Náhle zmeny počasia, prechodené zápaly, chlad a dokonca aj stres podporujú ochorenia močového mechúra a močovodov. Tieto infekcie sú zvyčajne bakteriálneho pôvodu. Najčastejšie sa prejavujú pocitom pálenia pri močení a častým nutkaním na močenie. Z anatomických dôvodov sú tieto problémy častejšie u žien, ako u mužov.
- Jeseň s bylinkami: Zberajte a zásobte sa
- Bolí vás hlava? Skúste recepty z prírodnej lekárne. Máme pre vás 7 tipov!
- Nepríjemný jačmeň na oku môžete vyliečiť cesnakom! Prečítajte si ako!
- Super ligurčekové recepty: Ochutnajte ich s nami!
Pomoc prírody je pri týchto ochoreniach na prvom mieste. Doktori aj pri vážnejších prípadoch predpisujú popri medikamentóznej liečbe aj liečbu bylinkami. Rastlinná liečba močových ciest by sa malo prebiehať v dvoch krokoch. Prvým krokom je dezinfekcia močových ciest a druhým je ich preplachovanie. V oboch sa môžete spoľahnúť na bylinky. Okrem toho je dôležité je každý zápal či ochorenie dobre preliečiť, piť dostatočné množstvo tekutín (aspoň 2l čaju alebo vody denne) a dávať si pozor na prechladnutie „od nôh“.
Obličkové bylinky
Na dezinfekciu močových ciest sa odporúča medvedica lekárska. Ďalšími obličkovými rastlinami sú zlatobyľ, kapucínka väčšia a chren dedinský. Brzdia rast choroboplodných zárodkov a súčasne očisťujú obličky. Jednou z najúčinnejších rastlín je brusnica (kľukva) veľkoplodá. Znižuje množstvo opakujúcich sa zápalov močového mechúra a ciest. V lekárni môžete nájisť mnoho prípravkov obsahujúcich výťažky z brusníc, ale preventívne vám pomôže aj jesť brusnice čerstvé alebo sušené. Na preplachovanie močových ciest sú zas najúčinnejšie odvary z prasličky roľnej, brezy, zlatobyľu, púpavy a borievky obyčajnej.