Požičal som peniaze kamarátovi, on ich nevracia. Právnik radí, čo robiť!
15. 10. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
V zime 2020 som požičal kamarátovi peniaze na kúpu záhrady. Podpísali sme jednoduchú zmluvu o pôžičke stiahnutú z internetu. Aj keď sme si nedali žiadny konkrétny termín na vrátenie peňazí, v skutočnosti som nečakal, že to bude trvať tak dlho. Dodnes peniaze nemám.
Právna rada od advokáta Petra Raka z advokátskej kancelárie
Premlčanie definujeme ako uplynutie času ustanoveného v zákone na vykonanie práva, ktorý uplynul bez toho, aby sa právo vykonalo, v dôsledku čoho povinný subjekt môže čeliť súdnemu uplatneniu práva námietkou premlčania. Funkciou premlčania je uľahčiť obranu dlžníka proti právam, ktoré trvali dlho, a preto často možno predpokladať, že už zanikli. Niekedy sa týmto spôsobom zmarí právo veriteľa, ale aj pre ten prípad môže byť ospravedlnením to, že mal dosť času, aby sa o vykonanie svojho práva staral a aby ho uplatnil.
Konkrétna dĺžka premlčania je rôzna pri rôznych záležitostiach. Základná lehota, ktorá je všeobecná a ktorá sa uplatňuje aj vo vašom prípade, sú tri roky. Aby sa vaše právo na vrátanie peňazí nepremlčalo, je potrebné v tomto časovom úseku podať žalobu na súd. Ak vám premlčacia lehota uplynie a dlžník bude premlčanie namietať, nie je možné premlčané právo priznať súdnym rozhodnutím. Vaša pohľadávka síce nezanikne a dlžník ju stále môže uhradiť dobrovoľne, ale súd a exekútor vám v tejto veci nepomôžu.
Premlčanie plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať prvý raz, čiže keď ste mohli podať žalobu na súde. Ak je dohodnutá splatnosť v zmluve konkrétnym dátumom, premlčanie začína plynúť márnym uplynutím tohto dňa. Pozor na prípady, ak nie je dohodnutá splatnosť v zmluve vôbec, napríklad ak sa podpíše len jednoduchá zmluva, ktorá hovorí o požičaní peňazí. Vtedy začne plynúť premlčanie bezprostredne po uzatvorení zmluvy, pretože bez dohodnutej splatnosti je možné peniaze žiadať späť okamžite.
V praxi je možné sa stretnúť s názorom občanov, že podľa nich pôžička premlčaná nie je, lebo s dlžníkom sa komunikovalo. Samotná komunikácia však nespôsobuje predĺženie premlčania. Iné to je v prípade, ak právo dlžník písomne uzná čo do dôvodu aj výšky, v takom prípade sa právo premlčuje za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo. Ak sa teda obávate premlčania svojej pohľadávky, ale nechcete sa s kamarátom súdiť, jednou z možností je, aby vám dlžník podpísal uznanie dlhu čo do dôvodu aj výšky. Ideálne vo forme notárskej zápisnice vrátane súhlasu dlžníka s exekúciou a vykonateľnosťou notárskej zápisnice. V takomto prípade, ak dlžník nevráti pôžičku, nemusíte podávať žalobu na súd, ale môžete priamo podať návrh na exekúciu. Ľudovo povedané, takáto notárska zápisnica nahradí celé súdne konanie.