Porazte SUCHO! Skvelé TIPY, ktoré zabezpečia BOHATÚ ÚRODU pri minimálnej námahe!
14. 7. 2024, 6:01 (aktualizované: 18. 7. 2024, 12:55)

Zdroj: Shutterstock
Horúce letá s dlhšími obdobiami bez dažďa sú za posledné roky štandardom a zmene klímy by sa mala prispôsobiť aj réžia našich záhrad. Jednou z najdôležitejších priorít je efektívne hospodárenie s vodou už pri plánovaní konceptu záhrady alebo zavlažovaní.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Nedostatok vody a nesprávny spôsob zalievania zeleniny, ale aj okrasných rastlín so sebou prinášajú problémy. Ak má rastlina málo vody, vysychá, ak jej je priveľa, zahníva. Každý vie, že rastliny treba zásobiť vlahou, hlavne počas horúcich letných dní. Bez pravidelného dažďa sa však nedopĺňajú ani zásobníky na vodu. Vyvarujte sa preto plytvania a myslite aj na to, že ani zásoby podzemnej vody v studni nie sú nevyčerpateľné. Zalievajte efektívne a vodu dodávajte len tam, kde je naozaj potrebná. Rozmyslite si, či je vašou prioritou sviežozelený koberec alebo chutná a zdravá doma dopestovaná zelenina. Celý problém sa však dá aspoň sčasti vyriešiť vhodne zvolenou stratégiou.
Myslite dopredu
Už pri návrhu záhrady by ste mali počítať s nedostatkom zrážok. Trávnik náročný na vlahu i údržbu obmedzte na minimum, pričom ideálne by mal tvoriť najviac 30 percent celkovej plochy pozemku. Pri výsadbe rastlín prihliadajte na ich stanovištné nároky. Trvalky vysádzajte v hustých skupinách a rozhodnite sa radšej pre také, ktoré znesú sucho i teplo a nevyžadujú pravidelnú zálievku. Dobre zapojený trvalkový porast ochráni pôdu pred burinou, obmedzí vyparovanie vody a napriek minimálnej starostlivosti bude vyzerať skvelo počas celej sezóny. Nebojte sa vysádzať vysoké listnaté stromy, živý plot z tují už aj tak dávno nie je v móde. Poskytnú príjemný chládok, zlepšia mikroklímu prostredia a pod ich korunou sa bude dariť mnohým rastlinným druhom.
Zdroj: Shutterstock
Rastliny milujúce sucho vám uľahčia kopec starostí, času i práce a navyše, krásne vyzerajú.
Rastliny odolné proti suchu
- Trvalky: rebríček, ježibaba, kotúč, mliečnik, kocúrnik, pupalka, dúška materina, sápa, rozchodník, divozel, rudbekia, echinacea, juka, čistec, železník, šalvia, palina, fakľovka, fakľa, krásnoočko, astra, gypsomilka, veronika, pakost.
- Cibuľoviny: okrasné cesnaky, narcisy, tulipány.
- Okrasné kry: ceanot, zanoväť, ľubovník kalíškatý, škumpa vlasatá, dráč Thunbergov ‘Atropurpurea’, rakytník rešetliakovitý, hlohyňa šarlátová, tamariška, muchovník, skalník, dulovec japonský, zlatovka, kéria japonská, pajazmín, nátržník, vajgela, tavoľník, orgován, krušpán, mahónia, nátržník, ruža.
- Stromy: okrasné jablone, hruška vŕbolistá, breza previsnutá, mrazuvzdorný eukalyptus.
- Ihličnaté dreviny: borievka, cypruštek, borovica, smrek.
- Polokry: levanduľa, rozmarín, perovskia, santolina.
- Okrasné trávy: ozdobnica čínska, perovec psiarkovitý, kavyľ chvostíkový, kostrava, smlz, mednička najvyššia, ostrevka.
Zdroj: Shutterstock
Základom štrkového záhonu je dôsledná príprava pôdy, výber nenáročných, suchomilných rastlín a minerálna nástielka, teda štrk. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť okúzľujúci funkčný priestor pri úplnej absencii dodatočnej zálievky. Samozrejme, dodať vodu rastlinám pri teplotných extrémoch nie je chyba a určite im to vo vitalite iba pomôže.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Dažďová záhrada predstavuje rozumné zachytávanie zrážok na pozemku. Je to vlastne umelo vytvorená pôdna depresia v záhrade, kam je možné odvádzať vodu zo striech a spevnených plôch. Voda prirodzene vsiakne do pôdy bez toho, aby ohrozila stavby vo svojom okolí. Zároveň je vysadená trvalkami a krami, ktoré odolávajú extrémnym podmienkam, podporujú biodiverzitu, priaznivo ovplyvňujú mikroklímu okolia a súčasne zvyšujú estetiku okolia.
