Polievanie nebolo nikdy JEDNODUCHŠIE! Pomôcky, ktoré využijete aj pri údržbe DOMU
28. 7. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: shutterstock
V letných mesiacoch treba pravidelne zalievať nielen trávnik, ale aj úžitkové hriadky. Výber správnych pomôcok je preto veľmi dôležitý. Mnohé z nich totiž využijete aj pri údržbe chodníkov, okolia domu, napúšťaní bazéna, čistení a oplachovaní záhradného nábytku i umývaní automobilu.

Zdroj: pinterest/uber7.com
Kvalitná a správne zvolená hadica je pri zavlažovaní základom úspechu. Mala by byť ohybná a stabilná, nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a byť cenovo dostupná. Na trhu existujú také, ktoré sa predávajú na metre, iné sú už pripravené v určitých dĺžkach.
Stabilné proti teplote
Predstavte si, že necháte záhradnú hadicu rozloženú na rozhorúčenej dlažbe celý deň. Hoci by ste sa takýchto extrémov mali vystríhať, dobrou správou je, že aj priemerné hadice sú materiálovo dimenzované tak, aby odolali aj teplotám do 50 °C. Tie kvalitnejšie zvládajú bez poškodenia aj teploty do 70 °C. V ponuke sú však aj hadice s nadštandardnou teplotnou odolnosťou, teda 100 °C a počas zimy až do -20 °C.
Zdroj: shutterstock
Dolný teplotný limit môže byť pre vás zaujímavý najmä v prípade, ak kupujete hadicu na chatu či chalupu, kde netrávite toľko času a pred nástupom zimy ju nestihnete odložiť.
Odolné proti tlaku
Na hadiciach býva uvedená aj hodnota dynamického tlaku (nárazový tlak pri zapínaní a vypínaní zalievania), ktorý hadica vydrží počas istého času. Okrem nárazového je dôležitá aj hodnota statického tlaku, ktorý musí hadica vydržať dlhodobo. Za štandardnú hodnotu sa považuje tlak 12 barov. Väčší priemer poskytuje väčší tlak vody, čo je užitočné vo väčších záhradách, ale tieto hadice môžu byť náročnejšie na manipuláciu.
Zdroj: shutterstock
Dnes sú už k dispozícii aj sofistikované riešenia, ktoré umožňujú zistiť aktuálne počasie a zavlažovanie správne optimalizovať. Veď načo polievať, keď práve prší?
Pred pripojením hadice k vodovodnému kohútiku je nutné vedieť, aká vysoká je jeho prietoková hodnota. Zistíte to tak, že postavíte pod kohútik nádobu s objemom aspoň desať litrov a pustíte naplno prúd vody. Hodnotu počtu litrov za sekundu získate ako čas, za ktorý sa nádoba naplnila. Dôležité je, aby všetky zavlažovacie doplnky, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika.
Rozhoduje hmotnosť aj dĺžka
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že čím dlhšia, tým lepšie. No s príliš dlhou hadicou sa zle manipuluje, je ťažká a potrebuje veľa úložného priestoru. Najčastejšie sa predávajú 25- až 30-metrové a pre väčšinu záhradkárov je to dostačujúca dĺžka. Pred nákupom zmerajte vzdialenosť od kohútika k najvzdialenejšiemu bodu, kde budete hadicu používať, a kúpte o kúsok dlhšiu. Ak potrebujete naozaj dlhú hadicu, kúpte radšej dve kratšie, ktoré môžete prepojiť spojkou.
Zdroj: shutterstock
Ak plánujete nákup hadice, určite siahnite po nepriehľadnej verzii, pretože v priesvitných hadiciach sa na slnku tvoria riasy a iné nečistoty, ktoré ju zanášajú.
Pri výbere zohľadnite aj vnútorný priemer hadice, ktorý sa udáva v milimetroch alebo palcoch. Čím je väčší, tým väčší je aj prietok vody. Najväčšie využitie v záhrade majú hadice s priemerom 12,7 až 19 mm. Priemer 12,7 mm najlepšie funguje pri maximálnej dĺžke hadice 17 metrov. Pri hadici s priemerom 12,7 mm by mala byť hmotnosť aspoň 115 g na meter dĺžky.
Na farbe a materiáli záleží
Hadice sú štandardne robené z PVC a gumy a ich štruktúra sa skladá z viacerých vrstiev. Vrchná vrstva je hladká, aby sa na nej nezachytávala špina. Vnútorné vrstvy obsahujú kombináciu PVC a špirálovitého výpletu, ktorý uchováva tvar a zabezpečuje pružnosť hadice. Vnútorné PVC je zase hladké, aby nedochádzalo k usadzovaniu a tvoreniu rias a aby bol čo najnižší odpor trením.
Zdroj: shutterstock
Pri nákupe cez internet si všímajte recenzie od reálnych spotrebiteľov, rebríčky predajnosti a vyberajte z ponuky overených výrobcov.
