Reklama

POPOL je zázračné HNOJIVO! 8 dôvodov, prečo teraz hnojiť

Na hnojenie pôdy by sa mal zásadne využívať len popol, ktorý vznikne spaľovaním čistej drevnej hmoty bez rôznych zvyškov z domácnosti.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Hnojivo našich predkov, ktoré je veľmi účinné aj dnes! Spoznajte 8 dôvodov, ktoré vás zaručenie presvedčia, že hnojiť popolom sa oplatí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pôdu v zeleninovej záhrade je najlepšie vápniť na JESEŇ
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Drevený popol môžete rozsypať v záhrade v jeseni alebo na jar. Pri voľbe termínu je dobré sa riadiť opäť podľa typu pôdy. Ak máte v záhrade ťažšiu a kyslejšiu pôdy, vhodnejším termínom na aplikáciu popola je jeseň. Naopak, jarný termín voľte pri kyslej, ale ľahšej pôde.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak máte kachle či krb a kúrite drevom, tak práve popol z dreva je hotovým pokladom pre vašu záhradu.

    8 dôvodov, prečo hnojiť popolom

    1. Dodá pôde živiny
      Popol z dreva je vynikajúcim zdrojom rôznych minerálov a živín. Napríklad obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor, ktoré sú pre rastliny dôležité. Tieto minerály sa z neho postupne uvoľnia a budú pripravené poslúžiť dobrému rastu rastlín.
    2. Zvýši pH pôdy
      Popol má zásadité pH, čo je dobré, keď potrebujete neutralizovať kyslú pôdu. Samozrejme, ak nie je práve kyslá pôda žiadúca. To záleží od druhov rastlín, ktoré pestujete. Pred aplikáciou drevného popola je vhodné poznať, aký typ pôdy máte v záhrade.
    3. Posilní mikrobiálnu aktivitu pôdy
      Popol v pôde vytvára veľmi dobré podmienky pre mikroorganizmy, ktoré pomáhajú rozkladať organickú hmotu, čím sa uvoľňujú živiny. To veľmi prospieva rastu rastlín.
    4. Je ekologicky aj ekonomicky výhodný
      Popol z dreva je prírodným hnojivom, ktoré prospeje nielen vašej záhrade, ale aj peňaženke, keďže takto šikovne zhodnotíte odpad a navyše ušetríte na nákupe hnojiva.
    5. Pomôže s ochranou pred škodcami
      Popol môže pomôcť odpudiť niektoré pôdne škodce a slimáky.
    6. Prospeje zelenine
      Prospeje viacerým druhom zeleniny. Použitie popola v jeseni podporí optimálne prostredie pre ich rast na jar.
    7. Výborný pre ovocné stromy a kry
      Tým , že popol obsahuje draslík a fosfor, je veľmi prospešný pre tvorbu koreňového systému ovocných stromov a kríkov.
    8. Prevencia pred mrazom
      Vápnik a ďalšie minerály pomáhajú pôde zadržať vlhkosť a znižujú riziko zamrznutia pôdy, čo ochraňuje korene rastlín počas zimy.

    Zdroj: shutterstock

    Neaplikujte ho k rastlinám, ktoré preferujú kyslú pôdu (paprade, magnólie, kamélie, azalky, hortenzie, čučoriedky, kvaka), prípadne neznášajú priame vápnenie (rajčiny, uhorky, zemiaky, jahody a ďalšie). Neaplikujte ho na trávnik.

    Ako na to?

    Drevený popol nestačí len rozsypať. Aby mal účinky, ktoré od neho očakávate, je treba ho do pôdy zapracovať. Zapracovať ho postačí plytko. Dbajte o to, aby ste popol rozložili rovnomerne po celej ploche a radšej v menšom množstve.
    Ďalším výborným spôsobom, ako využiť skvelé vlastnosti popolu z dreva je pridávať ho do kompostu spolu s ďalším í organickými materiálmi, ktoré zabránia prílišnému zvýšeniu pH kompostu.

    Zdroj: shutterstock

    Naši starí rodičia popol z dreva nikdy nevyhadzovali. Veľmi dobre vedeli, aké skvelé účinky má na záhradu a to platí aj dnes.

    Dôležité vedieť

    Drevený popol nie je vhodné aplikovať s maštaľným hnojom ani s minerálnymi hnojivami s obsahom amónnych iónov (dusičnan amónny, síran amónny). Dochádzalo by totiž k strate dusíka či amoniaku.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.