľ čo na ťažších pôdach je možné použiť väčšie jednorazové dávky s dlhším intervalom medzi zavlažovaním.
Pozor na čas a teplotu
Pri zalievaní je dôležité prispôsobiť sa potrebám rastlín. Nedostatok vody v nesprávnom čase a bez dodatočných agrotechnických opatrení môže byť neúčinný a môže spôsobiť iba zbytočné ochladenie pôdy a rastlín, čím sa spomalí ich rast a vývoj. Dôležité je zabezpečiť, aby dávka vody bola dostatočná na uspokojenie konkrétnych potrieb jednotlivých druhov zeleniny. Rastliny majú rôzne nároky na vodu v závislosti od ich druhu a fázy rastu. Koreňová zelenina, hlúboviny, listová zelenina, strukoviny, plodová zelenina a cibuľová zelenina vyžadujú rôzne množstvá a časy zavlažovania. Najvhodnejší čas na zavlažovanie je skoro ráno, keď pôda a rastliny nie sú príliš zahriate slnkom. Je dôležité dbať aj na teplotu vody v porovnaní s teplotou pôdy. Nemala by byť chladnejšia o viac ako 5 °C. Po miernom vyschnutí povrchu pôdy je vhodné ju jemne narušiť, aby sa odstránil pôdny prísušok a podporila sa vhodná štruktúra pôdy.
Zdroj: Shutterstock
Pri zalievaní platí, že dávkou 10 litrov vody na jeden štvorcový meter prevlhčíte v ľahkej priepustnej pôde vrstvu 13 až 20 cm, v stredne priepustnej 10 až 13 cm a v ťažkej len 7 až 10 cm.
V záhrade aj v domácnosti
Namiesto využívania prirodzene padajúcej dažďovej vody mnohí z nás platia za vodu z vodovodu, ktorá často nemá ani rovnakú kvalitu ako dažďová voda. S cieľom zachytiť a využiť dažďovú vodu môžete ročne ušetriť nemalé peniaze a zároveň dbať na ekologické aspekty. Niektorí záhradkári majú obavy, že dažďová voda nie je vhodná na zavlažovanie, ale odborníci potvrdzujú, že je dostatočne kvalitná a môže sa využívať nielen v záhrade, ale aj v domácnosti. Je menej tvrdá, neobsahuje chlór, solí a minerálov obsahuje menej, čím zabraňuje zasoleniu pôdy a usadeniu vodného kameňa. Používaním dažďovej vody v domácnosti môžete taktiež šetriť pri praní.
Je dôležité však dbať na materiál strešnej krytiny, pretože niektoré môžu ovplyvniť čistotu dažďovej vody. Okrem toho je dôležité zachytávať dažďovú vodu efektívne a vybrať vhodný typ nádrže podľa vlastných potrieb. Použitie nadzemných alebo podzemných nádrží si vyžaduje primeranú prípravu miesta a správnu inštaláciu. Dažďovú vodu z nádrže je možné odoberať pomocou rôznych metód, či už priamo cez vypúšťací ventil, alebo cez čerpadlo. Je dôležité brať do úvahy aj faktory ako tvrdosť vody a obmedzenia na používanie pitnej vody počas suchých období.
Pri zavlažovaní je dôležité dodržiavať niekoľko zásad
- Nezavlažujte celý povrch hriadky, ale zamerajte sa priamo na korene rastlín.
- Vyhýbajte sa postrekovaniu rastlín počas horúcich letných dní, aby ste predišli teplotnému šoku a popáleniu listov.
- Zabezpečte, aby sa voda dostala čo najbližšie ku koreňom rastlín v závislosti od hĺbky ich zakorenenia.
- Majte pripravené nádoby na zachytávanie dažďovej vody počas sezóny a využívajte ju v maximálnej možnej miere.
- Ak práve neprší, prekryte nádoby na zachytávanie vody poklopom, aby ste sa vyhli napríklad rozmnožovaniu komárov.
- Nepodceňte význam organického nastielania, ktoré zabraňuje rýchlemu odparovaniu vody, zabahneniu záhona a zároveň eliminuje eróziu pôdy počas letných dažďov.
Výber nádoby závisí od využitia vody
Hoci mnohí argumentujú tým, že na našom území máme dlhé obdobia sucha, práve to je dôvod, prečo je potrebné dažďovú vodu zachytávať vtedy, keď prší a uchovať si ju na obdobie bez zrážok. Ak plánujete využívať zásoby na zalievanie záhrady, zvoľte jednu či dve nadzemné nádrže. Ak chcete využívať vodu aj na splachovanie či pranie, dobrou alternatívou je podzemná nádrž. Jej inštalácia je však náročnejšia nielen na financie, ale vyžaduje aj isté stavebné úpravy. Nadzemné nádrže sú najčastejšie vyrobené z tvrdeného plastu. Zakúpite ich v rôznych vyhotoveniach aj objemoch. Záleží už len na vašom vkuse a štýle záhrady. Sudy na dažďovú vodu sa najčastejšie umiestňujú priamo pod odkvap. Ak si dokúpite zberač dažďovej vody (do zvodovej rúry), len čo hladina vody v sude dosiahne maximum, začne zberačom pretekať do odpadovej rúry a kanalizácie.
Častou voľbou sú tisíclitrové, takzvané IBC nádrže, pôvodne určené na skladovanie a prepravu kvapalín v chemickom, agrochemickom, kozmetickom, farmaceutickom či potravinárskom priemysle. Dajú sa kúpiť za dobrú cenu, doplniť ich možno rôznymi výpustnými kohútikmi, klapkami či ručnými pumpami. Stáva sa, že voda začne v zbernej nádobe zapáchať. Pomocou rôznych prípravkov, napríklad prostriedku Mr.Bacteria No.15, ktorý udržuje ekologickou cestou čistú dažďovú vodu vo vašich zberných nádržiach, tomuto nepríjemnému javu predídete. Po použití tohto prostriedku voda nezapácha a dochádza k rozkladu organického odpadu v zberných nádržiach. Voda ostáva všeobecne čistá bez zápachu a organických usadenín. Pred zimou ich vyprázdnite a ak to ich rozmer dovolí, odložte ich do bezmrazého priestoru.