POLIEVANIE je vážna vec. Viete, čo potrebuje vaša úroda?
10. 7. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Asi každý záhradkár vie, že bez dostatočného polievania si nedopestujú dostatok úrody. Počas letných dní to platí dvakrát. Ako správne polievať sa dočítate v našom článku.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Každá pôda si vyžaduje individuálny prístup
Vhodná závlaha dosť ovplyvňuje výšku a kvalitu úrody. Taktiež so závlahou súvisí aj dĺžka vegetácie. Väčšina zeleniny potrebuje viac vlahy, ako sa jej prirodzene dostane z dažďa. Hoci môžeme hovoriť o vlahovom deficite, tak u nás nie je až taký silný ako v iných štátoch. Pokiaľ budete bezhlavo polievať rastliny a nebudete dbať ohľad na to, aký druh rastliny to je, aké je jeho vegetačné obdobie či na pôdu, v ktorej rastie, tak želaný výsledok sa nedostaví.
Zdroj: Canva
Vlaha do záhrady patrí a má aj svoje pravidlá
Zeleninu nemôžete zalievať podľa nejakého všeobecného návodu. Sú tam zahrnuté viaceré faktory. Ľahšie pôdy treba zalievať menšími dávkami vody a častejšie, pretože voda rýchlo vsiakne do spodných vrstiev a rastliny ju nestihnú vypiť. Naopak, na ťažších a menej priepustných pôdach treba zalievať rastliny väčšími dávkami vody, ale zase naopak menej často, aby sa voda rovnomerne vsiakla. Neoceniteľnou pomôckou v záhrade je určite nástielka, ktorá zabráni rýchlemu vyparovaniu vody zo zeme, ale aj nadmernému zabahneniu, pokiaľ sa preženú letné a intenzívne búrky.
Nehádžte všetky rastliny do jedného vreca
Dokonca aj polievanie neodstatočným množstvom vody v nesprávnom čase, ale aj bez dôležitých agrotechnických opatrení bude neúčinné. Pôdu z vrchu, ale i samotnú rastlinu budete zbytočne ochladzovať. Keby ste ich takto polievali, tak spomalíte ich rast a vývin. Pokiaľ je dolnková závlaha potrebná, tak si dobre naštudujte, ako správne polievať aký druhy rastliny a na aký typ pôdy. Všetky druhy sú náročné na dostatok vlahy. Plodová zelenina aj v čase tvorby kvetov a rastu plodov. Korene sú mohutné, ale nie tak do hĺbky ako do šírky.
Zdroj: Canva
Aj polievanie má svoje zásady.
Pri zalievaní platí, že 10 mm vody, čo predstavuje 10 litrov na jeden meter štvorcový, prevlhčíte ľahko priepustnú pôdu do hĺbky 13 až 20 cm, v stredne ťažkej do 10 až 13 cm a v ťažkej pôde do 7 až 10 cm. Dokonca vlaha závisí od toho, či máte rastliny zo sejby alebo z priesad. Tá z priesad si vyžaduje viac vlahy. V čase tvorby konzumných častí u hlúbovín je tiež potrebná dostatočná vlaha. Koreňová zelenina s výnimkou zeleru si na vlahu moc nepotrpí, rovanko na tom je aj cesnak. Cibuľu zalievajte, ak je pôda okolo nech úplne suchá. Predídete zbytočnému hnitiu cibule.
Kvalita by sa nemala podceňovať
Zdroj: Canva
Záhradu polievajte zavčas rána, alebo na večer
Okrem množstva vody, je dôležitá aj kvalita zálievkovej vody. Musí byť čistá, teda zdravotne nezávadná, bez iných škodlivých látok či mikroorganizmov. Ideálnym časom na polievanie je hneď ráno, kým rastliny a pôda nie sú vyhriaté. Po vsiaknutí vody do pôdy ju čiastočne prekyprite. Takýmto spôsobom odstránite prísušok a obmedzíte ďalšie vyparovanie vody. Posledná rada na záver. Rastliny v žiadnom prípade nepostrekujte, lebo sa vám počas horúcich letných dní spália.