Reklama

Mnohí záhradkári PRÍRODNÝM PRÍPRAVKOM neveria: Odborník radí, ako ich správne použiť

Veľa záhradkárov aplikuje postrek, keď už je neskoro a dochádza k hromadnému napadnutiu kvetov alebo mladých plodov jednotlivými škodcami.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pri niektorých chorobách a škodcoch môžete použiť alternatívu v podobe ekologických a biologických prípravkov či rôzne užitočné organizmy. Biologické prípravky majú vysokú účinnosť a navyše sú šetrné k životnému prostrediu aj k vášmu zdraviu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Zbavte sa VOŠIEK rýchlo a efektívne! 11 domácich postrekov, ktoré zaberú!

    Na otázky o biologických prípravkoch na ochranu rastlín odpovedá obchodný zástupca a poradca spoločnosti BIOCONT, s. r. o., Ing. Matej VAČKO.

    Zdroj: Matej VAČKO

    Ing. Matej VAČKO, obchodný zástupca a poradca, BIOCONT, s. r. o.

    Prečo používať biologické prípravky namiesto chemických?

    Ak sa rozhodnete pestovať zeleninu a ovocie, robíte to určite hlavne z dôvodu, že si chcete dopriať zdraviu prospešné a čerstvé potraviny. Preto by ste sa mali zamyslieť, či je pri tom adekvátne používať prípravky, ktoré zanechávajú rezíduá v pôde i v rastlinách. Pravda je, že aj biologicky dopestované plodiny sú ošetrované prípravkami na ochranu rastlín, ale tieto nezanechávajú v prostredí ani v nich rezíduá a nepoškodzujú užitočné organizmy.

    Zdroj: shutterstock

    Veľa záhradkárov aplikuje postrek, keď už je neskoro a dochádza k hromadnému napadnutiu kvetov alebo mladých plodov jednotlivými škodcami.

    Mnohí záhradkári prírodným prípravkom príliš neveria. Naozaj fungujú?

    Áno, fungujú a veľmi dobre. V rámci pestovateľskej praxe ich používajú profesionálni poľnohospodári, a to na ochranu vinohradov, ovocných sadov a poľných plodín i okrasných rastlín. Každý jeden prípravok je pred uvedením na trh niekoľko rokov testovaný.

    Zdroj: shutterstock

    Zoznam registrovaných prípravkov na ochranu rastlín zverejňuje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP).

    V  čom je problém, ak prípravok nezaberie tak, ako deklaruje výrobca?

    Často sa stane, že pestovatelia, ktorí vyskúšali biologickú ochranu a nezabrala, urobili chybu pri aplikácii. Problémom môže byť teplota. Ak je príliš vysoká, rastlina môže prípravok zle absorbovať, a preto je nutná aplikácia ráno alebo večer. Na správne načasovanie aplikácie biologických prípravkov je potrebný aj včasný monitoring škodcov alebo signalizácia prvých príznakov ochorení.

    Zdroj: Matej VAČKO

    Potrebu priamej ochrany vám pomôžu určiť biele lepové doštičky na základe náletu imág.

    Ak sú vykonané kvalitne, potom je možné použiť postrek preventívne a pripraviť rastlinu na odolávanie infekčného tlaku choroby a škodcov. Pri živých organizmoch sa musí dodržiavať teplota, nesmú zamrznúť ani sa prehrievať. V  prípade parazitických háďat by mala byť pôda pred aplikáciou aj po nej dobre zvlhčená, aby sa mohli čo najrýchlejšie dostať ku škodcom.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS