Posilnite IMUNITU vám aj DEŤOM! RAKYTNÍK je vitamínový zázrak, ktorý sa oplatí
7. 9. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Rakytník má množstvo nadšencov aj u nás. Ak ho ešte nepoznáte, tak práve blížiaca sa jeseň je ideálnym obdobím, aby ste tento vitamínový zázrak spoznali. Pre imunitný systém je totiž hotovým pokladom a je vhodný aj pre deti.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku
Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je výborným zdrojom vitamínov a skvelým prostriedkom ako posilniť imunitný systém. Na pestovanie nie je náročný a pokojne môže rásť aj vo vašej záhrade. Pripravíte z neho zdravé šťavy, kompóty, sirupy, džemy, tinktúry, výborný čaj či môžete pridať plody do medu.
Zdroj: Canva
Rakytník je skvelý ako prevencia, ale odporúča sa aj na liečbu chrípky, nachladnutia, zápalových ochorení. Vhodným prostriedkom je najmä na jeseň a zimu, kedy jeho plody aj zbierame.
Rakytník pre zdravie
- Vďaka vitamínu C vynikajúco podporuje imunitný systém. Je skvelou prevenciou a pomáha aj pri vírusových ochorenia - angíne či chrípke.
- Taktiež pri prechladnutí pomáha uvoľňovať hlieny.
- Je naozaj výborný pri potrebe zbaviť telo nežiadúcich toxínov.
- Obsahuje vlákninu a prospieva tráveniu.
- Prospieva močovému systému, pretože prečisťuje obličky.
- Znižuje cholesterol.
- Vďaka obsahu vitamínu B prospieva tiež vlasom a pokožke.
- Pomáha sústrediť sa a pozitívne vplýva na zlepšenie pamäti.
- ... a dokáže ešte viac...

Čaj z rakytníka
Potrebujete: 250 ml vody, lyžičku rakytníka, med
Umyté bobuľky zalejte vriacou vodou a a dochuťte medom. Nezabudnite si pochutnať aj na plodoch. Tento čaj môžete piť celoročne a môžu ho piť aj deti. Posilní imunitný systém a celkovú obranyschopnosť organizmu.
Zdroj: Canva
Rakytníkový čaj podporí vašu imunitu a aj imunitu detí.
Zoznámte sa
Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je dvojdomá rastlina, ktorá pochádza z Ázie. Samičie kvety sú drobné. Samčie vytvárajú jahňady a sú nakopené okolo krátkych tŕňovitých bočných konárikov. Rakytník kvitne pred pučaním listových púčikov zvyčajne koncom marca či začiatkom apríla. Rastlina sa opeľuje vetrom.
Plody sú bobule svetložltej, oranžovej až červenej farby a u nás dozrievajú v auguste až septembri. Sú doslova nabité vitamínmi a vďaka svojim účinkom výborné pre zdravie. Zberáme ich, keď sú dostatočne vyfarbené a pevné. Po zbere je ich treba čo najrýchlejšie spracovať.
Zdroj: archív
Rakytník je plný zdravia.
Pestovanie
Rakytníku vyhovujú svetlé miesta a priepustné pôdy. Je mrazuvzdorný a dobre odolný proti chorobám či škodcom.
Možné je ho vysádzať na jar alebo na jeseň. Takže máte dostatok času, aby ste stihli v pokoji naplánovať prípadnú jesennú výsadbu.
Pamätajte si však, že drevina vytvára široký koreňový systém a preto mu doprajte dostatok miesta.
Pôdu je pred vysádzaním vhodné prekypriť a obohatiť o živiny hnojivom. Keďže ide o dvojdomú rastlinu je treba vysadiť samčie aj samičie sadenice. Postačí v pomere 1 samčiu na 6 samičích. V prvom roku, keď ešte máte mladé sadenice je vhodné drevinám dopriať aj oporu.
Táto drevina nie je náročná na pestovanie, ale ak je to potrebné, tak ideálne je ju zavlažovať. Najmä, keď kvitne a zakladá plody. Taktiež je vhodné chrániť ju pred burinami netkanou textíliou, nastielanín či pokosenou trávou.
Zber plodov
Zber plodov je pomerne náročný, keďže konáre sú obrastené tŕním. Často sa teda orezávajú celé výhonky a plody sa odstrihávajú nožnicami. Môžete však počkať do prvých mrazov, pretože pri nízkych teplotách pod neho stačí rozprestrieť textíliu a plody jednoducho otriasť.
Plody môžete mraziť, sušiť - ideálne v sušičke, ale tiež z nich viete pripraviť džemy, sirupy, olej, šťavy, čaj či naložiť ho do alkoholu...