Reklama

Postavte skleník na správne miesto

Skleník by ste mali postaviť na správne miesto

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Poradíme vám, ako si zvoliť ideálnu polohu pre skleník tak, aby ste v ňom už počas skorého jarného obdobia dopestovali prvú zeleninu, prípadne priesady. Máme radu aj pre tých z vás, ktorí túto nenahraditeľnú súčasť záhrady nemajú.

Postaviť a umiestniť skleník v záhrade nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nielen, že treba dbať na konštrukciu, jej upevnenie, vetranie priestoru, prívod vody či na veľkosť skleníka, treba sa zamerať aj na samotnú polohu skleníka, i na jeho orientáciu na svetové strany.

Kam s ním?

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, že ak skleník umiestnite čo najbližšie ku kuchyni, menej sa nachodíte po zeleninu. Ďalej by ste mali brať do úvahy blízkosť zdroja vody, ktorá je nevyhnutná na zalievanie.

Už spomínaná orientácia je dôležitá z pohľadu dostatku slnečných lúčov, ktoré nielen zabezpečia dostatok svetla na priebeh fotosyntézy, ale aj tepla na vyhriatie priestoru skleníka. Ideálna poloha skleníka je na východ - západ.

Samozrejme, ak nie je iná možnosť, nie je problém v severovýchodnej či severozápadnej polohe. Nevhodná je však severná orientácia. V prípade, že je vo vašej záhrade častý vietor, skleník uchránite výsadbou živého plota v jeho blízkosti.

Dom v jeho tesnejšej blízkosti môže byť tiež problémom, ak bude na skleník vrhať tieň. Rovnako je to i s vysokými stromami. Vhodnejšie je voliť nízku výsadbu, hoci ťažko sa radí v malom priestore, kde už dreviny rastú a nechcete sa ich vzdať. Skleník môžete aj „oprieť“ jednou stenou o dom.

Nemáte skleník?

Tí z vás, ktorí nedisponujú stavbou s touto charakteristikou a predsa si chcú dopestovať aspoň nejakú jarnú zeleninu, nezúfajte. Úspech by ste mali zožať aj na okennom parapete. Samozrejme, zázraky očakávať nemôžete, určite rajčiaky či baklažány nepozberáte. Avšak hlbší črepník na letničky, ktorý je ešte odložený v pivnici dokážete využiť už teraz. Práve v týchto dňoch sa už na trhu objavuje malá cibuľa sadzačka.

Ak ju vysadíte do nádoby so záhradníckym substrátom, dopestujete si na okne takzvanú cibuľku zelenačku. Ďalším adeptom je reďkovka. Vďaka krátkemu vegetačnému obdobiu, ktoré potrebuje na dorastenie do konzumnej veľkosti si na nej pochutnáte.

Oba druhy nie je potrebné hnojiť. Dôležité je nezabúdať, že potrebujú vlahu, obzvlášť, keď sú pestované nad stále teplým radiátorom. Ak nechcete cibuľku zelenačku, môžete vysiať jej alternatívu, ktorou je pažítka.