Ďalším parametrom, ktorý ľudia často zvažujú, je farba. Ide o estetický parameter a na funkčnosť a výdrž hadice nemá žiadny vplyv. Napriek tomu je to pre mnohých veľmi dôležitý parameter. Výber je však obmedzený a k dispozícii sú len zelené, žlté, sivé alebo oranžové hadice.
Čo by vám nemalo chýbať k hadiciam? >>>
Doplnky vám nesmú chýbať
K hadiciam si môžete zaobstarať i ďalšie príslušenstvo. Postrekovače a zalievacie tyče, ktoré sa na ne napájajú, určujú, aké dávky vody a v akej forme budú k rastlinám dopadať. Držiaky sú skvelým skladným riešením v sezóne. Vozíky zas umožňujú úsporné a praktické skladovanie mimo sezóny.
Zdroj: shutterstock
Pred zalievaním zeleniny a iných plodín určených na jedenie nechajte z hadice vždy odtiecť zohriatu vodu. Skrátka, počkajte, kým vytekajúca voda nevychladne.
- Spojky a rýchlospojky sú nevyhnutnou podmienkou na spoľahlivé a vodotesné spojenie všetkých prvkov zavlažovacej sústavy (s vodovodným kohútikom, s koncovými rozprašovačmi a pištoľami, vzájomné prepojenie hadíc).
- Zavlažovacie pištole a rozprašovače umožňujú v priebehu okamihu zmeniť typ a intenzitu prúdu vody od jemnej hmly až po intenzívny bodový prúd. Regulácia zabezpečí citlivé zalievanie kvetov v záhone, ale aj dôkladné čistenie záhradného nábytku a chodníkov od hrubých nánosov špiny silnejším prúdom.
- Vozík predlžuje životnosť hadice, nenamáha ju mechanicky a uľahčuje jej skladovanie na suchom mieste so stabilnou teplotou. Pri výbere pozerajte na to, koľko metrov hadice s daným priemerom môžete na bubon navinúť. Dobre vybavené vozíky majú aj kľuku, vďaka čomu si nezašpiníte ruky od blata.
- Nástenný box v blízkosti zdroja vody sa postará o rovnomerne a automatické navíjanie hadice. V čase, keď ju nepoužívate, je bezpečne uložená v boxe a nekazí estetický dojem zo záhrady. Pri výbere sledujte aj maximálnu kapacitu boxu.
Poslúžia ako predĺžená ruka
Zalievacie tyče sú najvhodnejším pomocníkom v prípade, že máte v záhrade široké záhony, závesné črepníky alebo potrebujete zaliať miesta, na ktoré jednoducho nedosiahnete. Majú regulovateľný prietok vody a môžete na ne nasadiť rôzne druhy nástavcov. Pri výbere zavlažovacej tyče hľadajte tieto funkcie:
Zdroj: Canva
Zalievacie tyče sú najvhodnejším pomocníkom v prípade, že máte v záhrade široké záhony, závesné črepníky alebo potrebujete zaliať miesta, na ktoré jednoducho nedosiahnete.
- Nastaviteľný dosah postreku: Ľahko a bez problémov nastavíte oblasť pokrytia.
- Funkcia zapnutia/vypnutia: Eliminujte nutnosť chodiť tam a späť od kohútika.
- Efektívne využitie vody: Kvalitný zavlažovač šetrí vodu, čas a peniaze.
- Univerzálne pripojenie: Uistite sa, že je zavlažovač kompatibilný s inými značkami.
- Ľahko čistiteľné dýzy, ktoré sa upchávajú nečistotami a vodným kameňom.
Špecifické typy hadíc
- Zmršťovacie vynikajú nízkou hmotnosťou, pružnosťou a nenáročnosťou na uskladnenie. Nezalamujú sa a dokážu približne trojnásobne narásť na dĺžke. Z desaťmetrovej sa pod tlakom vody stane hadica s dĺžkou 30 m. Keď z nej vodu vypustíte, zmenší objem.
- Zavlažovacie patria medzi cenovo dostupnejšie a hodia sa do komplexných závlahových systémov. Ráta sa s tým, že po rozložení budú stabilne položené na jednom mieste, preto môžu byť menej ohybné. Dôraz sa kladie na dobrú kompatibilitu so spojovacími prvkami a schopnosť viesť vodu desiatky metrov ďaleko.
- Kvapkové sú súčasťou automatického závlahového systému. Voda sa do pôdy a okolia rastlín dostáva postupným dávkovaním cez pravidelne rozmiestnené otvory (kvapkovače) po celej dĺžke hadice. Pri správne nastavenom tlaku v systéme voda z otvorov vyteká, respektíve kvapká.
Zdroj: shutterstock
Poznáme ploché a tvarovo stále hadice. Plochá má hlavnú výhodu v tom, že zaberá menej miesta pri rovnakej dĺžke, je vhodná k silnejším čerpadlám a dokážete ňou prečerpať viac vody. Tvarovo stála si zachováva svoj okrúhly tvar po zložení, ale zaberá viac miesta.