Reklama

Pomôžete pôde v záhrade a vyťažíte z nej maximum! Naplánujte zmiešané záhony už teraz

záhrada - záhon - hriadka - zelenina - šalát - mrkva

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Nielen značkovacia plodina, akou je reďkovka vysiata v spoločnosti mrkvy, má praktické využitie. Zmiešané hriadky, najmä zeleninové, ale aj tie s kvetmi pomáhajú pôdu chrániť, zlepšiť jej vlastnosti, ktoré vám padnú na úžitok.

Výhoda rozmanitých kombinácií zeleninových druhov, je nielen to, že si rastliny na základe biochemických procesov „rozumejú” a chránia sa. Veľké pozitívum spočíva v maximálnej efektivite využitia pôdy v záhrade. Zmiešaná kultúra aj medzikultúra na zeleninovej hriadke zvyšuje úrodu a skracuje čas potrebný na prestriedanie plodín. Princíp medzikultúry je jednoduchý, hriadku si naplánujete tak, aby sa v jej strede nachádzala zelenina s dlhým vegetačným  obdobím. Na okrajoch tej istej hriadky budú druhy s kratším pobytom v pôde. Pri zmiešanej kultúre sa dva rozličné druhy pestujú v jednom riadku.

Využije sa prázdne miesto

Neskorá zelenina ako kapusta, karfiol, brokolica, a ďalšie rastú pomalšie. Pomedzi ne sa ľahko nakombinujú rastliny menších či skôr užších rozmerov. Patrí sem napríklad cibuľa, pór, cesnak. Na prekrytie pôdy je ideálna kombinácia rajčiakov a fazule kríčkovej.

Zdroj: Robo Hubač

Zeleninovo-bylinkový záhon na terase pod oporným múrom je jedna z posledných úprav v záhrade.

Vytvoria celistvý porast, ktorý nedá burine šancu. Pomedzi kaleráb či kel ružičkový vysaďte šalát hlávkový. V jednom riadku si môžete dopestovať mrkvu s makom, uhorky s kôprom, šalát s reďkovkami a ďalšie. Pri plánovaní zmiešaných výsadieb i medzikultúry sa môžete riadiť alelopatickými vzťahmi. Tie sú založené na pozitívnych i negatívnych vplyvoch jednotlivých druhov navzájom medzi sebou.

Efektívne využitie pôdneho potenciálu

Pôda, ktorá je dostatočne zásobená humusom, pravidelne obrábaná a hnojená, podá výkon bez vysilenia. Dostatočná zásoba vlahy rozumne rozložená počas vegetácie a udržiavanie povrchu pôdy bez burín zlepšuje jej kvalitu. Celistvé prekrytie rastlinným krytom ju chráni pred tvorbou prísušku a teda aj pred prehrievaním. Vďaka tomu nie je negatívne ovplyvnená činnosť mikroorganizmov. To má pozitívny vplyv na rast rastlín a rozvoj ich koreňovej sústavy. Výsledkom je zdravá kyprá pôda. Pokiaľ vám nevyhovuje zmiešané pestovanie, tak aspoň využite výhody zeleného hnojenia. Rovnako ako zmiešané hriadky, aj rastliny na zelené hnojenie pôdu zakryjú a dopomôžu k lepšiemu hospodáreniu s vodou. Zúčastnia sa na podpore mikrobiálneho života, poslúžia pri udržaní kyprosti pôdy.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Facélia je univerzálnou rastlinou. Počas miernej zimy dokonca rastie. Je medonosná a včelám mimoriadne chutí. Pre pôdu je prínosom, pretože ju nielen prevzdušňuje, ale aj zásobí zelenou hmotou, ktorá úzko súvisí s obnovou pôdneho života. Preto je veľmi vhodné facéliu, ale aj ostatné druhy rastlín na zelené hnojenie zaradiť do kolobehu v záhrade. Pomáhajú aj mŕtvej pôde, zotaviť sa.

 

 

 

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.