Predklíčenie zemiakov: Ako na to, aby mala vaša snaha výsledky
27. 2. 2016, 7:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:05)

Zdroj: Shutterstock
Ak necháte správne predklíčiť zemiaky, dočkáte sa úrody skôr. Ako sa o ne starať, aby mali vzniknuté klíčky dosť sily a celý proces predklíčenia požadovaný význam?
Predklíčenie zemiakov má význam najmä pri skorých odrodách. Zabezpečí skoršiu úrodu, na ktorú sa každý pestovateľ úprimne teší. Ak sa pustíte do pestovania zemiakov, rozhodne si zaručene skorú úrodu zaslúžite.
Podmienky pre vznik klíčkov
Tým najlepším štartom pred výsadbou je vytvorenie silných a zdravých klíčkov. Stredne veľké hľuzy poukladajte do debničky s pieskom či sýpkou zeminou. V ideálnom prípade by ste tak mali urobiť už poldruha mesiaca pred plánovanou výsadbou obľúbenej okopaniny.
Hľuzy začnú klíčiť pri teplote 10 až 15 °C. Dostatočne pevné klíčky sa vytvoria vtedy, ak budú zemiaky nakličovať na svetlom stanovišti. V tme by totiž vznikli len tenučké bledé klíčky, ktoré nie sú dostatočne silné a ľahko sa olámu.
Aj pri manipulácii s kvalitne naklíčenými zemiakmi však treba postupovať opatrne, aby ste drahocenné klíčky nepoškodili.
Ako spoznáte kvalitný klíčok
Klíčky, ktoré majú pre urýchlenie úrody skutočný význam, sú krátke a hrubé, vyfarbené do zelenkava či fialkasta. Neduživé klíčky sú bledé, tenké a dlhé.
Načo predkličovať
Predklíčené zemiaky sa v pôde rýchlejšie ujmú. Už sú pripravené zapúšťať korene a rozrastať sa. Proces samotného klíčenia ste úspešne urýchlili a dali tak vznikajúcej rastline ten najlepší štart.
Úrody sa dočkáte o dva, v ideálnom prípade už o tri týždne skôr, ba dokonca býva asi o pätinu vyššia ako úroda z nepredklíčených zemiakov.
Bohatá úroda zemiakov z minimálnej plochy
Predstavte si, že sa dokážete zásobiť vlastnými zemiakmi i na balkóne. Vyskúšajte tipy záhradných kutilov, ktorí pochopili princíp pestovania zemiakov a prišli na to, ako zvýšiť výnos z ich pestovania na maličkej ploche.