Ani kvapka nazmar
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, zrážok neubúda. Po dlhšom období sucha však prichádzajú nárazovo a vysušený zemský povrch ich prirodzene nedokáže tak rýchlo prijať, preto odtekajú do riek a kanalizácie. Najjednoduchšie ich zachytíte zo striech pomocou zvodov. Nainštalujte k nim nádrže na vodu a prepad nasmerujte do dažďových záhonov. Spevnené plochy sa snažte navrhovať priepustné, nepriepustné spádujte do dažďového záhona. Počas zimy ukladajte sneh na miesto, kde bude v predjarí dobrým zdrojom vody pre pôdu a rastliny. Ak máte v blízkosti potok alebo výdatný prameň, tie predstavujú spoľahlivý zdroj vody pre záhradu. Výzvou môže byť aj zachytávanie stekajúcej vody z vyššie položeného pozemku. Vytvorením svejlov zužitkujete aj zrážky, ktoré nemuseli nutne spadnúť presne na váš pozemok. Ďalšou možnosťou je inštalácia koreňovej čistiarne, ktorá biologickým spôsobom vyčistí odpadovú vodu z domácnosti. Tá sa následne dá použiť na zavlažovanie.
Zdroj: Shutterstock
Kaskádovým spôsobom rozmiestnenia zberných nádob zachytíte viac vody. Nádoby nezabudnite prekryť tesniacim poklopom, aby neboli ideálnym miestom na liahnutie komárov
Praktické nádrže
Keďže zrážková voda je pre pestované rastliny najlepšia, nádrže na dažďovú vodu by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Na rozdiel od studňovej vody neobsahuje minerálne soli a rastliny ju dokážu lepšie prijímať. Z aktuálnej ponuky si dokáže vybrať aj ten najnáročnejší záhradkár. Existujú štýlové a zároveň funkčné modely vyhovujúce aj koncepcii modernej záhrady. Efektívne riešenie do existujúcich záhrad sú nadzemné nádrže, ktoré sa jednoducho napoja na existujúce zvody. Ich inštalácia je jednoduchá a rýchla a prístup k takto zadržanej vode je pomerne pohodlný aj bez čerpadla. Nádrž umiestnite do čo najvyššieho bodu v záhrade. Samospádom tak môžete rozviesť vodu k záhonom. Pripojenie nádrže vykonáte pomocou špeciálneho plechového alebo plastového medzikusa, ktorý sa inštaluje do zvodovej rúry. Ak je váš dom či záhrada ešte v projektovej fáze, zapracujte do projektu umiestnenie podzemnej nádrže. Podzemné skladovanie dažďovej vody má obrovskú výhodu v tom, že voda sa pod zemou neohrieva a nekazí. Nádrž nezaberá miesto v záhrade, a tak si môžete dovoliť omnoho väčší objem ako pri nadzemných výrobkoch. Mnohé moderné domácnosti dokážu prefiltrovanú dažďovú vodu okrem závlahy využiť na splachovanie či pranie. Veľkokapacitné podzemné nádrže však vyžadujú premyslenú stavebnú prípravu.
Zdroj: Shutterstock
Ak s realizáciou záhrady ešte len začínate, porozmýšľajte o umiestnení podzemnej nádrže.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Na nastielanie hriadok používajte prírodný materiál, ako je slama, pokosená tráva, piliny či drvená kôra.
Užitočná nástielka
Rozhodne nepodceňujte nastielanie pôdy organickým materiálom. Nástielka nielenže zabráni rýchlemu zaburineniu, erózii či vyparovaniu vlahy, ale zároveň obmedzí nadmerné zabahnenie záhonov a hriadok v prípade náhlych letných búrok. Na nastielanie zeleninových hriadok použite piliny, hobliny, slamu či útržky bieleho papiera. V okrasných záhonoch sa zasa osvedčila vrstva drvenej kôry či štiepka. Voda, ktorá sa vyparuje z nástielky, zvyšuje vlhkosť okolitého vzduchu a znižuje jeho teplotu. Ak práve nejaké hriadky nevyužívate na pestovanie, môžete na ne vysiať rastliny zeleného hnojenia.
Zdroj: Shutterstock
Snažte sa zavlažovať ráno alebo večer. Výpar vody je vtedy menší než cez deň.
Zavlažujte s rozumom
Časté kolísanie pôdnej vlhkosti nerobí dobre žiadnej plodine. Stačí sa zamyslieť nad tým, ako dopadnú rajčiaky, keď po dlhšom období sucha zrazu zaprší. Začnú praskať a skôr podliehajú plesniam. Takisto plody uhoriek reagujú zhorknutím, čo znemožňuje ich použitie. Oplatí sa preto zalievať pravidelne a efektívne, no rastliny nerozmaznávať. Radšej menej často, ale výdatnejšie. Medzi jednotlivými zavlažovaniami musí pôda preschnúť. Pri tomto spôsobe si rastliny vybudujú bohatý koreňový systém, ktorý ľahšie prekoná prípadné obdobie sucha. Pred dozretím úrody začnite s postupným znižovaním závlahovej dávky a neskôr predĺžte aj intervaly aplikácie. Svoje rastliny dovediete k lepšiemu dovŕšeniu zrelosti a s tým spojenej trvanlivosti po zbere.