Reklama

Prebierka zaručí dobrú úrodu: Ako na to a koľko plodov by malo ostať na strome?

Pri prebierke dbajte na kvalitu plodov a primeranú vzdialenosť medzi nimi. Vždy sa snažte uprednostniť kráľovský plod.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Pravidelná prebierka plodov ovocných drevín je každoročná povinná jazda, bez ktorej sa nezaobíde žiadny ovocinár.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prebierka jadrovín je jednoduchá, ale treba vedieť, ako na ňu

    Ak je správne a dobre vykonaná, má pozitívny vplyv na kvalitu ovocia, hlavne na veľkosť plodov. Strom sa vďaka prebierke nevysilí, nehrozí mu striedavá rodivosť. Prebierku vykonávajte po prirodzenom opade plodov, pri kôstkovinách v máji, pri jadrovinách v júni. Slabé, deformované, choré či poškodené plody odstraňujte na jabloniach, hruškách, broskyniach, marhuliach. Znížením počtu plodov na výhonkoch čerešní dáte stromu šancu „vychovať“ väčšie plody.

    Prebierku vykonávajte ručne alebo s nožnicami. Vzdialenosť medzi plodmi po prebierke by mala ostať v rozmedzí 10 až 15 cm. Na jadrovinách v ružici plodov ponechajte len jeden, a to kráľovský plod, ktorý je najväčší. Ak je násada slabá alebo je kráľovský plod poškodený, môžu ostať aj dva.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.