Posvietili sme si na najčastejšie používané OPORY pre popínavky! Ktoré sú TOP? + PRIESKUM TRHU
29. 5. 2024, 8:07 (aktualizované: 30. 5. 2024, 14:47)

Zdroj: Shutterstock
Popínavé rastliny nemajú pevný habitus ako stromy či kry. Bez vhodnej opory nebudú prosperovať. Pri tvorbe záhrad pomáhajú ozeleniť priestory, do ktorých sa stromy či kry nezmestia.
Zdroj: I. Furiková
Zdroj: I. Furiková
Zdroj: I. Furiková
Galéria k článku

V tvorbe okrasných i úžitkových záhrad sa popínavky na oporách uplatnia v úzkych priestoroch popri dome či na balkóne, pomôžu prekryť nepekné steny a ploty. Vinič alebo kivi na pergole pri dome vytvorí v lete žiadaný tieň, cez zimu po opade listov dovolí slnku preniknúť dovnútra. Paravány a mreže dokážu spolu s lianami efektívne rozdeliť priestor na viacero častí, poslúžia tiež ako optická bariéra napríklad pred smetnými nádobami, nádržami na dažďovú vodu alebo pri odkvapoch.
Výber opory podľa typu rastliny
Rastliny sa k opore prichytávajú rôznymi spôsobmi. Niektoré majú drobné výhonky s „prísavkami“ (ako napríklad pavinič), pomocou ktorých sa dokážu uchytiť takmer na hocijaký povrch, iné majú ovíjavé výhonky vyrastajúce z pazúch listov (vinič), ďalšie sa ovíjajú hlavnou stonkou okolo konštrukcie (kivi). Rastliny ako napríklad ruže zasa potrebujú oporu, o ktorú sa môžu oprieť. Vždyzelený brečtan používa na svoje uchytenie korienky, ktorými sa postupne prichytáva medzi kamene či tehly v múre. Pri výbere opory pre konkrétnu rastlinu prihliadajte na spôsob jej rastu, hrúbku výhonkov či nutnosť ich priväzovania.
Zdroj: Shutterstock
Aby popínavky dobre prosperovali, musia mať vhodnú oporu, ktorá vytvára ich životný priestor. V opačnom prípade sa budú plaziť po zemi, prípadne sa zapletú do najbližšieho kra či stromu.
Popínavé liany do okrasnej záhrady
Medzi obľúbené kvitnúce rastliny patrí napríklad akébia päťpočetná (Akebia quinata), ktorá ohúri jemným fialovým kvetom a chutnými plodmi. Má ozdobné, matné, vitálne, päťpočetné listy. Hoci rastlina tvorí samčie aj samičie kvety, pre dobrú úrodu je vhodné vysadiť minimálne dve. Hortenzia popínavá ‘Miranda’ (Hydrangea anomala) je popínavý druh hortenzie. Vyznačuje sa vitálnym rastom a dosahuje výšku až päť metrov. Obľubuje kyslejšiu pôdu a nemá rada priame slnko. Je ideálna na konštrukcie v tienistých miestach. Zemolez Heckrotov ‘American Beauty’ (Lonicera heckrotii) je málo rozšírená okrasná liana, ktorá bohato kvitne zaujímavými viacfarebnými voňavými kvetmi. Vyhovuje jej slnečné a polotienisté stanovište. V miestach so slabou cirkuláciou vzduchu môže trpieť hubovými chorobami.
Vistéria ‘Ludwik Lawin’ (Wisteria floribunda) je rýchlorastúca liana vhodná do väčších záhrad. Tvorí svetlofialové strapcovité kvety, ktoré sa na rastline objavujú ešte pred vypučaním listov. Vistérie začínajú kvitnúť tri až päť rokov po výsadbe. Sú známe svojím agresívnym rastom, preto vyžadujú pravidelný rez. Trúbkovec ‘Flamenco’ (Campsis) tvorí nádherné rúrkovité kvety červenej farby. Vyžaduje slnečné a chránené stanovište, ideálne orientované na juh. Uprednostňuje ľahké priepustné pôdy bohaté na živiny. Neznáša ťažké ílovité pôdy a premokrenie. Viničovec ‘Elegans’ (Ampelopsis glandulosa) má listy podobné viniču s bielym panašovaním. Kvet je nenápadný, no hojne vytvára voskovo modré, fialové a ružové bobuľky. Rastie rýchlo, nie je náročný na pôdu ani slnko, v mladosti však preferuje chránené stanovište v polotieni.
