Reklama

POZOR: Lacné skleníky sú vyrobené z ODPADU! Stavte na kvalitný POLYKARBONÁT

Nekvalitné výrobky dovezené predovšetkým z juhovýchodnej Ázie sú len o trochu lacnejšie v porovnaní so značkovými skleníkmi renomovaných firiem.

Zdroj: shutterstock

Reklama

V minulosti sme boli zvyknutí na skleníky vyrobené z použitých okien či veľkých zaváraninových pohárov, pretože sklo bolo dostupnejšie. Tie časy však pominuli a v posledných rokoch sa prechádza na zdravotne vyhovujúci polykarbonát vyrobený z plastu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Objavte výhody záhradných polykarbonátových SKLENÍKOV
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Cesta zeleniny dopestovanej v skleníku na váš tanier je oveľa kratšia ako tej dovezenej z južných krajín. Nespornou výhodou je pestovanie po celý rok, ak tomu prispôsobíte podmienky. Skleník sa stane neoddeliteľnou súčasťou záhrady, preto je pred jeho stavbou dôležité zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Nejde len o to, aby sa páčil vám, ale hlavne, aby sa v ňom páčilo rastlinám, ktoré tam budete pestovať.

    Jedinečný polykarbonát 

    Veľkou výhodou dutinového (komôrkového) polykarbonátu je predovšetkým nízka hmotnosť a oveľa väčšia odolnosť proti rozbitiu. Prednosti oceníte na frekventovaných miestach, kde hrozí nebezpečenstvo rozbitia skla a prípadného poranenia. Najčastejšie sa používa komôrkový polykarbonát s hrúbkou 4 mm alebo 6 mm. Plastové dutinové dosky majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, sú teda vhodné pre vykurované skleníky. Nevýhody plastových dosiek sú nižšia priepustnosť svetla (71 až 86 percent), kratšia životnosť a vyššia cena oproti sklu. Výhody polykarbonátového skleníka:

    • dlhá životnosť,
    • bezúdržbová pozinkovaná konštrukcia,
    • jednoduchá montáž,
    • vynikajúce izolačné schopnosti,
    • záruka na polykarbonát.

    Zdroj: shutterstock

    Polykarbonátová doska má nízku hmotnosť, dobrú tvárnosť a uprostred vzduchovú komôrku, čo niekoľkonásobne zvyšuje termoizolačné vlastnosti, preto teplo zostane v skleníku aj počas chladných nocí.

    „Polykarbonát“ vyrobený z odpadu

    Vzhľadom na veľkú obľubu skladačkových hliníkových skleníkov sa na slovenský trh vo veľkom meradle dostávajú aj nekvalitné výrobky dovezené predovšetkým z juhovýchodnej Ázie, ktoré sú len o trochu lacnejšie v porovnaní so značkovými skleníkmi renomovaných firiem. Tieto produkty sú vyrobené z veľmi slabých profilov, pri ktorých nie je zohľadnená žiadna pevnosť proti zaťaženiu vetrom či snehom. Hlavným problémom je však presklenie, ktoré býva vyrobené z recyklovaných plastov s prímesou minima polykarbonátu (plastový odpad), čo má približne s odstupom pol roka po postavení za následok skrehnutie a zožltnutie dosiek, ktoré následne popraskajú.

    Zdroj: shutterstock

    Nekvalitné výrobky dovezené predovšetkým z juhovýchodnej Ázie sú len o trochu lacnejšie v porovnaní so značkovými skleníkmi renomovaných firiem.

    Pozerajte na kvalitu

    Polykarbonát je organický materiál, ktorý vzniká kombináciou celulózy, uhlia, soli, zemného plynu a ropy. K výhodám tohto materiálu patrí predovšetkým jeho vysoká mechanická pevnosť, a to pri nízkych aj vysokých teplotách. K úspešnému pestovaniu prispieva svojimi vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, dobrou priepustnosťou svetla a odolnosťou proti poveternostným vplyvom. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj veľmi nízku hmotnosť. Tú oceníte napríklad pri montáži. Poškodiť ho môže len ostrý predmet, prípadne náraz ťažkým predmetom alebo väčšia sila.

    Zdroj: shutterstock

    V súčasnej dobe je už štandardom, že dodávané platne sú opatrené jednostranným UV filtrom. Výplne sú najčastejšie dostupné v hrúbkach 4 a 6 mm.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.