Reklama

POZOR! Kupujete vtákom populárne LOJOVÉ GULE? Môže sa to skončiť nešťastím

Vyhnite sa lacným guliam z palmového tuku, ktorého produkcia má katastrofálny dopad na biodiverzitu, a navyše vtákom často ani nechutí.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nepostrádateľným doplnkom zimnej záhrady je určite kŕmidlo. Bezpečné, na vhodnom mieste a plné kvalitnej potravy – v takom prípade mu určite žiadny vták neodolá.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, ako správne prikrmovať vtáky počas zimných mesiacov?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Tukové kŕmidlá

    Podľa Českej ornitologickej spoločnosti sú medzi vtákmi veľmi obľúbené. Najčastejšie ich zoženiete v podobe lojových gulí. Počas zimy ich nájdete skoro v každom obchode pre zvieratá. Aj lojové gule sa však môžu líšiť kvalitou. Vyhnite sa lacným guliam z palmového tuku, ktorého produkcia má katastrofálny dopad na biodiverzitu a navyše vtákom často ani nechutia. V prvom rade je vždy nutné ich vybaliť zo sieťok a umiestniť do nosičov. Vtáky sa totiž môžu do sieťky zamotať a ublížiť si. Prázdne popadané sieťky pod stromami navyše priťahujú vôňou psy, ježkov a ďalšie zvieratá, ktoré ich môžu zjesť a spôsobiť si tak vážne zdravotné problémy alebo priamo uhynúť.

    Zdroj: shutterstock

    Zaobstaraním kŕmidla na seba beriete aj veľkú zodpovednosť. Vtáky si naň rýchlo zvyknú a s potravou v ňom počítajú.

    Nosiče na gule

    Nosiče na lojové gule môžu byť kovové či plastové, pokiaľ by ste chceli byť prírode ešte bližšie, môžete zakúpiť nosiče z recyklovaných materiálov. Výhodou je, že do nosičov umiestnite viac lojových gulí naraz. Ďalšie, čo by nemalo unikať vašej pozornosti, je zloženie tukovej zmesi. Ak chcete vtákom naozaj dopriať, skúste sa poobzerať po lojových guliach obohatených napríklad hmyzom. Čím rozmanitejšiu potravu v kŕmidle ponúknete, tým viac druhov budete pozorovať.

    Zdroj: shutterstock

    Výhodou nosičov je, že do nich umiestnite aj viac lojových gulí naraz.

    Vhodné umiestnenie

    Kŕmidlo umiestnite na pokojné a dobre prehľadné miesto, najlepšie v tieni, odkiaľ majú vtáky rozhľad a môžu včas uniknúť pred prípadnými predátormi. Dbajte, aby bolo vo vzdialenosti aspoň 2 metre od najbližších krov či stromov, v ktorých môžu mačky alebo kuny číhať. Kŕmidlo by tiež malo byť aspoň 1,5 m nad zemou. Ak ho chcete umiestniť na strom, nepripevňujte ho na kmeň, po ktorom môžu predátori do kŕmidla vyšplhať, ale zaveste ho pomocou povrazu alebo drôtu radšej na vetvy, opäť aspoň 2 metre od kmeňa.

    Zdroj: shutterstock

    Nezabudnite ani na druhy, ktoré potravu zbierajú po zemi. Časť potravy im jednoducho nasypte pod kŕmidlo.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.