Posol jari, ktorý naháňa hrôzu: Týchto chrobáčikov záhradkári nevidia radi! Aká je však pravda?
21. 3. 2025, 18:00

Zdroj: Tip
Aj na Slovensku máme jedovaté chrobáky. Nie je to však také dramatické, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Májka fialová je tiež poslom jari, nie však tým, z ktorého sa tešíme.
K rozkvitnutým a rozvoňaným kvetom, prvým motýľom a medvediemu cesnaku sa pridáva chrobák, ktorý nie je na pohľad práve vábivý. Okrem iného je to jeden z najjedovatejších chrobákov, ktoré na Slovensku máme a šarapatu môže narobiť aj chovateľom včiel. Napriek svojej hrozivej povesti, to s ním však nie je až také dramatické.

Čo sa týka jedovatosti, májka fialová vylučuje v stave ohrozenia tekutinu, v ktorej sa nachádza alkaloid kantaridín. Na to, aby bol smrteľný pre človeka, by sme však museli zjesť niekoľko desiatok chrobákov, čo zrejme nikomu nie je po chuti. Ak však vezmete májku do ruky, môže to považovať za ohrozenie a vylúči túto tekutinu, ktorá môže spôsobiť bolestivé rany na pokožke.
Májka je chráneným chrobákom a jej spoločenská hodnota je až 100 eur. Súvisí to s jej komplikovaným vývinom. Májky síce nakladú až 10-tisíc vajíčok, no len málo z nich dôjde až do štádia dospelosti. Ich larvy sú problémom pre včelstvo.
Zdroj: Tip
Májka fialová je tiež posol jari.
Na kvete sa totiž prichytia na hmyz, väčšinou včelu alebo čmeliaka, ktoré ich zanesú do úľa, kde sa živí včelími vajíčkami. Neskôr sa premení na larvu druhého štádia a tá pojedá larvy včiel a med. Májka sa potom premení na larvu tretieho štádia, ktorá prezimuje a na jar nasleduje jej premena na 4. štádium larvy. Tá sa zakuklí a z kukly sa vyliahne dospelý chrobák.
Aj májka je však poslom jari, pretože sa objavuje medzi prvým hmyzom, ktorý vystrčí hlávky pri prvých teplejších lúčoch slnka. Záhradkári ju už na svojich pozemkoch badajú koncom marca.
Zdroj: Tip
Májka fialová je tiež posol jari.