Opory na liany v úžitkovej záhrade
Prídavné konštrukcie sa používajú najmä pri pestovaní rajčiakov, ktoré dokážu pri dobrých podmienkach vyrásť aj do výšky niekoľkých metrov. Plazivé, ťahavé a popínavé plodiny ako uhorky, ačokče, tekvice či melón sa tiež dajú úspešne pestovať na oporách. Takéto pestovanie navyše eliminuje rozširovanie plesní, ktoré sa bežne v tekvicových či uhorkových porastoch veľmi rýchlo šíria.
Vyrobte si oporu na tekvice
V prírodne ladených a permakultúrnych záhradách sa na jednoduché konštrukcie a opory využívajú zvyčajne rovné lieskové palice. Ak máte poruke orech, pokojne použite konáre z orezu stromu.
Aký materiál je najvhodnejší? Čítajte na nasledujúcej strane.
Drevo do klasických i moderných záhrad
Nepochybne patrí medzi najobľúbenejší stavebný materiál v záhrade. Je pomerne ľahké a dobre sa s ním pracuje. Na rozdiel od kovu sa na prudkom slnku neprehrieva. Prácu s drevom zvládnu aj menej zdatní domáci majstri, takže si môžu oporu bez obáv vyrobiť sami podľa vlastných predstáv.
Medzi nevýhody dreva patrí nutnosť pravidelnej údržby. Raz za čas je nutné konštrukciu prebrúsiť a natrieť. Použiť možno prírodný ľanový olej alebo rôzne nátery na drevo v exteriéri. Moderné prípravky na báze prírodných voskov sú síce drahšie ako klasické syntetické nátery, no v porovnaní s nimi je ich životnosť omnoho dlhšia. Tvrdé dreviny (ako napríklad agát) vydržia na vetre a daždi dlhé roky bez náteru, no vplyvom počasia drevo časom mení farbu. Premenlivosť dreva vnáša do záhrady istú dynamiku, no mäkké drevo bez údržby rýchlejšie degraduje.
Bambus
Je to ľahký a dostupný materiál. Bambusové opory sú väčšinou menšie mriežky a rebríky, ktoré sa zapichujú do zeme k rastline alebo sa pripevnia na stenu. Tyče sú rôzneho priemeru, sú hladké a odolné a nevyžadujú náter. Časom však pomaly menia farbu a vplyvom vlhkosti sa veľmi pomaly rozpadajú.
Zdroj: Shutterstock
Ak potrebujete oporu napríklad k rajčiakom, fazuli, hrachu alebo iným vysokým druhom, nemusíte ju hneď kupovať. Postačia aj dlhé rovné prúty. Prípadne jednoduché bambusové tyče.
Tvárny kov
Na rozdiel od pomerne masívneho dreva, oceľové konštrukcie sú na pohľad ľahké a vzdušné. Kovové opory na rozdiel od drevených bývajú často oblúkové a vyzdobené rôznymi ornamentmi. Vhodné sú preto aj do historických parkov a záhrad. Údržba oceľových konštrukcií spočíva v pravidelnom čistení a nátere. Rovnako ako pri dreve sa však oplatí investovať do drahších náterov, ktoré sa naviažu na kov, prípadne na skorodovaný povrch a ich trvácnosť je omnoho dlhšia. Kovové konštrukcie sa tiež upravujú zinkovaním, čím získajú dlhoročnú ochranu proti korózii. V moderných záhradách sa čoraz častejšie používa korténová oceľ, ktorá sa nechá prirodzene skorodovať, čo na jej povrchu vytvorí ochrannú vrstvu.
Odolný plast
Tento materiál sa vyznačuje extrémnou ľahkosťou a odolnosťou. Plastové opory sa využívajú najmä na pestovanie úžitkových rastlín a po sezóne sa z hriadky dávajú preč. Na popínanie rastlín sa využívajú rôzne plastové rebríky či mriežky v rôznych zhotoveniach, ktoré sa zapichujú priamo k rastlinám. Na uhorky a ačokče sú vhodné ľahké plastové siete s dostatočnou veľkosťou a pevnosťou.
Vyberajte podľa druhu rastliny a umiestnenia v záhrade
Hotové výrobky sa dajú zohnať v rôznych tvaroch a veľkostiach, takže ich možno umiestniť do akéhokoľvek priestoru. Najlepšie však vyniknú na mieru vyrobené opory, ktoré dokonale zapadnú do konkrétneho priestoru. Navyše, šetria čas potrebný na ich výrobu. Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu opôr sú drevo a kov.